Jest śledztwo ws. znieważenia Ukrainek. Wojewódzkiemu i Figurskiemu grożą nawet 3 lata więzienia

26.07.2012 12:14
Michał Figurski i Kuba Wojewódzki

Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Fot. Igor Morye/Adam Kozak/AG)

Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek w wypowiedziach radiowych Michała Figurskiego i Kuby Wojewódzkiego wszczęła stołeczna prokuratura. Za znieważenie z powodów narodowościowych grozi do 3 lat więzienia.
Prokuratura zdecydowała się wszcząć śledztwo po postępowaniu sprawdzającym. Czynności śledztwa zlecono policji, która ma m.in. przesłuchiwać świadków. Podstawą prawną śledztwa jest artykuł Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla tego, kto "publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości".

W czerwcowym programie Radia Eska Rock dziennikarze rozmawiali o meczu Ukrainy podczas Euro. Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał ze swej strony: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił". Wywołało to oburzenie w Polsce i na Ukrainie; protestowało ukraińskie MSZ. W ocenie polskiego MSZ wypowiedzi te były "skandaliczne i chamskie".

Po fali oburzenia audycję zdjęto z anteny, a stacja - mimo że początkowo prezenterów broniła - rozwiązała z nimi umowy. Zapowiedziano jednak, że Wojewódzki pojawi się na antenie stacji jesienią "w nowej formule".

Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • zelenyles

  0

  Przecież to dwa czepodupy, żeby istnieć muszą się czepiać najlepiej nie swojej d..y, a jak dostaną trochę w zawiasach i dołączą do grona wyrokowców to może poprawi się ich medialna twarz ???

 • 60-czyli-kopa-kwadratowych-jaj

  Oceniono 2 razy 2

  należną dawkę adrenaliny chłoptasie zaliczyliby przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości

 • chybawierzacy

  Oceniono 2 razy 2

  mam nadzieję, że do odsiadki. Bo zawiasy to se mogą sędziowie naoliwić

 • mateusz081998

  Oceniono 3 razy 3

  Nie karać wysłać ich na wycieczkę do Lwowa i przesłać tam informację co opowiadali o Ukrainkach jak wrócą żywi to ......................................................

 • zelenyles

  Oceniono 2 razy 2

  Kombinujcie chłopaki bo lada chwila możecie poszerzyć kićmański krąg.

 • patience

  Oceniono 5 razy 5

  Qponuje przeciw zamykaniu mlockarni w pudle. Niemniej ich miejsce jest przy cepie w stodole, a nie w stacji radiowej czy TV. Mlocac zboze beda przynajmniej pozyteczni :/

 • kixx

  Oceniono 2 razy 0

  yhm,
  a ja groze Tuskowi,
  I tyle mojego...

 • eisbergh

  Oceniono 6 razy 4

  po porstu durne spoleczenstwo slucha durniow w durnych stacjach radiowych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje