Premier akceptuje. Kalemba nowym ministrem rolnictwa

27.07.2012 15:47
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. TVP Info)

Premier Donald Tusk zaakceptował kandydaturę Stanisława Kalemby na stanowisko ministra rolnictwa. Poseł PSL zastąpi Marka Sawickiego. - Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających - powiedział Tusk. Syn nowego ministra ma zrezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego.
Tusk powiedział, że rozpocznie się także procedura odwołania dyrektora generalnego w tym ministerstwie. Prawdopodobnie nominację na funkcję szefa resortu poseł PSL otrzyma w poniedziałek.

Premier zdymisjonował także dwóch wiceministrów rolnictwa - Bogdana Dombrowskiego oraz Andrzeja Butrę. Pozostali wiceministrowie w resorcie to: Kazimierz Plocke (PO) i Tadeusz Nalewajk (również związany z PSL). - Podjąłem dziś decyzje, które w jakimś sensie oczyszczają przedpole ministrowi - poinformował premier na konferencji prasowej. Tusk zapewnił, że jest dla niego bardzo ważne, aby "kwestii tzw. taśm Serafina nie traktować z pobłażliwością".

Premier: Kalemba gotowy do podjęcia działań oczyszczających

- Kandydat na ministra rolnictwa Stanisław Kalemba jest gotowy do podjęcia działań oczyszczających w spółkach i agendach podległych ministerstwu rolnictwa - ocenił premier. Tusk podkreślił, że gdyby wybór nowego szefa resortu należał do PO zapewne wyłonionoby innego kandydata, ale - jak dodał - Kalemba będzie członkiem rządu, który działa wspólnie i solidarnie odpowiada za działania, a to wymaga spełnienia określonych warunków. - Po rozmowie z posłem Kalembą i panem premierem Pawlakiem mogę powiedzieć, że te z mojego punktu widzenia najważniejsze kwestie zostały potwierdzone - powiedział premier.

Jak podkreślił, chodzi tu nie tylko o gotowość do podjęcia działań oczyszczających sytuację w agencjach podporządkowanych resortowi rolnictwa i spółkach, które są pod nadzorem tego ministerstwa, w tym Elewarze, ale też możliwie szybkiego zakończenia prac nad ustawami.

Tusk zapowiedział, że we wrześniu przedstawi rozwiązania legislacyjne i organizacyjne, które mają ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu. - We wrześniu, wtedy, kiedy będę chciał poinformować o planie pracy na kolejne trzy lata koalicji, będę chciał także poinformować o przedsięwzięciach zarówno o charakterze legislacyjnym, jak i organizacyjnym, które powinny ukrócić zjawiska szeroko pojętego nepotyzmu- zapowiedział.

Syn Kalemby zrezygnuje z pracy w agencji

Pytany o sprawę syna posła Kalemby - Daniela, który pracuje w Agencji Rynku Rolnego. powiedział: - Pytałem pana Pawlaka, czy w związku z okolicznościami całej sprawy, syn pana posła Kalemby będzie gotów zrezygnować z pracy w agencji, żeby nie było tego bezpośredniego połączenia ojciec-syn w takiej pionowej linii. Premier Pawlak poinformował mnie, że nie będzie z tym żadnego problemu - powiedział Tusk. dodał, że rozmawiał z posłem Kalmebą. - Pytałem o ewentualnych rodzinnych powiązaniach. Poinformował mnie szczegółowo o przebiegu kariery zawodowej syna.

Dyskusyjna kandydatura

Kandydatura Kalemby budzi mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. - Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja. Z Sawickim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie - uważają rozmówcy PAP z komisji rolnictwa.

Stanisław Kalemba, wiceszef sejmowej komisji rolnictwa, jest inżynierem rolnictwa. Od lat związany z wsią. Od 1991 roku nieprzerwanie poseł na Sejm. spółtworzył struktury PSL w Poznaniu i Wielkopolsce. Do 2001 roku był prezesem poznańskiego PSL, a później szefem regionu. Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. W pierwszej połowie lat 70. pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie, następnie do 1993 roku na kierowniczych stanowiskach w spółdzielniach rolniczych. W 1991 roku po raz pierwszy został wybrany na posła na Sejm z listy PSL. Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2004 roku natomiast bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Zabiegał o przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Dokument zakładał wyłączenie 30 procent gruntów dzierżawionych od Skarbu Państwa z obszaru największych gospodarstw rolnych i przekazanie ich do zasobów zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Miałoby to docelowo zwiększyć ilość gruntów dostępnych dla gospodarstw średniej wielkości.

Stanisław Kalemba urodził się 25 października 1947 r.

Zobacz także
Komentarze (233)
Zaloguj się
 • pjck

  0

  Nepotyzm nepotyzmem, ale z drugiej strony gdzieś pracować muszą. Czyżby tylko w prywatnej firmie i w innej branży? A co jak są np. wykształceni w tej samej? To już pracy nie znajdą?

  www.absurdyrp.info

 • idekmaly

  0

  premier rusza sznurkami a tuskomatołki robią jak tylko im zagra

 • peloxxx

  0

  Jest nowy minister a chlew jak byl tak POzostal PO staremy syn bedzie POdwladny tatusiowi

 • ewa543210

  0

  złodziej POpiera złodzieja

 • reealistaa

  0

  ..już nic z tego nie można pojąć....., czyżby dzielili się z rudym , kasą z przekrętów...?

 • kazimirz

  0

  Stanowczo żądamy zaprzeztania siania wrogiej propagandy i napędzania medialnej maszyny nienawisci skierowanej przeciwko umiłowanej Władzy Ludowej i stojącym na jej czele ukochanym, postępowym, prawdomównym i na wskroś uczciwym Słońcu Peru!!!
  Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Wojskowe Służby Informacyjne, Wywiad Skarbowy, Urząd Skarbowy, ZUS, Sanepid, Inspekcja Pracy, Platforma Obywatelska, byli członkowie i funkcjonariusze Armii Ludowej, Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa, ZOMO, ORMO, Milicji Obywatelskiej, PZPR i Wojskowych Służb Informacyjnych, laureaci Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich, Prokuratury oraz pracownicy Gazety Wyborczej z rodzinami i tysiące młodych doskonale wykształconych Pomroczan z dużych ośrodków i nie tylko stanowczo protestują przeciwko wszystkim reakcyjnym siłom, które starają się za wszelka cenę zakłócać spokój i porządek, który gwarantuje pomroczańskiemu społeczeństwu Front Jedności Narodu.
  Precz z warchołami i innymi karłami reakcji!
  Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!
  Niech się świeci Słonce Peru, a woda spływa do Bałtyku!
  Wszystkie Ryśki to porządne chłopy

 • filthpurger

  0

  tusk na rowni pochylej w przepasc, juz sie nie podniesie

 • hrabia_wronski

  Oceniono 2 razy 2

  Ja chce na Białorus.
  Tam przynajmniej nie ma Waldka i Donalda.
  Ale jaja ,tego w Unii jeszcze nie bylo .
  ..

 • hrabia_wronski

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Premierze .
  To nadal mozna krasc i oszukiwac spoleczenstwo ?.
  łukaszenka mógłby naszym politycznym bosom buty czyscic....hyihihihihi
  Platforma i PSL to dobiero robia robote.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje