Węgry: Skrajnie prawicowy europoseł ma żydowskie korzenie. Zostanie usunięty z partii?

Csanád Szegedi

Csanád Szegedi (fot. jobbik.hu)

Csanád Szegedi, europoseł skrajnie prawicowej partii Jobbik, może zostać usunięty z szeregów partii - donoszą węgierskie media. Na łamach prawicowego dziennika ?Barikad? przyznał, że jego babcia, która przeżyła obóz Auschwitz, była Żydówką. Oficjalnie przyczyną usunięcia Szegediego z partii ma być nie jego żydowskie pochodzenie, ale fakt, że skłamał o tym, że o nim nie wiedział.
- Csanád Szegedi, poseł do Europarlamentu węgierskiej ultraprawicowej partii Jobbik, będzie chyba musiał zrezygnować ze swojego mandatu. Dlatego, że... okazało się, iż jedna z jego babć była Żydówką - napisał na Alert24 nasz czytelnik.

Szegedi przyznał się do swojego pochodzenia pod koniec czerwca, na łamach nacjonalistycznej gazety "Barikad" po tym, jak informacje o jego pochodzeniu zaczęły pojawiać się na forach internetowych. - Dowiedziałem się niedawno, że moja matka ma żydowskie korzenie - powiedział europarlamentarzysta. Dodał, że ta informacja jest dla niego szokiem i "będzie potrzebować czasu, żeby ją przetrawić".

Płacił za milczenie?

Jak donosi portal "Index.hu" w zeszły piątek pojawiły się, także opublikowane przez "Barikad" nagrania, z których wynika, że Szegedi wiedział o swoim pochodzeniu od co najmniej 2010 r. Według nagrania polityk dowiedział się o tym, że jego babka była Żydówką, od Ambrusa Zoltána, prawicowego ekstremisty zatrzymanego w 2009 r. przez policję za posiadanie dużego arsenału broni (m.in. 32 karabinów, miotacza ognia i trzech granatów). Po wyjściu z więzienia Zoltán miał skontaktować się z politykiem Jobbiku. Ten, według nagrań, miał mu oferować korzyści finansowe w zamian za milczenie.

Szegedi przed zarządem partii. "Powinien odejść, bo kłamał"

Csanád Szegedi twierdzi, że nagrania są sfabrykowane. Nie podzielają tego zdania inni politycy partii. Już kiedy Szegedi przyznał, że jego babka była Żydówką, pojawiły się głosy, że powinien opuścić partię. Jednak kierownictwo Jobbiku, przynajmniej oficjalnie, stało za nim murem.

Po opublikowaniu nagrań to się zmieniło. Europarlamentarzysta ma stawić się na następnym zebraniu zarządu partii. Novák El d, jej wiceprezes, napisał na Facebooku, że Szegedi powinien rozważyć opuszczenie partii, nie ze względu na swoje pochodzenie, ale za kłamstwa, że o nim nie wiedział.

Organizował bojówki Jobbiku

Csanád Szegedi jest jednym z założycieli Jobbiku. Organizował jego "zbrojne ramię" - paramilitarną Gwardię Węgierską, której mundury przypominały uniformy węgierskich oddziałów walczących po stronie hitlerowskich Niemiec. Sam Csanád wystąpił w takim mundurze w czasie zaprzysiężenia do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także
  • Jeden z powstańców w czasie walk w Aleppo (zdjęcia z amatorskiego wideo Ugarit News) Polka z dzieckiem bez paszportu w ogarniętej wojną Syrii. 400 kilometrów od ambasady
  • Irlandzka i polska flaga na jednym z ognisk w Belfaście Belfast: W czasie marszów oranżystów płonęły polskie flagi
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje