Urząd lotnictwa zawiesił koncesję dla OLT. Szef linii zapowiada wniosek o upadłość

27.07.2012 12:14
Reklama linii OLT

Reklama linii OLT (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił dziś koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional. Jednocześnie ULC wszczął w spółce kontrolę. Dyrektor zarządzający linii lotniczych poinformował, że jeszcze dziś może złożyć wniosek o upadłość spółki.
- W piątek poszliśmy z kontrolą do OLT Express Regional, czyli dawnego Jet Air. Ma ona na celu wykazanie, czy przedsiębiorstwo jest jeszcze w stanie w sposób bezpieczny prowadzić działalność lotniczą - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska.

Wyjaśniła, że chodzi m.in. o to, czy linia jest w stanie zapewnić przegląd samolotów.

- Na razie nie jest to jeszcze kontrola finansowa. Chcemy poznać plany spółki odnośnie jej dalszej działalności - dodała.

Krasnodębska przypomniała, że jeżeli przewoźnik nie poinformował pasażera na 14 dni przed planowanym rejsem o tym, że odwołuje rejs, to pasażerowi należy się oprócz zwrotu kosztów za bilet także odszkodowanie w wysokości 250 euro.

- Najpierw pasażer powinien udać się do przewoźnika z reklamacją, a jeśli on tego nie uwzględni, wówczas może złożyć reklamację w ULC - powiedziała.

Wczoraj zawiesili loty...

W czwartek późnym wieczorem OLT Express na swojej stronie internetowej poinformował, że od piątku zawiesza wszystkie rejsy regularne, do odwołania. Tym samym wstrzymana została sprzedaż biletów lotniczych.

- Linie OLT Express (...) będą dokonywać zwrotów pieniędzy pasażerom za bilety na odwołane rejsy regularne zakupione za pośrednictwem www.oltexpress.com lub OLT Express Call Center - poinformował przewoźnik w komunikacie. Pasażerowie anulowanych rejsów są sukcesywnie powiadamiani o zmianach i przysługujących im prawach przez pracowników Call Center - dodano.

Potem spółka przekazała, że od czwartku do końca sezonu letniego - 27 października - wstrzymuje wszystkie loty wykonywane przez samoloty turbośmigłowe typu ATR. Dopiero późnym wieczorem przekazała, że zawiesza wszystkie swoje rejsy regularne, w tym także wykonywane przez airbusy.

... dziś wnioskują o upadłość

- Prawdopodobnie jeszcze dziś złożymy wniosek o upadłość spółki OLT Express Regional, która do tej pory operowała na samolotach typu ATR - powiedział dziś dziennikarzom dyrektor zarządzający OLT Express Jarosław Frankowski.

Dodał, że przewoźnik chce wykonać zaplanowane połączenia czarterowe. Według Frankowskiego wczoraj nie poleciało 800 osób, a dzisiaj 6,5 tysiąca. - Około 130 tysięcy nie poleci na lotach regularnych. Na lotach zagranicznych mamy zabukowanych ok. 20 tys. ludzi - dodał.

Dyrektor poinformował, że wszyscy pasażerowie, którzy kupili bilet, mają prawo do zwrotu pieniędzy. Wyjaśnił, że pieniądze będą zwracane klientom w ten sam sposób, jak trafiły do OLT Express, czyli za pośrednictwem firm obsługujących transakcje płatnicze.

Frankowski powiedział, że linia zaczęła informować pasażerów o odwołanych lotach w czwartek. - Głównym środkiem komunikacji jest mail, ale także dzwoniliśmy, ponieważ wiele biletów było rezerwowanych przez różnych przewoźników, którzy wpisywali jako numer kontaktowy swój numer - powiedział.

OLT Express powstało w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora Amber Gold, dwóch polskich przewoźników: OLT Jetair - obecnie OLT Express Regional oraz Yes Airways - obecnie OLT Express Poland.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • od-or

  0

  upieprzyli konkurencje i wszystko po staremu ceny niedługo w góre.

 • gogo2012

  Oceniono 1 raz 1

  Hmm...

  No tak...

  I tak oto drodzy państwo matematyka ze szkoły podstawowej wzięła ostatecznie górę nad matematyką kreatywną stosowaną przez działy marketingu.

  BIEDNY PŁACI ZAWSZE DWA RAZY

 • femoverseks

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo szkoda , bo była to nowa jakość w Polskiej komunikacji www.youtube.com/watch?v=wBlz16qNC4Y

 • femoverseks

  Oceniono 4 razy 0

  Szkoda OLT , to była jakaś nowa jakość , ciężko w Polsce robić w obecnej sytuacji cokolwiek www.youtube.com/watch?v=wBlz16qNC4Y

 • lanou

  Oceniono 3 razy 1

  Zaraz zanotujemy zwiększenie ilości przekrętów. Skoro przekręt przeprowadzono tak jawnie, na oczach dosłownie wszystkich, i nikt z tym nic nie zrobił, to znaczy że zaraz każdy będzie chciał tak zrobić.

 • stardust.2000

  Oceniono 3 razy 3

  No to sobie qrwa polataliśmy, a do tego kupa ludzi zostanie bez pracy.

 • olekgw

  Oceniono 32 razy 28

  OLT już nie jest potrzebne. Amber Gold legalnie wyprowadziło środki finansowe do OLT (jako inwestycja) tam zostały przekazane jako wynagrodzenie i premie dla zarządu. OLT zwija działalność bo pierwsze płatności za leasing i paliwo się przeterminowały. OLT za nic jeszcze nie musiało płacić. Kampania reklamowa też z odroczonym terminem płatności. Amber Gold już legalnie nie ma kasy tj. brak przestępstwa defraudacji. OLT sp. z o.o. może spokojnie zniknąć. Tak się teraz robi kasę. Starczy na resztę dostatniego życia zwiń

 • jerzy30

  Oceniono 10 razy 6

  130 tysiecy co ma bilety nie poleci
  50 tysiecy "inwestorow" w Amber Gold zobaczy jak im kasa ulatuje do podatkowych rajow a Frankowski z nimi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane