Premier akceptuje. Kalemba nowym ministrem rolnictwa

27.07.2012 15:47
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. TVP Info)

Premier Donald Tusk zaakceptował kandydaturę Stanisława Kalemby na stanowisko ministra rolnictwa. Poseł PSL zastąpi Marka Sawickiego. - Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających - powiedział Tusk. Syn nowego ministra ma zrezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego.
Tusk powiedział, że rozpocznie się także procedura odwołania dyrektora generalnego w tym ministerstwie. Prawdopodobnie nominację na funkcję szefa resortu poseł PSL otrzyma w poniedziałek.

Premier zdymisjonował także dwóch wiceministrów rolnictwa - Bogdana Dombrowskiego oraz Andrzeja Butrę. Pozostali wiceministrowie w resorcie to: Kazimierz Plocke (PO) i Tadeusz Nalewajk (również związany z PSL). - Podjąłem dziś decyzje, które w jakimś sensie oczyszczają przedpole ministrowi - poinformował premier na konferencji prasowej. Tusk zapewnił, że jest dla niego bardzo ważne, aby "kwestii tzw. taśm Serafina nie traktować z pobłażliwością".

Premier: Kalemba gotowy do podjęcia działań oczyszczających

- Kandydat na ministra rolnictwa Stanisław Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających w spółkach i agendach podległych ministerstwu rolnictwa - ocenił premier. Tusk podkreślił, że gdyby wybór nowego szefa resortu należał do PO zapewne wyłonionoby innego kandydata, ale - jak dodał - Kalemba będzie członkiem rządu, który działa wspólnie i solidarnie odpowiada za działania, a to wymaga spełnienia określonych warunków. - Po rozmowie z posłem Kalembą i panem premierem Pawlakiem mogę powiedzieć, że te z mojego punktu widzenia najważniejsze kwestie zostały potwierdzone - powiedział premier.

Jak podkreślił, chodzi tu nie tylko o gotowość do podjęcia działań oczyszczających sytuację w agencjach podporządkowanych resortowi rolnictwa i spółkach, które są pod nadzorem tego ministerstwa, w tym Elewarze, ale też możliwie szybkiego zakończenia prac nad ustawami.

Tusk zapowiedział, że we wrześniu przedstawi rozwiązania legislacyjne i organizacyjne, które mają ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu. - We wrześniu, wtedy, kiedy będę chciał poinformować o planie pracy na kolejne trzy lata koalicji, będę chciał także poinformować o przedsięwzięciach zarówno o charakterze legislacyjnym, jak i organizacyjnym, które powinny ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu- zapowiedział.

Syn Kalemby zrezygnuje z pracy w agencji

Pytany o sprawę syna posła Kalemby - Daniela, który pracuje w Agencji Rynku Rolnego. powiedział: - Pytałem pana Pawlaka, czy w związku z okolicznościami całej sprawy, syn pana posła Kalemby będzie gotów zrezygnować z pracy w agencji, żeby nie było tego bezpośredniego połączenia ojciec-syn w takiej pionowej linii. Premier Pawlak poinformował mnie, że nie będzie z tym żadnego problemu - powiedział Tusk. dodał, że rozmawiał z posłem Kalmebą. - Pytałem o ewentualnych rodzinnych powiązaniach. Poinformował mnie szczegółowo o przebiegu kariery zawodowej syna.

Dyskusyjna kandydatura

Kandydatura Kalemby budzi mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. - Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja. Z Sawickim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie - uważają rozmówcy PAP z komisji rolnictwa.

Stanisław Kalemba, wiceszef sejmowej komisji rolnictwa, jest inżynierem rolnictwa. Od lat związany z wsią. Od 1991 roku nieprzerwanie poseł na Sejm. spółtworzył struktury PSL w Poznaniu i Wielkopolsce. Do 2001 roku był prezesem poznańskiego PSL, a później szefem regionu. Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. W pierwszej połowie lat 70. pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie, następnie do 1993 roku na kierowniczych stanowiskach w spółdzielniach rolniczych. W 1991 roku po raz pierwszy został wybrany na posła na Sejm z listy PSL. Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2004 roku natomiast bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Zabiegał o przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dokument zakładał wyłączenie 30 procent gruntów dzierżawionych od Skarbu Państwa z obszaru największych gospodarstw rolnych i przekazanie ich do zasobów zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Miałoby to docelowo zwiększyć ilość gruntów dostępnych dla gospodarstw średniej wielkości.

Stanisław Kalemba urodził się 25 października 1947 r.

Zobacz także
Komentarze (233)
Premier akceptuje. Kalemba nowym ministrem rolnictwa
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 80 razy 68

  Panie Tusk, pan jest dupa a nie premier rządu RP. Powinien pan zerwać koalicję i pogonić ZSL z rządu. Zawiodłem się na panu. Nie dość, że z pana dupa to jeszcze oszust i tchórz!

 • antybiurokrata

  Oceniono 39 razy 37

  Słoma!!!
  Styropian!!!
  Słoma!!!
  Styropian!!!

  Niech nam żyje nowa elita!!!! Ten nowy minister to juz nawet dziedzica ma wyszkolonego w resorcie aby byla ciaglosc wladzy!!!

 • laerke

  Oceniono 41 razy 35

  Chcielibysmy widziec zdecydowanego i aktywnego premiera Tuska, ktory wymiata nepotyzm z rzadu, a nie "akceptuje" skompromitowanego kolesiostwem posla.
  Pierwszym do takiego wymiecenia powinien byc koles - sitwa Pawlak!
  A nie przyjmowac nastepnych powiazanych, ktorzy dla wlasnego zysku do polityki sie garna!

  Oj, wielkie rozczarowanie Donaldem Tuskiem!
  trzeba dodac, ze premier wygladal na smetnego i przytlooczonego.

 • washner

  Oceniono 33 razy 29

  Mam pytanie do premiera. Kiedy jego ludzie przestaną okradać Polskę i Polaków? Jak żyć w takim złodziejskim kraju gdzie rząd nie reaguje na patologie? To nie jest pana prywatny folwark panie tusk.

 • filthpurger

  Oceniono 30 razy 26

  czy opinia publiczna nie liczy sie w kraju????
  nowy minister rolnictwa nie ma ani zadnej wiarygodnosci ani zadnej akceptacji spolecznej i jak on bdzie rzadzil????
  ta jakis absurd

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 30 razy 26

  Donek, jak zwykle, pogroził, pogroził i dał dupy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje