Zakazany protest spontaniczny. Senat o zgromadzeniach

26.07.2012 16:14
Poznań, listopad 2005 r.

Poznań, listopad 2005 r. (Fot.Lukasz Cynalewski / AG)

Senat przyjął nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Senatorowie zaproponowali jednak kilkanaście poprawek, m.in. dotyczących skrócenia do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu, a także obniżenia wysokości grzywien.
Za całością nowelizacji wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 55 senatorów, przeciw było 34, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie nowelizacji - poparło go 33 senatorów. Z kolei wniosek o jej przyjęcie bez poprawek został wycofany przed głosowaniami.

Poparcie Senatu uzyskało 13 poprawek do nowelizacji spośród 22 zaproponowanych. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu, który zajmie się modyfikacjami wprowadzonymi przez Senat.

Poprawki przyjęte

Najważniejsze z popartych przez senatorów poprawek zmieniły termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. W konsekwencji zmienił się też termin na zmianę czasu lub miejsca zgromadzenia zgłoszonego jako drugie w miejscu zajętym przez inną manifestację.

Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny: do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego, oraz do 10 tys. zł dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia. Zgodnie z poprawką Senatu kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

Kolejna z poprawek zaproponowanych przez senatorów wykreśliła wymóg dołączania do zawiadomienia o zgromadzeniu zdjęcia organizatora. Inna zmiana sprecyzowała, że do postępowań dotyczących zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się dotychczasowe przepisy.

Po zamieszkach 11 listopada

Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Kierujący pracami komisji ustawodawczej senator Piotr Zientarski (PO) powiedział, że poprawki zaproponowane przez senatorów wychodzą naprzeciw ekspertyzom konstytucjonalistów, a także organizacji pozarządowych, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Senator dodał, że w przyjętych poprawkach odpowiedzialność przewodniczącego zgromadzenia ograniczona została do winy umyślnej. Sprecyzowano też, że muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki, by samorząd mógł odmówić organizacji zgromadzenia: brak możliwości rozdzielenia dwóch zgromadzeń i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zientarski zaznaczył, że wcześniej te warunki były rozłączne.

Spontanicznie protestować nie można

Większości nie zyskała natomiast m.in. poprawka dopuszczająca możliwość organizacji zgromadzenia w ciągu doby, jeśli "w związku z zaistniałym wydarzeniem nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia" zwołanie go w podstawowym terminie byłoby bezcelowe.

Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wywołują kontrowersje. Przeciw nowelizacji protestują m.in. organizacje pozarządowe. Za odrzuceniem noweli opowiedziały się też dwie senackie komisje. Kancelaria Prezydenta argumentowała zaś jeszcze w czerwcu, że "projekt w przekonaniu prezydenta jest projektem zrównoważonym, który godzi konstytucyjne prawo do wolności, ale i do bezpieczeństwa".

Komisje krytycznie o projekcie

W ub. tygodniu za odrzuceniem zmian w Prawie o zgromadzeniach opowiedziały się senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. W innej senackiej komisji - ustawodawczej - wniosek o odrzucenie noweli nie uzyskał większości, ale komisja zaproponowała kilka poprawek zmieniających niektóre z najbardziej kontrowersyjnych zapisów. To ta komisja zaproponowała skrócenie do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu, a także obniżenie wysokości grzywien.

Prawie wszyscy przeciw zmianom

Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykują organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja "Panoptykon". O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. "Solidarność" już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. Z apelem o odrzucenie zmian zwrócili się także byli działacze opozycji z czasów PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos-Strycharska. Apel ten podpisał także Józef Pinior, który jest senatorem PO.

List otwarty do marszałka Senatu z apelem o "poważną dyskusję nad proponowaną ustawą" podpisało w połowie lipca łącznie 167 organizacji. Wskazują one m.in., że możliwość reglamentacji zwoływania przeciwstawnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie ogranicza prawo do kontrdemonstracji, zaś zmieniane przepisy nadal nie regulują kwestii zgromadzeń spontanicznych. W maju krytyczne uwagi odnoszące się do zmian przedstawiło też Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Fundacja Helsińska wystąpiła w tej sprawie także do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. wolności zgromadzeń.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  Wolność.Po co wam wolność ? Macie przecież TVN.Głosowaliśta na PO i Tuska to tera morda w kubeł i robić do 67lat

 • wloczykij1979

  Oceniono 3 razy 1

  Urzednik będzie mógł teraz zakazać publicznego wyrażania poglądów. Lol dla budowniczych społeczeństwa obywatelskiego. W ubiegłym roku za to otoczyli tajemnicą informacje publiczne. Nie możemy się nawet dowiedziec ile zarabia na państwowym Grad. Na początku roku miało wejść ACTA i odłączanie od internetu i zamykanie stron, które podpadły władzom. Kierunek jest jeden i zgodny z linią partii.

 • wloczykij1979

  Oceniono 3 razy 1

  Nasza demokracja ma się coraz gorzej. Urzędnicy mogą teraz zakazać każdej manifestacji. Już tej hydry teraz nikt nie ruszy.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 9 razy 3

  "Zakazany protest spontaniczny. Senat o zgromadzeniach"

  Co za kretyni jeszcze twierdza, ze panstwo policyjne to bylo za pis?!?

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 1

  Słońce Peru robi wszystko żeby dotrwać do końca kolejnej kadencji, tylko zestaw głupot, absurdów i tematów zastępczych mu się kończy. Jakoś nie chciałem wierzyć, że rude- to wredne. A jednak....

 • jan951

  Oceniono 7 razy -3

  Jak można protestować przeciw legalnie wybranej wadzy ? Wicie rozumicie warchoły należy stanąć przed bramą prezesa i zaśpiewać łubudubu nich nam żyje prezes klubu

 • miroo

  Oceniono 9 razy 1

  Katolicko prawicowy totalitaryzm się rozrasta... zaczyna się coraz wyraźniej Orwell rok 1984 w wersji katolickiej...

 • rasmc

  Oceniono 2 razy 0

  "Baćka" Tusk! On nie uwidi uże majej paddierżki.

 • oelefante

  Oceniono 8 razy 6

  Więc robimy tak:
  - ja chcę zorganizować protest przeciwko rządom PO, zgłaszam chęć zorganizowania manifestacji,
  - o manifestacji informowana jest młodzieżówka PO
  - "młodzi demokraci" przychodzą i zgłaszają swoją manifestację poparcia rządu w tym samym miejscu i czasie.
  - urząd, zgodnie z prawem, zabrania mi organizowania protestu.

  Rączka do góry, kto głosował za Komorowskim i Tuskiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje