Badania europejskich ścieków ujawniły, gdzie i jakie narkotyki są najpopularniejsze

26.07.2012 21:23
Marsz zwolenników legalizacji marihuany w Warszawie

Marsz zwolenników legalizacji marihuany w Warszawie (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

W Europie codziennie zażywa się ponad 350 kg kokainy, ale najpopularniejszym narkotykiem pozostaje marihuana - wynika z analizy zawartości ścieków 19 europejskich miast, którą opublikowało dziś czasopismo naukowe "Science of the Total Environment".
Badanie przeprowadzono w marcu 2011 roku, kiedy przez tydzień analizowano zawartość ścieków z oczyszczalni w miastach zamieszkanych łącznie przez 15 mln osób w 11 krajach, m.in. w Londynie, Paryżu, Barcelonie i Mediolanie.

Naukowcy zastosowali kilkanaście markerów, którymi oznacza się obecność w moczu narkotyków takich jak kokaina, ecstasy, amfetamina, metamfetamina czy marihuana. W każdym z miast obliczono średnie spożycie danej substancji na jednego mieszkańca i porównano otrzymane rezultaty.

Kokaina najpopularniejsza w Antwerpii

- Naszym celem było przedstawienie prawdziwych i wiarygodnych informacji dotyczących konsumpcji używek w Europie. Badając ścieki, możemy ocenić wielkość rynku narkotykowego w danym mieście, a także w krótkim czasie stwierdzić zmiany w spożyciu konkretnej substancji, np. po przeprowadzeniu przez policję akcji antynarkotykowej - napisał we wstępie do analizy Kevin Thomas, szef koordynującego projekt Norweskiego Instytutu Badań Wody (NIVA).

Z badań wynika, że najwięcej kokainy spożywa się w Europie Zachodniej i Środkowej. Najwyższe średnie spożycie tego narkotyku stwierdzono w Antwerpii, za którą uplasowały się Amsterdam i Walencja. Na podstawie otrzymanych rezultatów zakłada się, że w Europie codziennie zażywa się 355 kg kokainy, co stanowi ok. 10-15 proc. światowego spożycia tej substancji.

Za ecstasy nie przepadają Szwedzi

Ecstasy jest najpopularniejsze w Londynie oraz w holenderskich miastach - Amsterdamie, Eindhoven i Utrechcie, podczas gdy obecności tego narkotyku nie stwierdzono w ogóle w szwedzkich miastach. Spożycie kokainy i ecstasy było na ogół dużo wyższe podczas weekendów.

Marihuana jest najpopularniejsza w Holandii, gdzie jej legalne spożywanie stanowi dużą atrakcję dla odwiedzających kraj obcokrajowców. Wysokie spożycie tej substancji stwierdzono również w Paryżu i Barcelonie. Z kolei jej wysoka popularność w Hiszpanii może zdaniem ekspertów wynikać ze strategicznego dla handlu narkotykami położenia kraju.

Pierwsze takie badanie w Europie

W całej Europie spożywa się najwięcej narkotyków z grupy, do której należą amfetamina, metamfetamina i inne narkotyki pokrewne.

Analizy spożycia narkotyków są ważnym instrumentem w walce z narkomanią. Dotychczas w tym celu używano głównie ankiet, których wyniki mogą być jednak wypaczone ze względu na brak kompletnych informacji, zwłaszcza w zakresie nielegalnego handlu. Badanie ścieków daje pełniejsze, bardziej obrazowe dane. Na tak dużą skalę zostało przeprowadzone w Europie po raz pierwszy.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • blski

  0

  Koszt palenia papierosow jest nieporownywalnie wyzszy
  Spoleczna i indywidualna cena spozywania alkoholu jest astronomiczna.
  Nalezaloby skoncentrowac srodki na zmniejszeniu skutkow tych plag a nie rozpisywac sie i dyskutowac te ktorych szkodliwosc jest, w porownaniu, niewielka.
  Wspomne, ze przykladem jak skuteczna moze byc rzadowa propaganda jest dramatyczny spadek palenia papierosow wsrod ludzi mlodych w USA. Nie tylko cena paczki papierosow, czy trudnosci ze znaleziemniem miejsca gdzie palenie jest dozwolone (nie wolno - w budynkach publicznych, na plazach, w parkach, ...), ale wsrod ludzi mlodych palenie papierosow jest socjalnie nieakceptowane

 • blski

  0

  Nadal pozostajemy w tyle za Cywilizowanym Swiatem.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Pies Kory nadal zamawia narkotyki a Piesiewicz dozuje lekarstwa nosem?

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  To co codziennie wypływa ze ścieku na Czerskiej odurza na raz miliony ludzi.

 • heniooo87

  Oceniono 2 razy 2

  Powinni zbadać zawartość sejmowych ścieków. Pewnie znaleźli by w nich roztwór 80% roztwór moczu z koką i ze dwa zwłoki martwych dziwek.

 • yoonior4

  Oceniono 3 razy -3

  Pytanie po co te badania?

 • botanicus

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet w gó... nochala wsadzą...

 • takiezlewiesci

  Oceniono 3 razy -3

  jak sie nacpaja malolaty to widza w aureoli swoja dupe!!

 • bezportek

  Oceniono 8 razy -2

  Brednie konopiastej jaczejki wychodzą na jaw jak smród z gaci Palikota - dopuszczenie miękkiego ziela w Holandii nie zmniejszyło konsumpcji koki ani ecstazy. Podobnie, zaćpane debile zazwyczaj palą tytoń i chlają wódę w ilościach hurtowych. Bydło tak ma - popuscić łańcucha, to włazi w szkodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje