Zakazany protest spontaniczny. Senat o zgromadzeniach

26.07.2012 16:14
Poznań, listopad 2005 r.

Poznań, listopad 2005 r. (Fot.Lukasz Cynalewski / AG)

Senat przyjął nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Senatorowie zaproponowali jednak kilkanaście poprawek, m.in. dotyczących skrócenia do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu, a także obniżenia wysokości grzywien.
Za całością nowelizacji wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 55 senatorów, przeciw było 34, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie nowelizacji - poparło go 33 senatorów. Z kolei wniosek o jej przyjęcie bez poprawek został wycofany przed głosowaniami.

Poparcie Senatu uzyskało 13 poprawek do nowelizacji spośród 22 zaproponowanych. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu, który zajmie się modyfikacjami wprowadzonymi przez Senat.

Poprawki przyjęte

Najważniejsze z popartych przez senatorów poprawek zmieniły termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. W konsekwencji zmienił się też termin na zmianę czasu lub miejsca zgromadzenia zgłoszonego jako drugie w miejscu zajętym przez inną manifestację.

Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny: do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego, oraz do 10 tys. zł dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia. Zgodnie z poprawką Senatu kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

Kolejna z poprawek zaproponowanych przez senatorów wykreśliła wymóg dołączania do zawiadomienia o zgromadzeniu zdjęcia organizatora. Inna zmiana sprecyzowała, że do postępowań dotyczących zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się dotychczasowe przepisy.

Po zamieszkach 11 listopada

Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Kierujący pracami komisji ustawodawczej senator Piotr Zientarski (PO) powiedział, że poprawki zaproponowane przez senatorów wychodzą naprzeciw ekspertyzom konstytucjonalistów, a także organizacji pozarządowych, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Senator dodał, że w przyjętych poprawkach odpowiedzialność przewodniczącego zgromadzenia ograniczona została do winy umyślnej. Sprecyzowano też, że muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki, by samorząd mógł odmówić organizacji zgromadzenia: brak możliwości rozdzielenia dwóch zgromadzeń i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zientarski zaznaczył, że wcześniej te warunki były rozłączne.

Spontanicznie protestować nie można

Większości nie zyskała natomiast m.in. poprawka dopuszczająca możliwość organizacji zgromadzenia w ciągu doby, jeśli "w związku z zaistniałym wydarzeniem nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia" zwołanie go w podstawowym terminie byłoby bezcelowe.

Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wywołują kontrowersje. Przeciw nowelizacji protestują m.in. organizacje pozarządowe. Za odrzuceniem noweli opowiedziały się też dwie senackie komisje. Kancelaria Prezydenta argumentowała zaś jeszcze w czerwcu, że "projekt w przekonaniu prezydenta jest projektem zrównoważonym, który godzi konstytucyjne prawo do wolności, ale i do bezpieczeństwa".

Komisje krytycznie o projekcie

W ub. tygodniu za odrzuceniem zmian w Prawie o zgromadzeniach opowiedziały się senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. W innej senackiej komisji - ustawodawczej - wniosek o odrzucenie noweli nie uzyskał większości, ale komisja zaproponowała kilka poprawek zmieniających niektóre z najbardziej kontrowersyjnych zapisów. To ta komisja zaproponowała skrócenie do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu, a także obniżenie wysokości grzywien.

Prawie wszyscy przeciw zmianom

Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykują organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon". O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. "Solidarność" już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. Z apelem o odrzucenie zmian zwrócili się także byli działacze opozycji z czasów PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos-Strycharska. Apel ten podpisał także Józef Pinior, który jest senatorem PO.

List otwarty do marszałka Senatu z apelem o "poważną dyskusję nad proponowaną ustawą" podpisało w połowie lipca łącznie 167 organizacji. Wskazują one m.in., że możliwość reglamentacji zwoływania przeciwstawnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie ogranicza prawo do kontrdemonstracji, zaś zmieniane przepisy nadal nie regulują kwestii zgromadzeń spontanicznych. W maju krytyczne uwagi odnoszące się do zmian przedstawiło też Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Fundacja Helsińska wystąpiła w tej sprawie także do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. wolności zgromadzeń.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zakazany protest spontaniczny. Senat o zgromadzeniach
Zaloguj się
 • lelontm2

  Oceniono 52 razy 34

  Czym różni się PO od PIS? Światopoglądowo (związki partnerskie, in vitro) niczym. Zamordyzm? Taki sam (ACTA, działalność służb, ustawa o zgromadzeniach). Robią to samo co PIS jedynie małymi krokami i po cichu. Do tego nepotyzm. Po prostu dno.

 • kesik001

  Oceniono 43 razy 29

  Szczury z wiejskiej bronią sie na wszelkie sposoby aby nic im nie staneło na drodze do koryta.

 • luki761

  Oceniono 31 razy 23

  komuniści z Platformy Obywatelskiej coraz bardziej boją się wyborców

  .

 • staalkeer

  Oceniono 33 razy 23

  rezim boi sie rewolucji dlatego ogranicza prawa wolnosciowe gdzie sie tylko da

 • jans0091

  Oceniono 28 razy 22

  zawsze twierdziłem że chociażby z oszczędności i higieny należy senat zlikwidować a sejmowych nierobów zmniejszyć o połowę , może w tedy traktowali by swoją misję poważnie . Na posiedzeniach jak nie dłubie w gębie to dzwoni ,ziewa albo normalnie śpi a jak się ocknie to właśnie tak głosuje jak mu podpowiedzą .

 • londoner777

  Oceniono 30 razy 20

  No i prosze jaki Bronek nam zrobil prezent – Ograniczyl wolnosci demonstracji, a polacy tyle walczyli o wolnosc, najpierw z zaborcami, potem faszystami i komunistami, a teraz nasz super Bronek , po cichaczu, bez zadnych konsultacji ograniczyl wolnosc demonstracjii

  A pomyslec ze sam na niego glosowalem - ale wtedy nie wiedzialem ze pod "maska" milego i sympatycznego pana Bronka - tak naprawde jest kanalia i zaprzedaniec, ktory bez wahania pozbawi obywateli wolnosci, jezeli bedzie mial tylko taka okazje.

  Coz poczac czlowiek daje sie nabrac na te ich sztucznie “usmiechniete maski" – a pod maska jest kanalia a nie czlowiek - drugi raz tego bledu juz nie powtorze.

  Bedziemy Cie ciagac Bronek po sadach na stare lata – tak jak Jaruzelskiego – nie damy ci spokoju bo MY NIE ZAPOMINAMY

 • chango

  Oceniono 22 razy 16

  Tam nie Tusk decyduje.. Nie Komorowski.

  Oni mają właściciela.. Chodzą na smyczy.

 • fjan

  Oceniono 17 razy 15

  Co bedą protestować że " wadza " okrada państwo ? Oczywiście że na to zgody " wadzy " być nie może. " Wadza " bedzie się bronić przed protestami i demonstracjami.

 • waldemar591

  Oceniono 14 razy 14

  Waaadzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!
  Co najwyżej wzrośnie liczba "samobójstw" ale od koryta nie damy się oderwać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje