"Assad szykuje masakrę cywilów" - syryjska opozycja ostrzega

29.07.2012 14:37
Abdelbasset Sida, przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej

Abdelbasset Sida, przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej (Fot. STRINGER REUTERS)

Narodowa Rada Syryjska, główny organ opozycji w Syrii, zażądała "w trybie pilnym" zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, by powstrzymać masakrę cywilów, jakiej chce dopuścić się wojsko w Aleppo. Od rana armia kontynuuje tam kontrofensywę.
- Reżim syryjski przygotowuje się do przeprowadzenia masakry w Aleppo (Halabie) na północnym zachodzie kraju - oświadczyła NRS w komunikacie. Narodowa Rada Syryjska wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia "koniecznych kroków w celu ochrony ludności cywilnej" zarówno w Aleppo, jak i w stołecznym Damaszku oraz Hims na zachodzie kraju.

Rebelianci chcą ustanowienia strefy zakazu lotów

Syryjscy rebelianci odpierają od soboty kontrofensywę sił lojalnych wobec prezydenta Baszara al-Assada w kilku dzielnicach tego drugiego co do wielkości miasta Syrii.

Dowódca sił powstańczych w Aleppo pułkownik Abdel Dżabar el-Okaidi wezwał państwa zachodnie do utworzenia strefy zakazu lotów nad północną częścią kraju. - Prosimy Zachód jedynie o ustanowienie strefy zakazu lotów (...). Jesteśmy gotowi, żeby obalić reżim - zadeklarował, oskarżając jednocześnie wojsko o szykowanie się do przeprowadzenia masakry w Aleppo.

Do utworzenia strefy zakazu lotów oraz stref bezpieczeństwa dla około dwóch milionów przesiedleńców wezwała "państwa-przyjaciół narodu syryjskiego" również Narodowa Rada Syryjska.

Utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią w istotny sposób pomogło powstańcom libijskim w walce z siłami dyktatury Muammara Kaddafiego.

O świcie wznowiono walki o miasto

Zacięta bitwa o Aleppo została wznowiona dziś o świcie. Jak poinformował pułkownik Okaidi, armia syryjska "próbowała zaatakować czołgami dzielnicę Salahedin, lecz partyzancka Wolna Armia Syryjska, składająca się z dezerterów i cywilów, którzy chwycili za broń, stawiła jej opór i zadała poważne straty".

- Zniszczyliśmy osiem czołgów, pojazdy opancerzone i zabiliśmy ponad 100 żołnierzy - powiedział dowódca sił partyzanckich, na którego powołuje się agencja AFP, zastrzegając, że informacji tych nie można potwierdzić w niezależnych źródłach.

W niedzielę armia syryjska przypuściła atak pancerny i artyleryjski na poszczególne dzielnice Aleppo. Bombardowanie jest elementem kontrofensywy mającej na celu przejęcie z powrotem kontroli nad obszarami, które zostały opanowane przez rebeliantów w zeszłym tygodniu.

Armia zapowiada "wyczyszczenie miasta z uzbrojonych grup"

Oficjalna agencja informacyjna SANA cytuje przedstawiciela lokalnych władz, który zapowiedział, że wojsko będzie tak długo atakowało, aż "wyczyści miasto" z uzbrojonych grup i przywróci spokój jego mieszkańcom.

- Obserwujemy dzisiaj jedno z najcięższych bombardowań, ale rebelianci wciąż się utrzymują - powiedział jeden z działaczy opozycji. - Żołnierze nie byli w stanie wejść do miasta; ostrzeliwują z zewnątrz - dodał. Poinformował też, że rebelianci otrzymali "nową dostawę broni i amunicji", lecz nie chciał zdradzić, skąd napływa uzbrojenie.

Zobacz także
Komentarze (35)
"Assad szykuje masakrę cywilów" - syryjska opozycja ostrzega
Zaloguj się
 • aep

  Oceniono 17 razy 17

  "Utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią w istotny sposób pomogło powstańcom libijskim w walce z siłami dyktatury Muammara Kadafiego."
  Nawet czołgi i pałac Kadafiego trzeba było prewencyjnie skasować gdy się szykowały do lotu...

 • tr_ol

  Oceniono 15 razy 15

  "terroryści Syryjscy szykują masakrę cywilów" - Syria ostrzega

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 15 razy 13

  cała opozycja to CIA i Mosad :) to właśnie te organizacje chca Assada usunąć ze stołka.

 • czarnybaran1

  Oceniono 11 razy 11

  Już nie ma odwrotu, szaleństwo jest nakręcone do absurdalnych rozmiarów. Kłamstwo pęka w szwach. To czego chcą ludzie rozmija się z tym czego chcą rządy. Nasza demokracja parlamentarna nie daje nam wpływu na podejmowane decyzje. Jesteśmy dymani na każdym kroku jak bydło. Nikt nas nie słucha. Setki tysięcy wykształconych ludzi nie ma absolutnie siły powiedzieć NIE tym sprzedajnym dziwkom u steru, bo brakuje odpowiednich narzędzi przekazu... Ustrój jest zły i trzeba go zmienić na coś bardziej opierającego się lobbystom, inaczej wydymają nas do cna.

 • dariuszczwa

  Oceniono 11 razy 11

  Zachód dobrze wie co robi w Syrii kiedy wspomagani przez USA i Izrael bandyci obalą Asada Kraj ten cofnie się w rozwoju o 100 lat bo rządy sunnitów to zacofanie i ciemnota Syria będzie słaba biedna i zacofana a więc i nie zdolna do pomocy Iranowi i o to właśnie chodzi..

 • bandierarossa

  Oceniono 11 razy 11

  Gazownia nie jest obiektywna ale stronnicza.

 • dariuszczwa

  Oceniono 21 razy 11

  Syryjska opozycja to banda uzbrojonych przez zachód bandziorów i wywrotowców

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 13 razy 11

  "partyzancka Wolna Armia Syryjska, składająca się z dezerterów i cywilów, którzy chwycili za broń, stawiła jej opór i zadała poważne straty"
  To są właśnie ci "bezbronni, niewinni cywile brutalnie rozstrzeliwani przez rząd". Po zabraniu im pukawek zdjęcia wysyła się do ONZ i płacze o strefę zakazu lotów. Pomijając tych, których rebelianci załatwiają sami.

 • eberl

  Oceniono 11 razy 11

  no to jeszcze raz:

  wyborcza.pl/1,86117,12155516,Obiektywizm_mediow_polegl_na_wojnie_w_Syrii.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje