"L'Osservatore Romano" krytykuje Gatesów za badania nad antykoncepcją. "Kalendarzyk lepszy"

29.07.2012 16:39
Bill Gates

Bill Gates (Fot. Carolyn Kaster AP)

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" skrytykował fundację miliardera Billa Gatesa i jego żony Melindy za zapowiedź wyasygnowania 450 milionów euro na badania dotyczące antykoncepcji, poprawę wiedzy na jej temat i dostęp do niej w krajach najuboższych.
W artykule "Niebezpieczeństwa filantropii", zamieszczonym w niedzielnym wydaniu, przytoczono wypowiedzi Melindy Gates, która powiedziała, że jako katoliczka w pełni angażuje się w umożliwienie kobietom lepszego dostępu do antykoncepcji, i wyraziła opinię, że suma blisko pół miliarda euro stanowi "wyzwanie dla hierarchii kościelnej".

Watykan nie jest przeciw antykoncepcji...

W rzeczywistości amerykańska filantropka jest nieco w błędzie, oszołomiona przez złe informacje i stereotypy utrzymujące się w tej kwestii. Postrzeganie Kościoła katolickiego jako tego, który sprzeciwia się używaniu prezerwatyw i pozwala umierać kobietom i dzieciom z powodu mizoginicznej nieustępliwości, jest interpretacją nieuzasadnioną i pospolitą - ocenia gazeta Stolicy Apostolskiej.

Wolimy "kalendarzyk małżeński"

Przypomina słowa papieża Pawła VI z encykliki "Humanae vitae" o tym, że Kościół jest przychylny naturalnej regulacji płodności. - Aby wykazać, że nie chodzi o abstrakcyjny bizantynizm, ale o konkretne i skuteczne środki, przypomnijmy australijskich małżonków Johna i Evelyn Billingsów, którzy odkryli metodę naturalnej regulacji poczęć - dodaje dziennik.

Zaznacza, że opracowana przez nich metoda została wprowadzona w Chinach. - Komunistyczny rząd Pekinu był w istocie wielce zainteresowany metodą regulacji, która nie wiązała się z żadnymi kosztami i nie szkodziła zdrowiu kobiet, metodą uznawaną za pewną w 98 procentach - stwierdza się w artykule.

Naturalne metody są nie na rękę koncernom

W dalszej jego części podkreślono: "Obok bezpodstawnych zarzutów niepowodzenia i nikłych rezultatów, jeszcze dziś w odniesieniu do metody Billingsów panuje rozpowszechniony sceptycyzm, jeśli nie pobłażliwy uśmiech, z jakim przyjmuje się wynalazek uważany za nienaukowy, przednaukowy, prymitywny i niesamowicie naiwny. Wszystkie te zarzuty są nieuzasadnione i prawdopodobnie nie przypadkiem rozpowszechniane".

Według "L'Osservatore Romano" przeciwnicy tej metody za największą jej wadę uważają to, że jest całkowicie darmowa. - Aspekt ten najwyraźniej sprawia, że jest niechętnie widziana przez przemysł farmaceutyczny, który z kolei z antykoncepcji chemicznej czerpie ogromne zyski. Podobnie zresztą jak stanie się dzięki filantropii pani Gates" - zauważono.

Żona Gatesa "uporczywie dezinformuje". A Nestle daje mleko w proszku - też źle

Ostro krytykując żonę miliardera-filantropa, "L'Osservatore Romano" dodaje: "Każdy może dobrowolnie świadczyć dobroczynność, komu chce. Ale nie uporczywie dezinformować, ukazując rzeczy jako inne, niż są".

W tym samym artykule znajduje się też krytyka pod adresem wielkiego koncernu Nestle, który - jak stwierdzono - "przebiegle i w sposób nietaktowny" dostarczał kobietom afrykańskim mleko w proszku dla ich noworodków w gratisowych pakietach, które wystarczały na tyle, by straciły pokarm naturalny i były zmuszone do zakupu mleka sztucznego.

Gazeta potępia kampanie reklamowe, które w jej opinii "przedstawiają karmienie piersią jako barbarzyńskie, natomiast sztuczne - jako nowoczesne i będące przejawem cywilizacji".

Tutaj przeczytasz artykuł w oryginale>>

Komentarze (333)
"L'Osservatore Romano" krytykuje Gatesów za badania nad antykoncepcją. "Kalendarzyk lepszy"
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 121 razy 105

  Skoro preferowana przez kościół naturalna metoda jest tak skuteczna, to skąd się bierze tyle księżowskich dzieci?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 103 razy 97

  Sekciarze którzy oficjalnie nie mają dzieci chcą decydować o tym w jaki sposób inni nie chcą ich mieć.

 • pio765

  Oceniono 80 razy 72

  "Wolimy "kalendarzyk małżeński"
  Ależ, kto broni przewielebnym z Watykanu, stosować się do "kalendarzyka małżeńskiego"?

 • skaut001

  Oceniono 73 razy 67

  Stosunek kosciola do antykoncepcji zawsze opieral sie o wspolzycie ktore sluzyc mialo prokreacji. Teraz natomiast krzycza iz nie sa przeciwko naturalnej antykoncepcji kalendarzykowej? Niewazne czy farmakologiczna czy naturalna, antykoncepcja to antykoncepcja. Zadne dzialanie wg kosciola nie moze sluzyc nie-zajsciu w ciaze podczas stosunku. Cos tu smierdzi.

 • alexy-dwa

  Oceniono 64 razy 60

  Za karę katabasy nie będą kupować Windowsa - przejdą na Linuksa. Tak naprawdę każdy ma prawo sam decydować na co wyda własne pieniądze.Kościół Katolicki chętnie łyknął by te 450 milionów euro przeznaczając je na odszkodowania dla ofiar księży pedofilów i inne zbożne cele. Pocałujcie Gates'a głęboko w d u p ę !

 • marcin1956

  Oceniono 59 razy 55

  A nie zaproponowali jeszcze palenia na stosie wszystkich lekarzy??
  Przecież zamiast iść do lekarza można zostawić w kościele sowity datek na modlitwę w intencji powrotu do zdrowia...

 • pintapalec

  Oceniono 56 razy 54

  Ta czarna przestępcza sekta watykańska zawsze była i jest przeciwna nauce i nowoczesności.Ta watykańska sekta zawdzięcza swoje istnienie ciemnocie i zabobonowi większości swoich wyznawców wpajanych im od niemowlęctwa.

 • kicha12345

  Oceniono 57 razy 53

  Taa w nauczkach przedmalzenskich mialem ta metode. Kobieta ktora prowadzila te nauczki powiedziala ze to bardzo skuteczna metoda bo rodzina ktora zna i korzysta z tej metody ma 7 dzieci i tylko 4 z nich to wpadka:). To mnie rozwalilo:)

 • do_buzi_policjancikowi

  Oceniono 48 razy 44

  hahaha groteskowe sa te prymitywne klechy , sami wala ministrantów w kakao a następnie wpychają im do buzi a uczciwym , porządnym ludziom mają czelność wmawiać jak żyć, te pół mózgie pedofilskie kanalie w sukienkach ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje