Ksiądz ponownie pod lupą śledczych. Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie śmierci noworodka w poznańskiej parafii

Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Prokuratura ponownie przyjrzy się sprawie noworodka, który zmarł w trakcie porodu w jednej z poznańskich parafii. Ojcem dziecka był ksiądz, który nie zdecydował się zadzwonić po pogotowie - donosi najnowszy "Newsweek".
Mimo że związki duchownych z kobietami są tak powszechne, wciąż stanowią temat tabu. O porodzie na poznańskiej plebanii pewnie nadal wiedziałoby tylko wąskie grono wtajemniczonych, gdyby do sprawy nie dokopał się "Głos Wielkopolski". Dopiero po publikacjach gazety prokuratura zdecydowała się odkurzyć stare akta - pisze "Newsweek".

Ksiądz Mariusz G., do niedawna wikary w poznańskiej parafii św. Andrzeja Boboli, swojego dziecka długo się wypierał. Choć poznana na rekolekcjach Agnieszka D., która zamieszkała z nim na plebanii, powiedziała mu, że jest w ciąży, udawał, że nie widzi rosnącego brzucha. Gdy wieczorem 23 lutego ubiegłego roku poczuła bóle porodowe, nie zawiózł jej do szpitala. Przygotował materac i zostawił ją samą.

Później zamknął się w pokoju obok, założył słuchawki na uszy, włączył muzykę, a w końcu przysnął. Nad ranem obudziły go jęki, więc poszedł zobaczyć, co się dzieje. Agnieszka krwawiła, prosiła, by wezwał pogotowie. Nie zareagował. Gdy poród wszedł w ostatnią fazę i pojawiła się główka, wyciągnął dziecko. Było martwe. Ochrzcił je i dopiero wtedy zadzwonił po karetkę.

Lekarze zawiadomili policję, ta prokuraturę. Po zbadaniu sprawy prokuratorzy umorzyli dochodzenie. Teraz jednak akta odkurzono: trafiły do apelacji i śledztwo zostanie wznowione.

- Trzeba ustalić szczegóły przebiegu porodu, minuta po minucie. Musimy zbadać, czy ksiądz miał świadomość, że kobieta znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Dlaczego uznał, że nie ma potrzeby wzywania pomocy medycznej - mówi "Newsweekowi" Mariusz Orlicki, zastępca prokuratora okręgowego w Poznaniu. Jeśli prokuratura tym razem dopatrzy się znamion przestępstwa, za nieudzielenie pomocy rodzącej kobiecie księdzu będzie grozić do 3 lat więzienia.

Zobacz także

Najnowsze informacje