Odwołany Sawicki w otwartym liście: Zwiększyłem środki na inwestycje w rolnictwie

26.07.2012 21:13
Marek Sawicki

Marek Sawicki (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Wzrosły nakłady na rolnictwo, zwiększył się eksport produktów rolnych - napisał w liście otwartym odwołany dziś z funkcji ministra rolnictwa Marek Sawicki. Polityk podjął tym samym kolejną próbę oczyszczenia swojego imienia w obliczu tzw. afery taśmowej i ujawnienia nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa.
Prezydent Bronisław Komorowski odwołał dziś Marka Sawickiego (PSL) z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Sawicki złożył dymisję w związku z tzw. taśmami PSL, na których szef kółek rolniczych Władysław Serafin rozmawiał z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa.

"Po blisko pięciu latach sprawowania urzędu przyszedł czas zakończenia mojej misji. Czuję się zobowiązany przedstawić krótki bilans sytuacji w rolnictwie za ten czas" - zaczął swój list Sawicki.

"Systematycznie rosną nakłady na rolników"

Były już szef resortu informuje, że "systematycznie rosną nakłady na rolnictwo w budżecie krajowym". W 2007 roku, gdy obejmował urząd, wynosiły one 35,7 mld zł, w 2011 r. było to 51,2 mld zł.

Według Sawickiego nastąpiło też usprawnienie funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do połowy tego roku rozdysponowała ok. 90 proc. unijnych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy i przedsiębiorcy dostali już ponad 35 mld zł. Do końca czerwca ARiMR wypłaciła ponad 14,1 mld zł w formie dopłat bezpośrednich za 2011 r.

Na terenach wiejskich powstało ok. 34 tys. nowych miejsc pracy niezwiązanych z rolnictwem. W ostatnich latach zwiększone zostały środki na inwestycje w rolnictwie i podwyższona została dotacja dla młodych rolników - wylicza Sawicki. Ponadto uruchomione zostały nowe działania w ramach PROW - "mój rynek" i odbudowa gospodarstw po klęskach. Pierwsze ma przybliżyć rolników do konsumentów, drugie - pomóc w przywróceniu produkcji rolnej zniszczonej przez klęski.

"W resorcie jest jeszcze tyle do zrobienia"

Jak wylicza dalej Sawicki, zwiększył się też eksport produktów rolno-spożywczych, ponad jedna czwarta produkcji rolnej (w ujęciu wartościowym) sprzedawana jest do innych krajów. Jak zaznacza Sawicki, w czasie kierowania przez niego resortem rolnictwa otworzyły się nowe rynki dla polskiej żywności.

Zdaniem byłego ministra, najważniejsze są "dalsze prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, która powinna iść w kierunku jej uproszczenia, uczynienia jej sprawiedliwej i wyrównanej, zdolnej do podjęcia wyzwań współczesnej konkurencji w świecie".

Sawicki podkreśla, że "muszą być kontynuowane prace nad wprowadzeniem podatku dochodowego w rolnictwie". Zwraca też uwagę, że trzeba dokończyć prace nad połączeniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego, aby powstała jedna agencja płatnicza obsługująca rolników i przetwórców.

Były minister przypomniał też o konieczności prac nad Narodowym Programem Odnowy Melioracji i Rozwoju Retencji, według niego, modernizacji wymaga około jednej czwartej cieków naturalnych i kanałów oraz ponad 40 proc. wałów przeciwpowodziowych.

Zobacz także
Komentarze (17)
Odwołany Sawicki w otwartym liście: Zwiększyłem środki na inwestycje w rolnictwie
Zaloguj się
 • batura3

  Oceniono 6 razy 6

  chyba zwiększyłem śrdoki na włąsna reklamę:):):)

 • uzyjmozgu

  Oceniono 6 razy 6

  Eksport ziemniaków stanął a import ruszył na ostro za jego kadencji. Totalny brak logiki i wsparcia rodzimych producentów.

 • norman67

  Oceniono 5 razy 5

  Na rolnictwo czy na psl-posadki?

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 4

  A ponoć PGR (państwowych) już nie ma, są wyłącznie gospodarstwa indywidualne. Po co państwo ma inwestować?

 • prezio2

  Oceniono 8 razy 4

  Ty ku... zamknij ryj i wypie...j. Zesrałeś się pajacu a nie zwiększyłeś. Mam nadzieję że dzięki temu pawlaczyska tak zjadą że mogą zapomnieć o następnej kadencji w sejmie i to będzie największy twój wkład dla dobra Polski kmiocie.

 • gburiaifuria

  Oceniono 3 razy 3

  Typowy aparatczyk PSL-u, araogancki i pozbawiony jakichkolwiek etycznych zahamowan. na pytanie o rutualny uboj, dla muzulmanow i zydow ktore uprawiaja rzeznie znajdujace sie rekach czlonkow PSL- i PIU-u bezczenie odpowiedzial, ze w sprawach humanitarnego uboju nalezy zwrocic sie do humanistow. Nie nalezy miec zadnych watpliwosc, to gosc, ktory ma w glebokiej pogardzie jakakolwiek moralnosc, etyke czy praworadnosc.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 3 razy 3

  Jak Prezydent Rzeczpospolitej mógł podać rękę takiemu Strupowi. I jeszcze się uśmiechał przy tym jak mądry do sera.

 • forumowiecgwna

  Oceniono 2 razy 2

  Myslalem ze ilosc "pustomowy" produkuje w rekordowej ilosci tusk i jego ludzie, szczegolnie podczas wyborczej "goraczki".

  Ale jednak PSL-owcy potrafia tez wzniesc sie na wyzyny tej sztuki. Brawo! Czekam na kolejny wywiad z Serafinem - bo co przeslucham jego "konferencje" to otwieram oczy ze zdziwienia ze mozna takie rzeczy gadac ;)

  PS. Pis-u nie licze, oni sa jak amerykanscy koszykarze - nie sa w ogole brani pod jakies tam wieksze zestawienia, bo wiadomo ze pierwsze miejsce jest dla nich zarezerwowane :)

 • prezio2

  Oceniono 2 razy 2

  A tego debila starego widzieliście ?
  vod.gazetapolska.pl/2132-kompromitacja-niesiolowskiego-zero-argumentow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje