Premier akceptuje. Kalemba nowym ministrem rolnictwa

27.07.2012 15:47
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. TVP Info)

Premier Donald Tusk zaakceptował kandydaturę Stanisława Kalemby na stanowisko ministra rolnictwa. Poseł PSL zastąpi Marka Sawickiego. - Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających - powiedział Tusk. Syn nowego ministra ma zrezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego.
Tusk powiedział, że rozpocznie się także procedura odwołania dyrektora generalnego w tym ministerstwie. Prawdopodobnie nominację na funkcję szefa resortu poseł PSL otrzyma w poniedziałek.

Premier zdymisjonował także dwóch wiceministrów rolnictwa - Bogdana Dombrowskiego oraz Andrzeja Butrę. Pozostali wiceministrowie w resorcie to: Kazimierz Plocke (PO) i Tadeusz Nalewajk (również związany z PSL). - Podjąłem dziś decyzje, które w jakimś sensie oczyszczają przedpole ministrowi - poinformował premier na konferencji prasowej. Tusk zapewnił, że jest dla niego bardzo ważne, aby "kwestii tzw. taśm Serafina nie traktować z pobłażliwością".

Premier: Kalemba gotowy do podjęcia działań oczyszczających

- Kandydat na ministra rolnictwa Stanisław Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających w spółkach i agendach podległych ministerstwu rolnictwa - ocenił premier. Tusk podkreślił, że gdyby wybór nowego szefa resortu należał do PO zapewne wyłonionoby innego kandydata, ale - jak dodał - Kalemba będzie członkiem rządu, który działa wspólnie i solidarnie odpowiada za działania, a to wymaga spełnienia określonych warunków. - Po rozmowie z posłem Kalembą i panem premierem Pawlakiem mogę powiedzieć, że te z mojego punktu widzenia najważniejsze kwestie zostały potwierdzone - powiedział premier.

Jak podkreślił, chodzi tu nie tylko o gotowość do podjęcia działań oczyszczających sytuację w agencjach podporządkowanych resortowi rolnictwa i spółkach, które są pod nadzorem tego ministerstwa, w tym Elewarze, ale też możliwie szybkiego zakończenia prac nad ustawami.

Tusk zapowiedział, że we wrześniu przedstawi rozwiązania legislacyjne i organizacyjne, które mają ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu. - We wrześniu, wtedy, kiedy będę chciał poinformować o planie pracy na kolejne trzy lata koalicji, będę chciał także poinformować o przedsięwzięciach zarówno o charakterze legislacyjnym, jak i organizacyjnym, które powinny ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu- zapowiedział.

Syn Kalemby zrezygnuje z pracy w agencji

Pytany o sprawę syna posła Kalemby - Daniela, który pracuje w Agencji Rynku Rolnego. powiedział: - Pytałem pana Pawlaka, czy w związku z okolicznościami całej sprawy, syn pana posła Kalemby będzie gotów zrezygnować z pracy w agencji, żeby nie było tego bezpośredniego połączenia ojciec-syn w takiej pionowej linii. Premier Pawlak poinformował mnie, że nie będzie z tym żadnego problemu - powiedział Tusk. dodał, że rozmawiał z posłem Kalmebą. - Pytałem o ewentualnych rodzinnych powiązaniach. Poinformował mnie szczegółowo o przebiegu kariery zawodowej syna.

Dyskusyjna kandydatura

Kandydatura Kalemby budzi mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. - Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja. Z Sawickim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie - uważają rozmówcy PAP z komisji rolnictwa.

Stanisław Kalemba, wiceszef sejmowej komisji rolnictwa, jest inżynierem rolnictwa. Od lat związany z wsią. Od 1991 roku nieprzerwanie poseł na Sejm. spółtworzył struktury PSL w Poznaniu i Wielkopolsce. Do 2001 roku był prezesem poznańskiego PSL, a później szefem regionu. Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. W pierwszej połowie lat 70. pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie, następnie do 1993 roku na kierowniczych stanowiskach w spółdzielniach rolniczych. W 1991 roku po raz pierwszy został wybrany na posła na Sejm z listy PSL. Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2004 roku natomiast bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Zabiegał o przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dokument zakładał wyłączenie 30 procent gruntów dzierżawionych od Skarbu Państwa z obszaru największych gospodarstw rolnych i przekazanie ich do zasobów zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Miałoby to docelowo zwiększyć ilość gruntów dostępnych dla gospodarstw średniej wielkości.

Stanisław Kalemba urodził się 25 października 1947 r.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (233)
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 80 razy 68

  Panie Tusk, pan jest dupa a nie premier rządu RP. Powinien pan zerwać koalicję i pogonić ZSL z rządu. Zawiodłem się na panu. Nie dość, że z pana dupa to jeszcze oszust i tchórz!

 • antybiurokrata

  Oceniono 39 razy 37

  Słoma!!!
  Styropian!!!
  Słoma!!!
  Styropian!!!

  Niech nam żyje nowa elita!!!! Ten nowy minister to juz nawet dziedzica ma wyszkolonego w resorcie aby byla ciaglosc wladzy!!!

 • laerke

  Oceniono 41 razy 35

  Chcielibysmy widziec zdecydowanego i aktywnego premiera Tuska, ktory wymiata nepotyzm z rzadu, a nie "akceptuje" skompromitowanego kolesiostwem posla.
  Pierwszym do takiego wymiecenia powinien byc koles - sitwa Pawlak!
  A nie przyjmowac nastepnych powiazanych, ktorzy dla wlasnego zysku do polityki sie garna!

  Oj, wielkie rozczarowanie Donaldem Tuskiem!
  trzeba dodac, ze premier wygladal na smetnego i przytlooczonego.

 • washner

  Oceniono 33 razy 29

  Mam pytanie do premiera. Kiedy jego ludzie przestaną okradać Polskę i Polaków? Jak żyć w takim złodziejskim kraju gdzie rząd nie reaguje na patologie? To nie jest pana prywatny folwark panie tusk.

 • filthpurger

  Oceniono 30 razy 26

  czy opinia publiczna nie liczy sie w kraju????
  nowy minister rolnictwa nie ma ani zadnej wiarygodnosci ani zadnej akceptacji spolecznej i jak on bdzie rzadzil????
  ta jakis absurd

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 30 razy 26

  Donek, jak zwykle, pogroził, pogroził i dał dupy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje