Otwarcie igrzysk to lukrowana historia Wielkiej Brytanii. "Ani słowa o krzywdach"

28.07.2012 13:47
Paul McCartney

Paul McCartney (Fot. MIKE BLAKE REUTERS)

Ceremonia oficjalnego otwarcia olimpiady przedstawiła selektywną, lukrowaną historię Wielkiej Brytanii. To stracona okazja przypomnienia o historycznych krzywdach wyrządzonych innym ludom przez gospodarzy igrzysk w okresie kolonializmu - pisze publicysta portalu "Open Democracy".


Do takiego wniosku dochodzi Amal de Chickera, zajmujący się zagadnieniami bezpaństwowości i praw narodowych mniejszości w organizacji Equal Rights Trust, w artykule zamieszczonym na portalu "Open Democracy".

Na stadionie odtworzono m.in. sceny z wiejskiego życia Anglii, rewolucję przemysłową, odkrycie internetu, muzykę rockową, literaturę dziecięcą, publiczną służbę zdrowia, obie światowe wojny, ale nie pokazano kolonializmu, dzięki któremu Wielka Brytania zgromadziła ogromne bogactwa poprzez wyzysk i grabież podbitych terytoriów. ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Ach, po cóż wracać do smutnej przeszłości?

- Była to wersja historii bardzo wygodna i selektywna, sprowadzona wyłącznie do celebracji, bezrefleksyjna. Zapewne było to celowe. Po co dołować nastroje, przypominając paskudne sprawy, gdy połowa państw reprezentowanych w ceremonii otwarcia to ofiary kolonialnego "epizodu" w brytyjskiej historii? - pisze.

Ofiary zamachu doczekały się minuty ciszy, a ofiary kolonializmu?

Chickera, choć chwali show pod względem technicznym, uważa, iż była to stracona okazja, by dostrzec ciemne strony kolonializmu. Zauważa, iż organizatorzy zadbali o to, by minutą ciszy uczcić ofiary obu światowych wojen i zamachów terrorystycznych w Londynie 7 lipca 2005 roku, ale pominęli wydarzenia z historii, gdy Brytyjczycy wyrządzali krzywdy innym.

Wielka Brytania zawsze dobra?

- W obu tych wydarzeniach (światowych wojnach i terrorystycznym zamachu - red.) historia uznaje, że Brytyjczycy byli po stronie dobra. Pominięcie przez organizatorów ofiar przemocy popełnionej przez Brytyjczyków w imię interesu ich kraju było rozczarowujące i podkopało sens uczczenia ciszą ofiar wojen i zamachów - dodaje.

- Danny Boyle (reżyser ceremonii otwarcia igrzysk - red.) i jego ekipa nie skorzystali z okazji, by rzucić wyzwanie niektórym groźnym tendencjom, które podporządkowały sobie olimpiady (takim, jak komercjalizacja -red.). Stwierdzenie niesprawiedliwości kolonializmu bardzo by się przyczyniło do nadania igrzyskom właściwego tonu - napisał Chickera w konkluzji.

''W Londynie olimpijski znicz zapalili prawdziwi Anonymous!'' [BLOG]

Zobacz także
Komentarze (285)
Zaloguj się
 • hoogo

  Oceniono 16 razy 8

  co za debil - idąc tym tokiem Austriacy powinni pokazać Fritzla, a Ruscy na rozpoczęcie MŚ 2018 Katyń. Anglicy (Brytyjczycy) bombardowanie Drezna, Ukraińcy Wołyń, Polacy Jedwabne, Amerykanie Irak, Wietnam, Afganistan, Hiroszime.... Czad! Po to właśnie robi się imprezy sportowe!

 • likierski

  Oceniono 16 razy -2

  o wyspie nic nie wiem i nie chce wiedziec,oprocz tego co przekazai mi rodzice,ze to bandycki kraj i niech ich wszystkich tych bandytow ziemia p.a mam 64 lata i mieszkam w angielskiej kolonii.wszystko zlo pochodzi wlasnie z wysp

 • ciotka_ltd

  Oceniono 24 razy 0

  Nie chce obrazac tu wszystkich, ale - niestety - w Polsce duuuzo idiotow, co daja sie wypuszczac byle zurmaliscie, co na ich tradycyjnej polskiej zawisci i polskich kompleksach pogrywa.
  A wiec NIESPODZIANKA, a kuku!
  Otoz tworca tegoz przedstawienia, w ktorym wam, Polakom, krzywd Irlandii zabraklo jest Danny Boyle. Gdybyscie choc zielone pojecie o Wyspach i ich historii mieli, to juz samo nazwisko daloby wam, glaby, do myslenia: jest CELTYCKIE, szkockie lub irlandzkie (walijskie sa inne, inna grupa Celtow).
  I istotnie Danny Boyle to chlopak z IRLANDZKIEJ rodziny, co emigrowala za chlebem z Zielonej Wyspy w poczatkach lat 1950. A wiec, drogie Polactwo, nie probuj byc bardziej irlandzkie od Irlandczyka, tudziez martwic sie o krzywdy, o ktore Irlandczyk martwic sie nie zamierza. Bo trzeba byc durniem lub...Polakiem, by na okolicznosc otwarcia Igrzysk wyskakiwac z Great Famine - bardziej na miejscu byl odegrany 'Danny Boy' (czego 'znafcy' pewnie nie zauwazyli). Jezu! Ale z was durna i nadeta nacja!:)
  en.wikipedia.org/wiki/Danny_Boyle
  Co wiecej Boyle byl do niedawna praktykujacym katolikiem, a wiec - droga @feminus - gejow nie bardzo mogl promowac, pokatolicki atawizm;)

 • ffamousffatman

  Oceniono 11 razy -1

  Uwielbiam polskie wieśniackie commenty, polskich wieśniaków, którym political incorrectness myli się z wieśniactwem.

  Legenda:

  Poltical incorrectness jest wtedy, kiedy Meksykanin opowiada Irlandczykom dowcip o Włochach a Polacy się nie śmieją, bo zrozumieli.

  Wieśniactwo jest wtedy, gdy Polak opowiada Polakom dowcip o Duńczykach i Polacy się śmieją, bo nie zrozumieli.

 • ipearjuanes

  Oceniono 3 razy 3

  nic o ofiarach kolonializmu oznacza chyba właśnie przyznanie się do tego że takie były i pewien wstyd, nie wypada chwalić się czynami niegodnymi, nie robi się szopki z tego czego się wstydzimy

 • klan_fan

  Oceniono 5 razy -1

  Nie pokazali jak siłą "adoptowali" tysiące rdzennych maluchów w Australii....

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 15 razy 9

  I jeszcze co? Normalnie mi to przypomina katolskie jęki, że Madonna nie chce uczcić powstania warszawskiego. Nie wiem, ale mnie Igrzyska nie kojarzą się z nurzaniem w cierpieniu za miliony. Ludzie to są zawody w skakaniu na odległość, rzucaniu różnymi przedmiotami, taplaniu się w wodzie, jeździe na rowerze itd. - to nie jest kurde, aż tak głębokie żeby pod to podczepiać pięćset ideologi, tuzin filozofii i całą historię UK.

 • niko1500

  Oceniono 5 razy 3

  Czy zawsze we wszystko musimy mieszać historię i politykę ? W końcu igrzyska to czas radości i zdrowej rywalizacji, którego głównymi aktorami są sportowcy - dzisiejszy gladiatorzy. A swoją drogą nie wiem czego się wszyscy spodziewali? Chyba nie tego, że Anglia organizując igrzyska padnie na kolana i dokonana przed opinią publiczną samobiczowania za minione lata imperializmu. Dla niewtajemniczonych, teraz mamy igrzyska, olimpiada to 4 letni okres pomiędzy igrzyskami. PS. Sylwia Bogacka była super, oby więcej było takich chwil...

 • feminus

  Oceniono 2 razy 0

  Kazdy narzeka, to tez cos dorzuce... Otoz zabraklo mi akcentu polskiego w tym wszystkim. Tylu nas tu siedzi i CO?! Moze chociaz jakis symboliczny tweet panie ministrze? ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje