Urząd lotnictwa zawiesił koncesję dla OLT. Szef linii zapowiada wniosek o upadłość

27.07.2012 12:14
Reklama linii OLT

Reklama linii OLT (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił dziś koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional. Jednocześnie ULC wszczął w spółce kontrolę. Dyrektor zarządzający linii lotniczych poinformował, że jeszcze dziś może złożyć wniosek o upadłość spółki.
- W piątek poszliśmy z kontrolą do OLT Express Regional, czyli dawnego Jet Air. Ma ona na celu wykazanie, czy przedsiębiorstwo jest jeszcze w stanie w sposób bezpieczny prowadzić działalność lotniczą - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska.

Wyjaśniła, że chodzi m.in. o to, czy linia jest w stanie zapewnić przegląd samolotów.

- Na razie nie jest to jeszcze kontrola finansowa. Chcemy poznać plany spółki odnośnie jej dalszej działalności - dodała.

Krasnodębska przypomniała, że jeżeli przewoźnik nie poinformował pasażera na 14 dni przed planowanym rejsem o tym, że odwołuje rejs, to pasażerowi należy się oprócz zwrotu kosztów za bilet także odszkodowanie w wysokości 250 euro.

- Najpierw pasażer powinien udać się do przewoźnika z reklamacją, a jeśli on tego nie uwzględni, wówczas może złożyć reklamację w ULC - powiedziała.

Wczoraj zawiesili loty...

W czwartek późnym wieczorem OLT Express na swojej stronie internetowej poinformował, że od piątku zawiesza wszystkie rejsy regularne, do odwołania. Tym samym wstrzymana została sprzedaż biletów lotniczych.

- Linie OLT Express (...) będą dokonywać zwrotów pieniędzy pasażerom za bilety na odwołane rejsy regularne zakupione za pośrednictwem www.oltexpress.com lub OLT Express Call Center - poinformował przewoźnik w komunikacie. Pasażerowie anulowanych rejsów są sukcesywnie powiadamiani o zmianach i przysługujących im prawach przez pracowników Call Center - dodano.

Potem spółka przekazała, że od czwartku do końca sezonu letniego - 27 października - wstrzymuje wszystkie loty wykonywane przez samoloty turbośmigłowe typu ATR. Dopiero późnym wieczorem przekazała, że zawiesza wszystkie swoje rejsy regularne, w tym także wykonywane przez airbusy.

... dziś wnioskują o upadłość

- Prawdopodobnie jeszcze dziś złożymy wniosek o upadłość spółki OLT Express Regional, która do tej pory operowała na samolotach typu ATR - powiedział dziś dziennikarzom dyrektor zarządzający OLT Express Jarosław Frankowski.

Dodał, że przewoźnik chce wykonać zaplanowane połączenia czarterowe. Według Frankowskiego wczoraj nie poleciało 800 osób, a dzisiaj 6,5 tysiąca. - Około 130 tysięcy nie poleci na lotach regularnych. Na lotach zagranicznych mamy zabukowanych ok. 20 tys. ludzi - dodał.

Dyrektor poinformował, że wszyscy pasażerowie, którzy kupili bilet, mają prawo do zwrotu pieniędzy. Wyjaśnił, że pieniądze będą zwracane klientom w ten sam sposób, jak trafiły do OLT Express, czyli za pośrednictwem firm obsługujących transakcje płatnicze.

Frankowski powiedział, że linia zaczęła informować pasażerów o odwołanych lotach w czwartek. - Głównym środkiem komunikacji jest mail, ale także dzwoniliśmy, ponieważ wiele biletów było rezerwowanych przez różnych przewoźników, którzy wpisywali jako numer kontaktowy swój numer - powiedział.

OLT Express powstało w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora Amber Gold, dwóch polskich przewoźników: OLT Jetair - obecnie OLT Express Regional oraz Yes Airways - obecnie OLT Express Poland.

Zobacz także
Komentarze (72)
Urząd lotnictwa zawiesił koncesję dla OLT. Szef linii zapowiada wniosek o upadłość
Zaloguj się
 • brave48

  Oceniono 40 razy 34

  to znaczy że żywot AmberGold już krótki ... ale nie martwcie się inwestorzy w złoto, przecież wasze lokaty są 'gwarantowane' przez AG - czyli macie gwarancję że ani grosza już nie dostaniecie !

 • olekgw

  Oceniono 32 razy 28

  OLT już nie jest potrzebne. Amber Gold legalnie wyprowadziło środki finansowe do OLT (jako inwestycja) tam zostały przekazane jako wynagrodzenie i premie dla zarządu. OLT zwija działalność bo pierwsze płatności za leasing i paliwo się przeterminowały. OLT za nic jeszcze nie musiało płacić. Kampania reklamowa też z odroczonym terminem płatności. Amber Gold już legalnie nie ma kasy tj. brak przestępstwa defraudacji. OLT sp. z o.o. może spokojnie zniknąć. Tak się teraz robi kasę. Starczy na resztę dostatniego życia zwiń

 • jokerwashere

  Oceniono 30 razy 20

  A tymczasem...

  LOT ustanawia dodatkową opłatę blisko 50 PLN za wystawienie biletu przez WWW.

  Nie ma to jak ulga po upadku konkurencji.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 20 razy 18

  Szkoda, że KNF nie weźmie się za zdemontowanie ewidentnej piramidy finansowej którą jest ZUS.

 • awojtas39

  Oceniono 21 razy 11

  Działalność OLT Express oraz Amber Gold jest oparta na oszustwie i naciąganiu naiwnych.
  Sprawą powinien się zainteresować CBA ,NIK, oraz prokuratura.

 • xelene

  Oceniono 14 razy 10

  i amber gold spokojnie bedzie mogl zamknac piramidke ,coz nietrafiona inwestycja ...a paredziesiat milionow zl trafi na konta tam gdzie mialo trafic .

 • dcmedia

  Oceniono 12 razy 10

  skończyły się pieniążki z Amber Gold i leżymy...

 • norge

  Oceniono 14 razy 10

  To był lot Ikara. Z nadziejami, ale za to krótki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje