Zgromadzenia publiczne zagrożone. Żakowski: "Mamy radykalny regres"

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

"Niebywałe" - tym słowem Jacek Żakowski w Poranku TOK FM ocenił fakt, że Senat nie odrzucił nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. "To fatalna wiadomość dla polskiej demokracji", "niesmak" - takie opinie ekspertów pojawiły się po decyzji izby wyższej.
Chodzi o przyjętą w czerwcu przez Sejm nowelizację, która daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

- Nie chodzi o to, że różne bezpiecznościowe procedury są wzmacniane, ale o arbitralność urzędnika gminnego, który może uznać lub nie, że jakaś demonstracja stwarza zagrożenie - oceniał w Poranku TOK FM Jacek Żakowski.

"Regres"

Zdaniem Żakowskiego to niebezpieczne, aby tylko z powodu, że w danym miejscu może pojawić się inna demonstracja, urzędnik mógł decydować o zgodzie na zgromadzenie. - Fakt, że to nie będzie mogło podlegać kontroli niezależnego organu, jest bardzo niebezpieczny. Mam wrażenie, że mamy radykalny regres - podkreślił publicysta.

Senat jednak wprowadził 13 poprawek do ustawy, m.in. dot. zmiany terminu zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia i jego uczestników - zamiast 7 i 10 tys. zł kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

"Dokręcanie śruby"

Sama ustawa spotyka się ze sprzeciwem ekspertów. Katarzyna Szymielewicz, szefowa fundacji Panoptykon, uważa, że przejście ustawy przez Senat to fatalna wiadomość dla polskiej demokracji. - Pokojowe zgromadzenia nie powinny być regulowane środkami skierowanymi przeciwko zamieszkom czy burdom - uważa. - Nie pierwszy raz na chwilową utratę kontroli nad bezpieczeństwem publicznym władza reaguje propozycją "dokręcenia śruby": zaostrzenia prawa i ograniczenia swobód obywatelskich - zaznaczyła.

Z kolei według Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka najlepsze byłoby odrzucenie ustawy w całości i podjęcie szybkich prac nad poważną, nową ustawą. - Skoro tak się nie stało, rozumiem, że próbowano ratować polityczną twarz. Przyjmuję to do wiadomości i jedynie za dobrą monetę mogę przyjąć deklaracje polityczne co do nowej ustawy - zaznaczył Bodnar.

Zobacz także
 • Wolność zakazu zgromadzeń
Komentarze (11)
Zgromadzenia publiczne zagrożone. Żakowski: "Mamy radykalny regres"
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 11 razy 5

  Wolność.Po co wam wolność ? Macie przecież TVN .Głosowaliśta na PO i Tuska to tera morda w kubeł i dobić do 67 lat

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 7 razy 3

  panie Jacku, czyż to nie straszliwy zamordyzm rodem z IV RP,
  tyle że wprowadzony przez popieraną przez pana platformę :-)

  czy to możliwe żeby tak straszną rzecz wprowadził Tusk a nie Kaczor?
  masz pan problem....

 • fordysta

  Oceniono 9 razy 3

  Ta ustawa, i stanowisko PO-PSL-owców, to kolejny dowód na bezwzględne - POZAPRAWNE- działania mafijne.
  To jak pistolet w ręku mafiosa.

 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Wyrwij sobie te bolące żęby bo już nie można patrzeć na to zdjęcie chyba jedyne i pokaż odważnie twarz.

 • red-akcja

  Oceniono 1 raz 1

  Żakowski proponował dół z wapnem dla Andrzeja Leppera. Co on tu jeszcze robi?

 • jankbh

  Oceniono 5 razy 1

  Zamiast płakać, że jakiś oszołom z innym oszołomem nie będą mogli paraliżować miasta wg swoich widzimisie, to może lepiej byłoby się zastanowić, jak podnieść standardy polskiej demokracji i zwiększyć frekwencję wyborczą do np 85 % ?

 • chango

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko piszcie o tym w swoim niemym, neutralnym języku..

  A wszystko bedzie łokej.

  Ważne, że kaska leci.

  Pamiętam pana z pompowanych demonstracji 11 listopada..

  Pozdrawiam.

 • jamj

  Oceniono 10 razy 0

  Niech Ruch Palikota każdego 10-tego zgłasza demonstracje pod Pałacem Prezydenckim. Ciekawe, kto nie dostanie pozwolenia? Kaczodupy czy Palikoty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje