"Assad szykuje masakrę cywilów" - syryjska opozycja ostrzega

29.07.2012 14:37
Abdelbasset Sida, przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej

Abdelbasset Sida, przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej (Fot. STRINGER REUTERS)

Narodowa Rada Syryjska, główny organ opozycji w Syrii, zażądała "w trybie pilnym" zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, by powstrzymać masakrę cywilów, jakiej chce dopuścić się wojsko w Aleppo. Od rana armia kontynuuje tam kontrofensywę.
- Reżim syryjski przygotowuje się do przeprowadzenia masakry w Aleppo (Halabie) na północnym zachodzie kraju - oświadczyła NRS w komunikacie. Narodowa Rada Syryjska wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia "koniecznych kroków w celu ochrony ludności cywilnej" zarówno w Aleppo, jak i w stołecznym Damaszku oraz Hims na zachodzie kraju.

Rebelianci chcą ustanowienia strefy zakazu lotów

Syryjscy rebelianci odpierają od soboty kontrofensywę sił lojalnych wobec prezydenta Baszara al-Assada w kilku dzielnicach tego drugiego co do wielkości miasta Syrii.

Dowódca sił powstańczych w Aleppo pułkownik Abdel Dżabar el-Okaidi wezwał państwa zachodnie do utworzenia strefy zakazu lotów nad północną częścią kraju. - Prosimy Zachód jedynie o ustanowienie strefy zakazu lotów (...). Jesteśmy gotowi, żeby obalić reżim - zadeklarował, oskarżając jednocześnie wojsko o szykowanie się do przeprowadzenia masakry w Aleppo.

Do utworzenia strefy zakazu lotów oraz stref bezpieczeństwa dla około dwóch milionów przesiedleńców wezwała "państwa-przyjaciół narodu syryjskiego" również Narodowa Rada Syryjska.

Utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią w istotny sposób pomogło powstańcom libijskim w walce z siłami dyktatury Muammara Kaddafiego.

O świcie wznowiono walki o miasto

Zacięta bitwa o Aleppo została wznowiona dziś o świcie. Jak poinformował pułkownik Okaidi, armia syryjska "próbowała zaatakować czołgami dzielnicę Salahedin, lecz partyzancka Wolna Armia Syryjska, składająca się z dezerterów i cywilów, którzy chwycili za broń, stawiła jej opór i zadała poważne straty".

- Zniszczyliśmy osiem czołgów, pojazdy opancerzone i zabiliśmy ponad 100 żołnierzy - powiedział dowódca sił partyzanckich, na którego powołuje się agencja AFP, zastrzegając, że informacji tych nie można potwierdzić w niezależnych źródłach.

W niedzielę armia syryjska przypuściła atak pancerny i artyleryjski na poszczególne dzielnice Aleppo. Bombardowanie jest elementem kontrofensywy mającej na celu przejęcie z powrotem kontroli nad obszarami, które zostały opanowane przez rebeliantów w zeszłym tygodniu.

Armia zapowiada "wyczyszczenie miasta z uzbrojonych grup"

Oficjalna agencja informacyjna SANA cytuje przedstawiciela lokalnych władz, który zapowiedział, że wojsko będzie tak długo atakowało, aż "wyczyści miasto" z uzbrojonych grup i przywróci spokój jego mieszkańcom.

- Obserwujemy dzisiaj jedno z najcięższych bombardowań, ale rebelianci wciąż się utrzymują - powiedział jeden z działaczy opozycji. - Żołnierze nie byli w stanie wejść do miasta; ostrzeliwują z zewnątrz - dodał. Poinformował też, że rebelianci otrzymali "nową dostawę broni i amunicji", lecz nie chciał zdradzić, skąd napływa uzbrojenie.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • malnab

  Oceniono 5 razy 3

  No i Armia rzeczywiście wyczyściła .. dzięki Bogu ... teraz trzeba będzie czyścić te bazy na terenie Turcji które szkolą bandytów przeciwko Syrii , albo znaleźć im robotę na terenie samej Turcji .. ciekawe

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 4

  Masakrę cywilów szykują bandyci - najemnicy walczący z Asadem - są zdjęcia badytów w naskach p-gaz. Oni gotowi są użyć gazów aby zwalić winę na Asada !

 • muciasgracias

  Oceniono 10 razy 8

  Narodowa Rada Syryjska - grupa sprzedawczyków i zdrajców, którzy za pieniądze z amerykańskich fundacji i instytucji jak najbardziej popieranych przez rząd USA rozwalają swój własny kraj. Ale to nic nowego. Propaganda Zachodu, której naczelnym wykonawcą w Polsce jest GWNO, jest w stanie uczynić wiarygodnym partnerem politycznym każdego: mafię w Kosowie, rzezimieszków w Afganistanie, watażków w Afryce, Saudów-riezunów na Bliskim Wschodzie... każdego, kto pomoże w realizacji celów geopolitycznych Izraela i jego tępego osiłka zza oceanu.

 • stanam51

  Oceniono 5 razy -5

  Sposób na zamknięcie sobie przez Putina wszystkich jego baz na świecie, tyle że okupiony dziesiątkami tysięcy , a może i setkamI NIEWINNYCH LUDZI. pAMIĘTAJMY ZAWSZE pOLACY BEZ WZGLĘDU CZY POPIERAMY LEWĄ CZY PRAWĄ STRONĘ PUTIN to ZBRODNIARZ, bo dzięki niemu wszystkie możliwe do uniknięcia rozlewy krwi możliwe do zażegnania NIE BĘDĄ ZAŻEGNANE BO LICZA SIĘ PIENIĄDZE.
  Stalin mógłby się od tego zbrodniarza uczyć

 • wyciety

  Oceniono 3 razy 1

  Udana operacja masakry cywilow w Syrii i nawet zniszczenie Iranu baba atomowa przejdzie bez echa.

 • przeplot

  Oceniono 10 razy 8

  "Assad szykuje masakrę cywilów" - syryjska opozycja ostrzega

  Za dużo kłamstw, za dużo przekrętów, zbyt wiele $$, za dużo 'fałszywych flag', za dużo wojen, za dużo trupów. Nikt już nie wierzy w to co mówi USA i ci których USA popiera.

 • czarnybaran1

  Oceniono 11 razy 11

  Już nie ma odwrotu, szaleństwo jest nakręcone do absurdalnych rozmiarów. Kłamstwo pęka w szwach. To czego chcą ludzie rozmija się z tym czego chcą rządy. Nasza demokracja parlamentarna nie daje nam wpływu na podejmowane decyzje. Jesteśmy dymani na każdym kroku jak bydło. Nikt nas nie słucha. Setki tysięcy wykształconych ludzi nie ma absolutnie siły powiedzieć NIE tym sprzedajnym dziwkom u steru, bo brakuje odpowiednich narzędzi przekazu... Ustrój jest zły i trzeba go zmienić na coś bardziej opierającego się lobbystom, inaczej wydymają nas do cna.

 • lulu_confabulu

  Oceniono 11 razy 7

  Syryjska opozycja pewnie szykuje masakrę urzędników z tych dzielnic co zdobyli, a potem powiedzą że to wojska Assada.

 • do_buzi_policjancikowi

  Oceniono 8 razy -2

  Terroryści z Kaidy ( CIA ) módlcie się gorliwie 5 razy dziennie do waszego allaha - juz na dniach bedziecie rezani , bedziecie paradować z wykastrowanymi ganitaliami w gardzieli oraz z kijami od szczotek wepchnietymi w odbytnice , a na koniec uczciwi obywatele Syrii wspierani gorliwie przez Kurdów oraz Chrześcijan naszczają na wasze bieda mogiłki !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje