Student odkopał dzban pełen złotych monet sprzed tysiąca lat

28.07.2012 11:43

"Bitwa pod Arsuf", to właśnie z okresu trzeciej wyprawy krzyżowej pochodzą odkryte dinary. (Fot. Wikipedia)

Izraelski student z pewnością na długo zapamięta dzień, w którym dokonał tak niezwykłego znaleziska. 108 złotych dinarów i ćwierć dinarów student archeologii na uniwersytecie w Tel Awiwie odkopał spod grubej warstwy piasku w ruinach twierdzy Arsuf w zachodnim Izraelu.
To tam w 1191 roku król Anglii Ryszard Lwie Serce pokonał wojska muzułmanów pod wodzą sułtana Saladyna. Zwycięstwo przywróciło chrześcijanom swobodny dostęp do licznych miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Jak mówi dziekan wydziału archeologii telawiwskiego uniwersytetu profesor Oren Tal, to największa liczba złotych monet odkryta w jednym miejscu na terenie obecnego Izraela. Pochodzą one z okresu panowania Fatymidów, czyli lat 900-1100.

Każda moneta jest wyjątkowa - bogata w szczegóły, przedstawia postać sułtana lub innego władcy. Według profesora Tala wartość historyczna znaleziska jest nieoceniona. Gdyby jednak komuś przyszło do głowy je sprzedać, to cena z pewnością przekroczyłaby pół miliona dolarów.

Gdy monety zostaną dokładnie opisane i skatalogowane, mają zostać udostępnione - sęk jednak w tym, że o prawo do ich pokazywania już spierają się dwie placówki: Muzeum Izraela w Jerozolimie i Muzeum Ziemi Izraela w Tel Awiwie.

Nie bardzo wiadomo, kto ma rozstrzygnąć ten spór. Miasto Arsuf nad Morzem Śródziemnym zostało założone przez Fenicjan około szóstego- piątego wieku przed naszą erą. W okresie panowania greckiego stało się ważnym portem morskim znanym pod nazwą Apollonia. W 640 roku naszej ery zostało zajęte przez Arabów, którzy przywrócili jego semicką nazwę Arsuf.

Komentarze (140)
Zaloguj się
 • anna22kac

  Oceniono 1 raz 1

  i juz sie kloca, kto je ma miec.........a gdyby tak podzielic???????...wiecej osob by je widzialo-------- przeciez dzbanek to nie jedna albo dwie monety?

 • patriotaa

  Oceniono 3 razy -3

  Więc prawdą jest że te ziemie nie są żydowskie ale arabskie. Więc czas najwyższy żydków z tych ziem wyrzucić.

 • 4rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 3 razy -3

  "Student odkopał dzban pełen złotych monet sprzed tysiąca lat"

  APEL DO MOŚKÓW !!!!!!!!!!!

  Dobrze żesta o tym napisali !!!!!
  Monety te należą do mojego przodka !!!!! MOM NA TO PAPIERY !!!!!!!!!

  Prześlijta mi moją własność do Wilkowiecka !!!!!!!!!!!!!!
  (Nie bedzieta chyba złodziejami, tak jak o wos mówią !!!!!)

 • jagus2006

  Oceniono 5 razy -5

  u nas usłyszelibyśmy o kradzieży monet studentem archeologiii a tu prosze jaki żydek poczciwy oddaje państwu wszystko -ciekawe jaki zysk w tym ma?

 • niepijpiotrek73

  Oceniono 6 razy 2

  Prawowity wlaściciel tego dzbana(może jakiś rzymianin) pełnego monet powinien wystapićo zwrot całości do włoch

 • abomingo1.1

  Oceniono 7 razy -1

  Durny chłopaczyna .....:)

 • w.s3

  Oceniono 10 razy 2

  Dla przypomnienia Turcy Seldżuccy zdobyli Jerozolimę i I Wyprawa Krzyżowa miała na celu odbicie jej z rąk muzułmanów. Wyprawa rycerska nie była nastawiona na zdobycze ekonomiczne tylko na wyzwolenie Ziemi Świętej.Pisanie o zbrodniczej napaści rycerstwa na bezbronnych muzułmanów jest śmieszne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje