Student odkopał dzban pełen złotych monet sprzed tysiąca lat

"Bitwa pod Arsuf", to właśnie z okresu trzeciej wyprawy krzyżowej pochodzą odkryte dinary. (Fot. Wikipedia)

Izraelski student z pewnością na długo zapamięta dzień, w którym dokonał tak niezwykłego znaleziska. 108 złotych dinarów i ćwierć dinarów student archeologii na uniwersytecie w Tel Awiwie odkopał spod grubej warstwy piasku w ruinach twierdzy Arsuf w zachodnim Izraelu.
To tam w 1191 roku król Anglii Ryszard Lwie Serce pokonał wojska muzułmanów pod wodzą sułtana Saladyna. Zwycięstwo przywróciło chrześcijanom swobodny dostęp do licznych miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Jak mówi dziekan wydziału archeologii telawiwskiego uniwersytetu profesor Oren Tal, to największa liczba złotych monet odkryta w jednym miejscu na terenie obecnego Izraela. Pochodzą one z okresu panowania Fatymidów, czyli lat 900-1100.

Każda moneta jest wyjątkowa - bogata w szczegóły, przedstawia postać sułtana lub innego władcy. Według profesora Tala wartość historyczna znaleziska jest nieoceniona. Gdyby jednak komuś przyszło do głowy je sprzedać, to cena z pewnością przekroczyłaby pół miliona dolarów.

Gdy monety zostaną dokładnie opisane i skatalogowane, mają zostać udostępnione - sęk jednak w tym, że o prawo do ich pokazywania już spierają się dwie placówki: Muzeum Izraela w Jerozolimie i Muzeum Ziemi Izraela w Tel Awiwie.

Nie bardzo wiadomo, kto ma rozstrzygnąć ten spór. Miasto Arsuf nad Morzem Śródziemnym zostało założone przez Fenicjan około szóstego- piątego wieku przed naszą erą. W okresie panowania greckiego stało się ważnym portem morskim znanym pod nazwą Apollonia. W 640 roku naszej ery zostało zajęte przez Arabów, którzy przywrócili jego semicką nazwę Arsuf.

Komentarze (140)
Student odkopał dzban pełen złotych monet sprzed tysiąca lat
Zaloguj się
 • shego

  Oceniono 25 razy 25

  dostanie coroczna darmowa wizyte w muzeum jako nagrode.

 • kosimus

  Oceniono 29 razy 25

  Cenne odkrycie, brawo dla studenta.

 • hans_close

  Oceniono 24 razy 12

  Ciekaw jestem czy "prawy" i "sprawiedliwy" "student" oddałby skarb do muzeum? ;)

 • jestemzalegalem

  Oceniono 35 razy 11

  W polsce 2 lata za przywlaszczenie. A tak ogolnie gdybym ja to znalazl to nikt by sie nie dowiedzial, procz czarnego rynku hehe ;)

 • swietypentagram

  Oceniono 20 razy 8

  Cieszę się z dobrych wieści z Izraela - niesamowity kraj, niesamowita historia, niesamowici ludzie. Chciałbym zobaczyć zdjęcia wszystkich monet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje