Gowin o Kaczyńskim: Bezwzględny cynik. Fanatycznie wierzy w słuszność swoich celów

28.07.2012 12:18
Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński

Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

- Jarosław Kaczyński to gorący patriota, a zarazem człowiek bardzo, wręcz fanatycznie przeświadczony o swoich racjach. To stuprocentowy cynik - mówi w wywiadzie dla "Wprost" Jarosław Gowin. Zastrzega jednocześnie, że ma problem z oceną prezesa PiS po Smoleńsku. - Przeżył hiobowe nieszczęście - uważa Gowin.
- Fanatyczna wiara w słuszność celów usprawiedliwia w jego oczach sięganie po dowolne środki. Nie ma w polskiej polityce człowieka równie bezwzględnego jak on - mówi w obszernym wywiadzie dla tygodnika "Wprost" Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. - Mam duży problem z ocenianiem Jarosława Kaczyńskiego po Smoleńsku. To człowiek, którego spotkało hiobowe nieszczęście, i zawsze staram się to brać pod uwagę. Przy tym zastrzeżeniu chcę powiedzieć, że to gorący patriota, a zarazem człowiek bardzo, wręcz fanatycznie przeświadczony o swoich racjach. Zarazem stuprocentowy cynik, jeśli chodzi o metody działania - ocenia Gowin.

Koalicja musi trwać. Dla dobra Polski. Idą ciężkie czasy

Czy tzw. afera taśmowa może doprowadzić do zerwania koalicji? Minister sprawiedliwości uważa, że nie byłoby to dobre dla Polski, a jej przetrwanie uważa za rację stanu. - Kilka dni temu agencje obniżyły prognozę ratingu Niemiec. To oznacza, że Europę czeka nowa fala kryzysu, prawdopodobnie znacznie cięższego niż w 2008 r. Ta fala uderzy w Polskę. W takiej sytuacji przedterminowe wybory uznałbym za nieodpowiedzialność - mówi Gowin w wywiadzie dla "Wprost".

Związki partnerskie w tej kadencji nie przejdą

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, mówi w wywiadzie dla tygodnika "Wprost", że nawet jeśli Platforma Obywatelska zgłosi swój własny projekt ustawy o związkach partnerskich, to on będzie głosował przeciw. - Takie projekty zrównują związki homoseksualne z jedną z głównych instytucji społecznych, jaką jest małżeństwo. Ale pytanie jest bezprzedmiotowe, bo w tej kadencji taka ustawa nie zostanie uchwalona - uważa Gowin. - Nawet ta autorstwa PO? - dopytuje "Wprost". - Nawet - rzuca krótko Gowin.

W miniony wtorek Sejm, głosami Platformy, przegłosował odrzucenie czytania projektu o związkach partnerskich zgłoszonego przez Ruch Palikota i SLD.

"Mój projekt ws. in vitro jest najlepszy"

- Dla mnie nie byłoby miejsca w PO, gdyby partia ewoluowała w lewo, czyli próbowałaby zliberalizować np. ustawę antyaborcyjną - mówi Jarosław Gowin. - Ten problem jednak nie istnieje. Sprawa in vitro jest złożona. Jestem głęboko przeświadczony, że mój projekt jest najlepszy. Bo z jednej strony otwiera drogę do cudu narodzin człowieka, a z drugiej zapewnia ludzkim embrionom możliwie największą ochronę na podstawie najnowocześniejszych odkryć naukowych - broni swojego projektu ustawy poseł PO.

Czy ma chrapkę na władzę?

Gowin, przez media kreowany na lidera wewnątrzpartyjnej opozycji konserwatystów, tłumaczy, że nie ma aspiracji, by przewodzić Platformie Obywatelskiej. - Donald Tusk jak nikt w Polsce zna się na walce o władzę, także o władzę w partii. Wie, że ja mu nie zagrażam. Moje poglądy sytuują mnie tak zdecydowanie na prawym skrzydle Platformy, że nie mogę aspirować do roli lidera - mówi.

Pełen wywiad w poniedziałkowym numerze tygodnika "Wprost".

Komentarze (336)
Zaloguj się
 • rudolfkinas

  0

  Panie Gowin. Zapisz sie Pan do "mocherowych beretow"

 • smrodek71

  Oceniono 1 raz 1

  "jedną z głównych instytucji społecznych, jaką jest małżeństwo"

  Panie Gowin- tak ma Pan racje, tylko,że 20 lat temu.....
  sorry czasy się zmieniają i chyba tylko jakieś podpisy w przedszkolu powodują,że ludzi idą do urzędu....
  bardzo fajnie pokazują to polskie rodziny w UK gdzie tak nie jest i liczba par z dziećmi już nawet i ze złożonymi podpisikami pod papierkiem jest znikoma :)

  ale powodzenia we wprowadzaniu w życie swoich wizjach świata...

 • przeplot

  0

  "Gowin o Kaczyńskim: Bezwzględny cynik. Fanatycznie wierzy w słuszność swoich celów"

  Zabawne: może pa Gowin opowie trochę o tym co zrobił w sprawie ACTA?...skoro już mówimy o cynizmie?

 • marl57

  Oceniono 2 razy 0

  on nie wierzy w cokolwiek, i nie w słuszność własnego celu,
  on po prostu niczego nie ogarnie czego sam nie wymyśli

 • yossarian-nr22

  Oceniono 4 razy 2

  wierzy w slusznosc swoich celow? to rzeczywiscie skandal! chyba jakis nienormalny... oczywiscie lepsi sa politycy ktorzy zdaja sobie sprawe z nieslusznosci swoich celow...i to olewaja, zeby sie nachapac...

 • mi_nerwy

  Oceniono 4 razy 0

  przez almagus » Śr paź 20, 2010 11:32 am

  Z kościelnej poręki.
  Prawo i sprawiedliwość.
  Wzięliśmy gie do ręki.
  Oszołomy i chciwość.

  Ten wytrzeszcz z nadmiaru winy, nienawiść w tobie widzimy!

 • kat-kk

  Oceniono 14 razy 4

  Przewielebny Gowin niech poczyta Biblię,jest taka książka!Hiobowi zginęło 10 cioro dzieci.Kaczyńskiemu brat ze szwagierką.Niedawno od pioruna zginęła 4 osobowa rodzina,codziennie jakieś ofiary na drogach gdzie ginął całe rodziny.Nikt się tym nie przejmuje.Już nas przyzwyczailiście,że taki Grad pracuje za 110 osób i dostaje tyle co 110 osób po 1000zł.Ale żeby polityk, przeżywał tak bardzo swoją tragedię przez tyle lat i takim kosztem państwa, to już chyba przesada.Hiob takiego cyrku nie robił po utracie 10rga dzieci.

 • 1.wolanow

  Oceniono 4 razy 4

  123jna - Zgadzam się całkowicie z Twoją sugestią wyrażoną w ostatnim zdaniu - brawo

 • 123jna

  Oceniono 19 razy 13

  Gowin jak i Jaroslaw Kaczynski najczesciej sie myla. Jaroslawa Kaczynskiego za PAYTIOTE NIE UWAZAM, dzis patriotyzm polega na budowaniu prawdziwej, ekonomicznej wielkosci kraju, tworzenia wspolnoty a nie osmieszania Polski poza granicami kraju, podtrzymywania w przestarzalym, plemienno-wojennym modelu patriotyzmu i rozbijaniu jednosci wsrod Polakow, ktorzy i tak sa najbardziej aspolecznym narodem w Europie.
  To przestarzaly (nie tylko wiekiem) polityk, dzis dla takich jak on nie ma miejsca w cywilizowanym kraju, zadnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje