Badania europejskich ścieków ujawniły, gdzie i jakie narkotyki są najpopularniejsze

26.07.2012 21:23
Marsz zwolenników legalizacji marihuany w Warszawie

Marsz zwolenników legalizacji marihuany w Warszawie (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

W Europie codziennie zażywa się ponad 350 kg kokainy, ale najpopularniejszym narkotykiem pozostaje marihuana - wynika z analizy zawartości ścieków 19 europejskich miast, którą opublikowało dziś czasopismo naukowe "Science of the Total Environment".
Badanie przeprowadzono w marcu 2011 roku, kiedy przez tydzień analizowano zawartość ścieków z oczyszczalni w miastach zamieszkanych łącznie przez 15 mln osób w 11 krajach, m.in. w Londynie, Paryżu, Barcelonie i Mediolanie.

Naukowcy zastosowali kilkanaście markerów, którymi oznacza się obecność w moczu narkotyków takich jak kokaina, ecstasy, amfetamina, metamfetamina czy marihuana. W każdym z miast obliczono średnie spożycie danej substancji na jednego mieszkańca i porównano otrzymane rezultaty.

Kokaina najpopularniejsza w Antwerpii

- Naszym celem było przedstawienie prawdziwych i wiarygodnych informacji dotyczących konsumpcji używek w Europie. Badając ścieki, możemy ocenić wielkość rynku narkotykowego w danym mieście, a także w krótkim czasie stwierdzić zmiany w spożyciu konkretnej substancji, np. po przeprowadzeniu przez policję akcji antynarkotykowej - napisał we wstępie do analizy Kevin Thomas, szef koordynującego projekt Norweskiego Instytutu Badań Wody (NIVA).

Z badań wynika, że najwięcej kokainy spożywa się w Europie Zachodniej i Środkowej. Najwyższe średnie spożycie tego narkotyku stwierdzono w Antwerpii, za którą uplasowały się Amsterdam i Walencja. Na podstawie otrzymanych rezultatów zakłada się, że w Europie codziennie zażywa się 355 kg kokainy, co stanowi ok. 10-15 proc. światowego spożycia tej substancji.

Za ecstasy nie przepadają Szwedzi

Ecstasy jest najpopularniejsze w Londynie oraz w holenderskich miastach - Amsterdamie, Eindhoven i Utrechcie, podczas gdy obecności tego narkotyku nie stwierdzono w ogóle w szwedzkich miastach. Spożycie kokainy i ecstasy było na ogół dużo wyższe podczas weekendów.

Marihuana jest najpopularniejsza w Holandii, gdzie jej legalne spożywanie stanowi dużą atrakcję dla odwiedzających kraj obcokrajowców. Wysokie spożycie tej substancji stwierdzono również w Paryżu i Barcelonie. Z kolei jej wysoka popularność w Hiszpanii może zdaniem ekspertów wynikać ze strategicznego dla handlu narkotykami położenia kraju.

Pierwsze takie badanie w Europie

W całej Europie spożywa się najwięcej narkotyków z grupy, do której należą amfetamina, metamfetamina i inne narkotyki pokrewne.

Analizy spożycia narkotyków są ważnym instrumentem w walce z narkomanią. Dotychczas w tym celu używano głównie ankiet, których wyniki mogą być jednak wypaczone ze względu na brak kompletnych informacji, zwłaszcza w zakresie nielegalnego handlu. Badanie ścieków daje pełniejsze, bardziej obrazowe dane. Na tak dużą skalę zostało przeprowadzone w Europie po raz pierwszy.

Zobacz także
Komentarze (61)
Badania europejskich ścieków ujawniły, gdzie i jakie narkotyki są najpopularniejsze
Zaloguj się
 • chruszczow87

  Oceniono 58 razy 44

  Dlaczego kiedy mówi się o narkotykach nie wspomina się o alkoholu i papierosach?

 • wolnemiastoursynow

  Oceniono 65 razy 43

  Upada mit, że jak ktoś jara trawę to sięga potem po twarde narkotyki

 • marac

  Oceniono 48 razy 40

  Znowu kłamstwo. Najpopularniejszym narkotykiem jest nadal etanol. Marihuana jest dopiero na trzecim miejscu (pomiędzy jest jeszcze nikotyna).

 • codingmonkey

  Oceniono 29 razy 25

  "Analizy spożycia narkotyków są ważnym instrumentem w walce z narkomanią."

  A może pora, by stały się instrumentem pozwalającym stwierdzić potrzebę intoksykacji?

 • badonga

  Oceniono 33 razy 23

  a propos dragów (ale chyba nie tylko), to co zerknę w media to słyszę wszelkiej maści mądre głowy powtarzające jak mantrę "walczyć, zakazać, walczyć, zakazać..." nosz kurde, może najpierw zrozumieć?!

 • drumcode

  Oceniono 37 razy 23

  Wszystko bylo by cacy gdyby tylko trawa byla narkotykiem. Co wy za brednie wypisujecie kretyni? Przestancie w koncu klamac ludziom w zywe oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje