Otwarcie igrzysk to lukrowana historia Wielkiej Brytanii. "Ani słowa o krzywdach"

28.07.2012 13:47
Paul McCartney

Paul McCartney (Fot. MIKE BLAKE REUTERS)

Ceremonia oficjalnego otwarcia olimpiady przedstawiła selektywną, lukrowaną historię Wielkiej Brytanii. To stracona okazja przypomnienia o historycznych krzywdach wyrządzonych innym ludom przez gospodarzy igrzysk w okresie kolonializmu - pisze publicysta portalu ?Open Democracy".


Do takiego wniosku dochodzi Amal de Chickera, zajmujący się zagadnieniami bezpaństwowości i praw narodowych mniejszości w organizacji Equal Rights Trust, w artykule zamieszczonym na portalu "Open Democracy".

Na stadionie odtworzono m.in. sceny z wiejskiego życia Anglii, rewolucję przemysłową, odkrycie internetu, muzykę rockową, literaturę dziecięcą, publiczną służbę zdrowia, obie światowe wojny, ale nie pokazano kolonializmu, dzięki któremu Wielka Brytania zgromadziła ogromne bogactwa poprzez wyzysk i grabież podbitych terytoriów. ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Ach, po cóż wracać do smutnej przeszłości?

- Była to wersja historii bardzo wygodna i selektywna, sprowadzona wyłącznie do celebracji, bezrefleksyjna. Zapewne było to celowe. Po co dołować nastroje, przypominając paskudne sprawy, gdy połowa państw reprezentowanych w ceremonii otwarcia to ofiary kolonialnego "epizodu" w brytyjskiej historii? - pisze.

Ofiary zamachu doczekały się minuty ciszy, a ofiary kolonializmu?

Chickera, choć chwali show pod względem technicznym, uważa, iż była to stracona okazja, by dostrzec ciemne strony kolonializmu. Zauważa, iż organizatorzy zadbali o to, by minutą ciszy uczcić ofiary obu światowych wojen i zamachów terrorystycznych w Londynie 7 lipca 2005 roku, ale pominęli wydarzenia z historii, gdy Brytyjczycy wyrządzali krzywdy innym.

Wielka Brytania zawsze dobra?

- W obu tych wydarzeniach (światowych wojnach i terrorystycznym zamachu - red.) historia uznaje, że Brytyjczycy byli po stronie dobra. Pominięcie przez organizatorów ofiar przemocy popełnionej przez Brytyjczyków w imię interesu ich kraju było rozczarowujące i podkopało sens uczczenia ciszą ofiar wojen i zamachów - dodaje.

- Danny Boyle (reżyser ceremonii otwarcia igrzysk - red.) i jego ekipa nie skorzystali z okazji, by rzucić wyzwanie niektórym groźnym tendencjom, które podporządkowały sobie olimpiady (takim, jak komercjalizacja -red.). Stwierdzenie niesprawiedliwości kolonializmu bardzo by się przyczyniło do nadania igrzyskom właściwego tonu - napisał Chickera w konkluzji.

''W Londynie olimpijski znicz zapalili prawdziwi Anonymous!'' [BLOG]

Zobacz także
Komentarze (285)
Otwarcie igrzysk to lukrowana historia Wielkiej Brytanii. "Ani słowa o krzywdach"
Zaloguj się
 • paher

  Oceniono 64 razy 44

  Trzeba mieć mocno narąbane, żeby oczekiwać, podczas świątecznej ceremonii, bicia się w piersi. Wyobraźmy sobie jubileusz rodziców, mówimy o tym ile im zawdzięczamy i przypominamy, że ojca skok w bok, dwadzieścia lat temu, zachwiał ich związkiem, że matka czasem nadmiernie zaglądała do kieliszka. Jaki jubileusz, jaki "prawdziwy i szczery"!

 • freya

  Oceniono 65 razy 39

  Dajcie spokój...
  To tylko zwyczajne igrzyska olimpijskie, a nie profesjonalna synteza historii Wielkiej Brytanii...

 • olo-international

  Oceniono 48 razy 32

  A w naszym wydaniu to by były same krzywdy wyrządzone nam przez innych. .... => to do niedawna była duża część zrozumienia polskiego patriotyzmu, historii i tożsamości narodowej ....
  Dzięki Bogu pomału się to zmienia i zaczynamy być dumni z własnych osiągnięć. Zaczynamy potrafić się z nich cieszyć. Wybaczyć krzywdy i cieszyć się z dnia dzisiejszego!
  ...moje 3 grosze

 • spluwa-orginal

  Oceniono 73 razy 29

  Amal de Chickera to chyba taki ichny PiS - owiec .Pierd...li bez sensu tylko po to ,zeby znalezc sie w mediach.
  Grecja - podbili i zniszczyli Troje
  Chiny - egzekucje ,Nepal i inne morderstwa
  Ameryka - wyrzneli Indian
  Niemcy - wojny swiatowe

  Mowili o tym jak u nich byly olimpiady ?
  Gdzie w tedy byles madralo od siedmiu bolesci?

 • t10s

  Oceniono 50 razy 26

  Otwarcie IO w Polsce:
  -Krzyżacy
  -II wojna
  -Oświęcim
  -Katyń
  -JPII
  -Wałęsa
  -komuna
  -Smoleńsk
  -Świebodzin
  -Smoleńsk
  -Powstanie Warszawskie
  -Smoleńsk

 • kosmaty_patriota

  Oceniono 21 razy 19

  Nie rozumiem tych zarzutów - przecież Jaś Fasola wyraźnie pokazał w scenie pokojowego współzawodnictwa jak je wygrali

 • odzim22

  Oceniono 19 razy 15

  Genialne, rozumiem, że wg tego czubka na otwarciu olimpiady w Monachium w programi powinien się znaleźć marsz z pochodniami pod przywództwem pana z wąsikiem, zaś gdyby organizacja przypadła Paryżowi nie można byłoby zapomnieć o gilotynach zręcznie wplecionych w scenografię. My za to musielibyśmy zrobić scenkę rodzajową z Berezy Kartuskiej. O USA i Rosji nawet nie będę dywagował bo ich otwarcia musiałyby przypominać "Piłę" żeby koleś poczuł się usatysfakcjonowany.

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 24 razy 14

  Dalej, Elżbieto, Williamie, Katarzyno! Dalej, Davidzie Cameron! Nuże, tłumaczcie się przed blogerem portalu "Open Democracy" i przed Gazetą Wyborczą!

  Jak śmieliście dopuścić, żeby rozrywkowa ceremonia, której jedynym celem jest olśnienie świata feerią barw, nie poruszała tematów Ważnych a Smutnych, nie wspominała o Krzywdach i Podłościach, jednym słowem, by była tylko widowiskiem?! Jak mogliście?

  Nic, mam nadzieję, że nadrobicie przy jakiejś okazji. Może np. na premierze najnowszego Bonda królowa Elżbieta wspomni o ciężkim losie Francuzów pod Azincourt, a przy okazji Wimbledonu Cameron przeprosi za Gallipoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje