Nawałnice atakują Austrię, Czechy i Węgry: ranni, zablokowane autostrady, brak prądu

29.07.2012 11:35
Nawałnice przeszły nad Austrią, Czechami i Węgrami

Nawałnice przeszły nad Austrią, Czechami i Węgrami (fot. news.at)

Nawałnice przeszły w nocy z soboty na niedzielę przez Austrię, Czechy i Węgry. W Austrii rannych zostało 13 osób, zablokowana została autostrada A10, jedno z ważniejszych połączeń w kierunku północ-południe. W Czechach i na Węgrzech pozrywane są linie energetyczne.
13 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, kiedy podczas pokazów średniowiecznego rzemiosła w miejscowości Pochlarn w Dolnej Austrii na rozstawione namioty uczestników imprezy spadły wyrwane z korzeniami drzewa. W akcji ratunkowej wzięło udział kilkanaście karetek pogotowia i dwa śmigłowce.

W Górnej Austrii najbardziej ucierpiały miejscowości Ebensee, Gmunden, Freistadt i Kirchdorf. Woda podmyła dziesiątki domów, połamane drzewa zatarasowały drogi i ulice miast i miasteczek. Szkody usuwa 2,5 tys. strażaków i ochotników.

W Karyntii nieprzejezdna jest autostrada A12 łącząca Innsbruck z przełęczą Brenner i z Modeną we Włoszech. Zablokowana jest autostrada A10 stanowiąca jedno z najważniejszych połączeń tranzytowych przez Austrię w kierunku północ-południe.

Woda zalała piwnice, wiatr wyrwał drzewa

Silne burze przeszły w Czechach przez województwa: libereckie, karlowarskie, usteckie i środkowoczeskie. W ciągu kilku godzin spadło tam 60 litrów wody na metr kwadratowy. Silny wiatr przekraczał w porywach 120 km na godzinę. W niektórych rejonach odnotowano 300 uderzeń piorunów na minutę. Na wielu drogach leżą powalone drzewa. Woda zalała piwnice w domach. Zerwanych jest kilka linii wysokiego napięcia.

W południowych Czechach wiatr połamał na odcinku 100 km kilkadziesiąt drzew. Wiele gospodarstw i osiedli pozbawionych jest prądu. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Zalana jest autostrada D11 prowadząca z Hradca Kralove do Pragi.

Nieprzejezdne jest również połączenie kolejowe z Czeskiego Krumlova do Czeskich Budziejowic. Na trasie tej wykoleił się pociąg osobowy, który uderzył w drzewo leżące na torach. Ranny został maszynista.

Gwałtowne nawałnice przeszły również nad 14 powiatami północno-zachodnich Węgier. Doszło do wielu wypadków na drogach. Dziesiątki gospodarstw nie mają prądu.

W niedzielę synoptycy zapowiadają dalsze opady deszczu, które będą przemieszczać się przez Węgry i Słowację.

Zobacz także
 • Burza Boni zwrócił się do wojewodów o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach
Komentarze (17)
Nawałnice atakują Austrię, Czechy i Węgry: ranni, zablokowane autostrady, brak prądu
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 23 razy 11

  w miejscowości Pochlarn w Dolnej Austrii na rozstawione namioty uczestników imprezy spadły wyrwane z korzeniami drzewa

  to akurat g...no prawdoa. Podpis pd zdjeciem mowi o galeziach (Äste)
  Jak wywroci sie kajak to w GW bedzie to katastrofa morska ?

 • marszalek1980

  Oceniono 8 razy 6

  w Czechach nie ma województw, są kraje. Czy pseudo dziennikarzom z GW wydaje się, że jak w Polsce są województwa to wszędzie indziej też? W USA może np. województwo Utah? a w Niemczech województwo Bawaria?

  wypadałoby wymagać od dziennikarzy chociaż matury

 • mandanara

  Oceniono 17 razy 3

  Nie łatwiej napisać, że spadło 6 cm deszczu?

 • o.beyzyma

  Oceniono 2 razy 2

  Nihil novi sub sole... To już było! Zob. artykuł o anomaliach pogodowych na Śląsku od czasów średniowiecza www.luteranie.org/wp-content/uploads/2012/04/04.-SP-1-2012_Historia.pdf

 • szpak.nie

  Oceniono 14 razy 2

  Dobrze, że w Polsce jest tak mało autostrad i dzięki temu nie ma kłopotów, wielu narzekało, że Donald wstrzymuje budowę, a okazało się, ze to był kolejny strzał w dziesiątkę.

 • wilkoo74

  Oceniono 7 razy 1

  nie łatwiej skomentować artykuł o wikarym

 • gralp

  0

  "300 uderzeń piorunów na minutę" czyli ok. 5 na sekundę. Holywood ze swoimi filmikami katastroficznymi może się schować. Po takiej kanonadzie powien pozostać jedynie wypalony krater i żywej duszy dookoła, a jednak z bliżej niewyjaśnionych przyczyn żaden nie trafił w redaktora... Omen, czy co?

 • 2-julita

  Oceniono 19 razy -1

  kataklizmów będzie coraz więcej , zbliża się przebiegunowanie Ziemi

 • poborowy102

  Oceniono 6 razy -2

  A1 na Śląsku od węzła w Świerklanach do granicy buduje się już 6 lat, jeszcze za PiS ropoczęto, potem za geniusza Tuska rozwiązano kontrakt z Alpine, by po przetargu podpisać z ... Alpine. To najdłużej i najgłupiej budowana autostrada i TYusk POwinien za to do klsięgi Guinessa trafić, jako największy debil.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje