Do PiS wróci w piątek dwóch posłów Solidarnej Polski? "Są takie sygnały"

26.07.2012 20:30
Bartosz Kownacki i Mariusz Orion Jędrysek

Bartosz Kownacki i Mariusz Orion Jędrysek (Fot. Wojciech Olkuśnik / Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

W piątek mija termin, do kiedy politycy, którzy opuścili PiS, mogą powrócić do tej partii. Prawo i Sprawiedliwość liczy na powrót kilku posłów Solidarnej Polski. Na razie do opuszczenia SP przymierza się dwóch posłów, choć nie deklarują oni chęci powrotu do PiS. Chodzi o Mariusza Oriona Jędryska i Bartosza Kownackiego.
W połowie czerwca komitet polityczny PiS przyjął uchwałę, w której podkreślono, że politycy Solidarnej Polski do 27 lipca mają czas na powrót w szeregi PiS. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli kandydować w wyborach z list partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Termin jest ostateczny. Nie będziemy go zmieniać. Nie będziemy bawić się w kotka i myszkę. Mam nadzieję, że część posłów Solidarnej Polski zdecyduje się wrócić. Są takie sygnały. Sejmowe kuluary są pełne informacji, że są osoby, które rozważają powrót - oświadczyła dziś wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Ziobro: "Skończy się na kapiszonie"

Solidarna Polska przygotowuje specjalną uchwałę, którą przedstawi w najbliższą sobotę na spotkaniu rady politycznej partii. Politycy SP podkreślają jednak, że nie wierzą w to, by ich klub parlamentarny, który liczy obecnie 21 posłów i dwóch senatorów, miał się w najbliższym czasie uszczuplić. Ale nie ukrywają, że w SP są też i politycy, którzy poważnie zastanawiają się nad opuszczeniem partii - jak podkreślają - z innych niż polityczne powodów.

- Klub Solidarnej Polski był, jest i będzie - wbrew planom PiS, że 27 lipca przestanie istnieć. Wszystko skończy się co najwyżej na kapiszonie, jeśli okaże się prawdą, że do jutra odejdzie dwóch posłów, o których mówią media. Jeśli znajdą się osoby, które chcą odejść lub źle się z nami czują, to droga otwarta. My nikogo na siłę nie trzymamy - powiedział w środę prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

"Decyzje zapadną w stosownym czasie"

Z nieoficjalnych rozmów z posłami SP wynika, że decyzję o opuszczeniu klubu i pozostaniu posłem niezależnym podjął Mariusz Orion Jędrysek. Podobno nie mógł on przebić się w Solidarnej Polsce ze swoimi projektami dot. prawa geologicznego i regulacji związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Jędrysek oficjalnie ogłosi swoje odejście z SP prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni tak, aby nikt nie wiązał tej decyzji z ultimatum PiS.

Solidarną Polskę w najbliższych dniach prawdopodobnie opuści także poseł Bartosz Kownacki, o którego przejściu do PiS spekulują od kilku dni media. Polityk nie ukrywa, że zamierza odejść z Solidarnej Polski, jednak nie potwierdza, czy przejdzie do PiS-u. - Jeszcze żadnej decyzji w tym temacie nie podjąłem. W stosownym czasie, jeśli taka decyzja zapadanie, to wydam oświadczenie. Na razie jestem posłem Solidarnej Polski - powiedział Kownacki.

Nieoficjalnie posłowie SP sugerują, że Kownacki chce odejść z Solidarnej Polski z powodów finansowych, gdyż kiedy był w PiS, reprezentował jako prawnik rodziny smoleńskie, a po przejściu do SP stracił te zlecenia. Kownacki odpiera jednak te zarzuty, twierdząc, że nie mają one nic wspólnego z prawdą.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • takiezlewiesci

  0

  Zdrajca zawsze będzie zdrajcą ale w PO!!

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  @hippolitkwas Prosze powiedz nam .bo to jest ciekawe z jakich spotkan jestes taki dummy a moze to byly scisle tajne,a take byway na Kremlu

 • zygosz

  Oceniono 1 raz -1

  @Zelenyles Dalem ci propozycje z ktorej warto skorzystac ,nie bądź uparty ,naprawdę twoja głowa wymaga controli ,diagnoza. psychiatry postawi ciebie na nogi
  i ,zostaniesz jak Inni ,a internauci zapomna twoj wulgarny jezyk I chamskie maniery This will do you good ! OK.

 • aicbez11

  Oceniono 1 raz -1

  Też chciałem tam wrócić ale Pisotaliby mi nie pozwoliły.

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 2 razy 0

  Ten z prawej przypomina kosmitę-robala z pierwszej części Men in Black.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz -1

  @Zelenyles OK mala literowa ukladanka niczego nie zmienia podmiot pozostal ten sam .Tu potrzebna jest inna korekta tak dla ciebie jak i twojego kolegi terapia psychiczna i to proces długo falowy .Na lepsza kurację dobra będzie podróż po co dużo szukać ,może być Synajgrod tam ci wrócą siły i psychika

 • zelenyles

  Oceniono 4 razy 0

  Ziobro też tam wróci jak już nie będzie kaprala z betonu, może raczej przejmie.

 • zygosz

  Oceniono 9 razy -7

  Mirro Proszę się określić kim ty jestes skoro posłów nazwales pajacami katolickimi a może jestes jakimś demonem lub zwykłym lajdakiem zatruwajacym otoczeniu życie Jak masz problem zmien położenie geograficzne kup bilet ONE WAY I bedziesz wsrod swoich

 • zygosz

  Oceniono 9 razy -9

  Byzgram OK pochwal się co potrawia chlopcy Donalda T a może głosują nowa ustawę demokratyczna Jedna już maja gotowa nawet dobra jak w PRL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje