Oblężenie Aleppo. Czy dojdzie do masakry cywilów? "Doniesienia źle wróżą mieszkańcom"

28.07.2012 07:36
Syryjski rebeliant

Syryjski rebeliant (Fot. Anonymous AP)

Wspólnota międzynarodowa próbuje zapobiec ofensywie syryjskich wojsk na miasto Aleppo. Oddziały lojalne wobec prezydenta Baszara al-Assada gromadzą się wokół miasta i najprawdopodobniej w najbliższych godzinach będą próbowały odbić zajęte przez rebeliantów dzielnice.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował do syryjskich władz, aby wstrzymały ofensywę. Stany Zjednoczone oświadczyły, że obawiają się masakry cywilów, a Wysoka Komisarz Praw Człowieka ONZ zaapelowała do obu stron konfliktu, aby oszczędziły cywilów.

- Uważamy, że doniesienia o zbrojeniu się wokół Aleppo i w samym mieście bardzo źle wróżą mieszkańcom - oświadczył rzecznik Wysokiej Komisarz Rupert Colville. Wydaje się jednak, że mimo tych apeli rozpoczęcie ofensywy na Aleppo jest kwestią godzin.

Tymczasem Polska ewakuowała swoich dyplomatów z Damaszku. Dotychczas polska ambasada była jednym z ostatnich otwartych przedstawicielstw europejskich, ale sytuacja staje się zbyt niebezpieczna. Nawet codzienne życie w syryjskiej stolicy jest coraz cięższe. "Zaczyna brakować żywności i paliwa, a przed stacjami benzynowymi ustawiają się coraz dłuższe kolejki samochodów" - mówi w rozmowie z Polskim Radiem politolog i ekspert od spraw Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego Łukasz Fyderek.

Ocenia się, że od początku konfliktu w Syrii zginęło co najmniej 17 tysięcy osób.

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • pentagon-08

  Oceniono 2 razy -2

  Zyjemy w ciekawych czasach gdzie forumowi Oburzeni i lewacy wspieraja krwawego dyktatora, ktorego wyparl sie tak Pekin jak i Moskwa.

  Kompletnie nie pojmuje zarzutow pod adresem Stanow - od kiedy to DC wspiera Dzihadystowska Miedzynarodowke walczaca z areligijnym Asadem.

  www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/9435550/Foreign-Office-investigates-reports-of-Britons-among-Islamist-kidnappers-of-journalists-in-Syria.html

 • muciasgracias

  0

  Dzieje się historia. Usiądźmy i popatrzmy. Nasz wpływ na wydarzenia na Bliskim Wschodzie jest żaden. Zero. I oby tak zostało.

 • muciasgracias

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli dymokratom uda się puścić Syrię z dymem i zainstalować tam jakiegoś posłusznego im watażkę, pozycja Iranu zostanie osłabiona. Przynajmniej chwilowo. Rosja i Chiny wiedzą, że jeśli Iran zostanie "unieszkodliwiony" ich pozycja w starciu z USA będzie znacznie słabsza, a starcie jest tylko kwestią czasu, bo dumokraci muszą dostać kolejne prowizje od przemysłu zbrojeniowego za wykonanie planu sprzedaży/zakupów.

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 3

  Assad pod presją, ale jednak, przeprowadził demokratyzację kraju. Syjonistyczne media nawet nie próbują pisać w tej sprawie prawdy, bo nie są mediami, tylko tubami propagandowymi.

 • muciasgracias

  Oceniono 4 razy 4

  Dla Syryjczyków lepszy jest może nie doskonały, ale stabilny rząd Assada, niż alternatywa w postaci bałkanizacji tego skomplikowanego kraju.

  Usunięcie Assada jest za to na rękę:

  (1) Izraelowi, któremu Syria przeszkadza w skutecznym przejęciu kontroli nad Libanem Południowym
  (2) USA, które traktują Assada jako sojusznika Iranu i Rosji ("nieposłusznym" amerykańskiej hegemonii)
  (3) Turcji, która Syrię traktuje jako swój obszar wpływów ze wzgl. historycznych (wątpliwych, ale jednak)
  (4) Saudom, z powodów religijno-psychopatycznych

  Jak zawsze: cui bono? Kto skorzystał?

 • supon1954

  Oceniono 2 razy 2

  Arabia Saudyjska - masakra demonstrantów antyreżimowych,
  Bahrajn - jw.
  A "wolne" media milczą!

 • supon1954

  Oceniono 1 raz 1

  czy dojdzie do masakry?
  Ona już trwa! Setki bandytów wykorzystuje cywili jako żywe tarcze a w przypadku klęski zmasakrują pozostałych przy życiu a jankeska propaganda "rozsławi" to jako "kolejną zbrodnię reżimu"

 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  Rosja dostarcza bron rezimowi Assada i porazka rezimu bylaby policzkiem wymierzonym Putinowi.

 • canabissativa

  Oceniono 6 razy 2

  Oblężenie Aleppo. Czy dojdzie do masakry cywilów? "Doniesienia źle wróżą mieszkańcom"

  ...ale z bukmacherami sie juz skonsultowaliscie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje