Sąd: Wojtunik ma przeprosić Marka P., byłego pełnomocnika Kościoła w Komisji Majątkowej

26.07.2012 17:04
Szef CBA Paweł Wojtunik

Szef CBA Paweł Wojtunik (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Szef CBA Paweł Wojtunik ma przeprosić Marka P., oskarżonego o korupcję b. pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej, za niepochlebne słowa na jego temat - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie.
Sąd częściowo uwzględnił pozew P. (b. oficera służb specjalnych PRL) wobec szefa CBA. Wyrok jest nieprawomocny; można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nikt ze stron procesu nie stawił się na ogłoszeniu wyroku (Wojtunik jest na dłuższym zwolnieniu lekarskim).

Proces po wywiadzie

Przyczyną pozwu były słowa Wojtunika z wywiadu dla "Rzeczpospolitej" z grudnia 2010 r. Pytany, czy nie liczy, że Marek P. będzie świadkiem koronnym, szef CBA odparł: "Każdy funkcjonariusz chciałby, aby przestępca zgodził się zostać świadkiem koronnym". Mówił też, że P. "najprawdopodobniej spajał pozornie rozbieżne interesy. Poprzez swoje wpływy przyspieszał i ułatwiał przekazanie majątków, był też sprawny, jeśli chodzi o zbywanie przejętych gruntów". Dodał, że P. "jest osobą zamożną i najprawdopodobniej dużą część swojego majątku zarobił właśnie dzięki działaniom przy Komisji Majątkowej".

P. wytoczył za to Wojtunikowi procesy cywilny i karny. Za naruszenie swych dóbr osobistych żądał od szefa CBA przeprosin w prasie oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia. Pełnomocnik Wojtunika, radca prawny Artur Zawolski, wnosił o oddalenie pozwu. Podkreślał, że szef CBA nie miał "zamiaru pokrzywdzenia powoda".

"Pozwany mógł ważyć swe oceny"

W grudniu 2011 r., wobec nieobecności Wojtunika, sąd wydał tzw. wyrok zaoczny, uwzględniając w części pozew. Szef CBA złożył sprzeciw, co sprawiło, że proces ruszył na nowo. Wyrok zaoczny sąd wydaje w razie nieobecności pozwanego, powiadomionego o terminie rozprawy. Wyrok taki bez badania merytorycznego pozwu uwzględnia żądania powoda. Gdy pozwany złoży sprzeciw, sprawa jest badana od nowa merytorycznie.

W czwartek sąd utrzymał częściowo wyrok zaoczny (nie uwzględnił żądań finansowych powoda). Sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda, takich jak cześć i dobre imię. "Pozwany mógł ważyć swe oceny" - mówił sędzia Paweł Pyzio w uzasadnieniu wyroku.

Według sądu Wojtunik działał bezprawnie, a fakty, o których mówił w "Rz", "nie zostały udowodnione jako prawdziwe". Zdaniem sądu szef CBA nie działał w interesie społecznym. Sędzia dodał, że udzielając wywiadu, nie działał on jako organ władzy państwowej, lecz wypowiadał się we własnym imieniu.

To przesądzenie winy

P. (z wykształcenia prawnik) zeznawał wcześniej, że słowa szefa CBA były "stygmatyzacją" i przesądzeniem winy. Według P. po wywiadzie szefa CBA zakony cystersów i elżbietanek wypowiedziały mu dotychczasowe pełnomocnictwa za jego - jak się wyraził - "charytatywną działalność". Elżbietanki z Poznania miały mu wypłacić wynagrodzenie po zakończeniu postępowania przed Komisją Majątkową.

Ujawnił, że wynagrodzenie to "nie miało przekroczyć 3,5 proc. zwróconego majątku, w tym zwrot kosztów". "Przysporzyłem temu zgromadzeniu ponad 50 mln majątku" - chwalił się P. Pełnomocnik Wojtunika zwracał uwagę, że elżbietanki wypowiedziały mu pełnomocnictwo w listopadzie 2011 r., a wypowiedź szefa CBA pochodziła z grudnia 2010 r. "Uczyniły to nowe władze zakonu, które mnie nie znały" - wyjaśnił P.

W 2011 r. Wojtunik mówił, że proces to "próba wyłączenia CBA i funkcjonariuszy biura z działań związanych ze śledztwem dotyczącym korupcji w Komisji Majątkowej". "Chciałbym przypomnieć, że już po zatrzymaniu osoba ta składała zawiadomienie na funkcjonariuszy CBA, twierdząc, że go bili, torturowali. Są to fakty, które nie miały miejsca" - dodawał. Podkreślał, że "jesteśmy w wolnym kraju i każdy każdego może pozwać".P. został zatrzymany w 2010 r. przez CBA, a następnie aresztowany przez sąd. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach postawiła mu osiem zarzutów, m.in. korumpowania osoby z Komisji Majątkowej, oszustw na szkodę dwóch osób i jednej instytucji na sumę ok. 10 mln zł, nadużycia uprawnień przy sprzedaży nieruchomości i przywłaszczenia 300 tys. zł. Grozi mu 10 lat więzienia. W czerwcu 2011 r. wyszedł z aresztu po wpłaceniu miliona zł kaucji.

W grudniu 2011 r. został on oskarżony wraz z b. członkami Komisji Majątkowej za nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w PRL. Według mediów P. jako pełnomocnik instytucji kościelnych słynął ze skuteczności w odzyskiwaniu gruntów. Zgodnie z ustaleniami śledztwa miał też wyszukiwać rzeczoznawców, którzy wydawali fałszywe opinie na temat wartości ziemi, której zwrotu domagał się Kościół. Odzyskiwane atrakcyjne grunty były później sprzedawane w prywatne ręce.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • frey8b

  Oceniono 2 razy 2

  Sądy rządy i policja zarażone wiernością kościoła , W czasach PRL większość SB było na usługach kościoła, i po zmianie pozostali nadal agentami kościoła ,jednym z nich jest Marek P.działający na niekorzyść państwa , a sądy go bronią , w dodatku nakazują przepraszać za pomówienia szefa CBA bo ujawnił prawdę nie korzystną dla kościoła. Bo pomawiać może wszystkich kościół , ale nie wolno ujawniać przekręty sługusów kościoła bo to pomówienia.
  Prokuratury i sądy w brudnych łapach kościoła . Nigdy w tym kraju nie będzie sprawiedliwości , puki w nim panuje episkopat.

 • y0rg

  Oceniono 1 raz 1

  Złodziejstwo, głupota , nepotyzm, korupcja, malwersacje i oszustwa na gigantyczną skalę to obraz Polski - przerażające, za komuny / już widzę pianę na ustach niektórych / , tego nie było, przynajmniej na taką skalę. Prasa rozpisywała się o złodziejach słoików z piwnicy , czy okradzionych kioskach RUCHU, a większe ekscesy to był ewenement raz na kila lat. Oto obraz nadmiaru demokracji - szumowiny i menty pływają na wierzchu.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 4 razy 4

  wziął 300 tyś.a wpłacił milion,więc skąd ta reszta.sądy polskie są najgorsze na całym świecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • senior2244

  Oceniono 10 razy 8

  Bo jak można obrażać szarą eminencję kościoła.Pan Wojtunik powinien na kolanach iść na Jasną Górę gdzie co jakiś czas odbywają się sabaty sekty z Torunia, i prosić o przebaczenie za obrażanie Marka P. byłego SBeka na usługach złodziei z kościoła .

 • chrobotek46

  Oceniono 14 razy 8

  A to Polska właśnie ! Prawa należą do kombinatorów i krętaczy. Obywatele to śmiecie potrzebne tylko do głosowania. Najlepiej byłoby, gdyby Wojtunik musiał przeprosić Marka T, obywatela o nieskazitelnej opinii. No to dokąd idziesz Polsko? Oszuści z PO i PSL z awantury taśmowej wg sądów będą czyści jak łza ! Wystarczy z premierem haratać w gałę !

 • jano53

  Oceniono 5 razy 5

  O, to teraz trzeba przepraszać każdego złodzieja i bandytę.

 • pbrus

  Oceniono 3 razy 3

  Dobre imię, powiada...
  - Belzebub ?

 • 1966-irek

  Oceniono 22 razy 16

  A TAM ZARAZ ZŁODZIEJ!! TO DOBRY CZŁEK,I POMAGAŁ W DZIELE BOŻYM!!! NO NIECH MI KTOŚ POWIE,ŻE KSIĄŻĘTA(pardon księża) SĄ PAZERNI NA KASĘ,LUB WYŁUDZAJĄ SZMAL,ALBO SĄ ZBOCZEŃCAMI-TO SIĘ OBRAŻĘ I PODAM DO SĄDU....(św.Inkwizycji...najlepiej)

 • gazetaplum

  Oceniono 13 razy -11

  Po co w artykule podkreślenie, że odzyskany majatek sprzedali.
  Czy mamy komune, że nie można dysponować majatkiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje