Nieoficjalnie: Pawlak zaproponował Kalembę na ministra rolnictwa. 'Specyficzny człowiek'

26.07.2012 11:43
Stanisław Kalemba

Stanisław Kalemba (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Szef PSL wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował władzom PSL kandydaturę Stanisława Kalemby na nowego ministra rolnictwa; trwa dyskusja w tej sprawie - poinformowały nieoficjalnie źródła w kierownictwie Stronnictwa.
W czwartek od rana w warszawskiej siedzibie PSL trwa posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa. Ma on podjąć decyzję ws. kandydata na ministra rolnictwa. Kandydatura jeszcze ma zostać przedstawiona premierowi Donaldowi Tuskowi.

Przed rozpoczęciem posiedzenia NKW wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że jednym z kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa po Marku Sawickim jest wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Stanisław Kalemba.

"Są różne kandydatury. Będziemy mówili o kryteriach doboru i będzie podjęta decyzja" - zapowiedział Grzeszczak.

Polityk PSL Stanisław Żelichowski poinformował w czwartek rano w TVN24, że kandydaturę na ministra rolnictwa zaproponuje NKW prezes partii, wicepremier Waldemar Pawlak. "Jeżeli go NKW zatwierdzi, a zwykle tak bywa, że zatwierdza, pojedzie z tym kandydatem do premiera" - mówił Żelichowski.

Dopytywany, czy w związku z tym jest możliwe, że jeszcze w czwartek prezydent powoła nowego ministra, polityk PSL odpowiedział: "jeżeli premier uzna, że ma taki kalendarz dziś, że może przeprowadzić rozmowę z kandydatem i ewentualnie go zaproponować, to wówczas jednocześnie z odwołaniem (...) ministra będzie powołany jego następca".

Działacze: To specyficzny człowiek

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w PSL Kalemba jest najpoważniejszym kandydatem na następcę Sawickiego. Jego kandydatura budzi jednak mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. "Kalemba to bardzo specyficzny człowiek. Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja, a PiS-owcy zacierali ręce. Jest uznawany za człowieka Pawlaka, więc może po prostu atakował personalnie Sawickiego. Tylko że z Sawickim można się spierać, ale to człowiek zdecydowany - z nim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie" - uważają rozmówcy z komisji rolnictwa.

Na giełdzie nazwisk kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa pojawiają się też nazwiska: europosła Czesława Siekierskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego, Eugeniusza Grzeszczaka, posła Henryka Smolarza. W mediach pojawiają się ponadto nazwiska młodych działaczy Stronnictwa. Chodzi o marszałków województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Według źródeł ich szanse są małe.

Ludowcy od kilku dni powtarzają, że chcieliby, aby do nominacji nowego ministra doszło jak najszybciej. Jednak premier, po przyjęciu dymisji Sawickiego, ogłosił niespodziewanie dla swojego koalicjanta, że nie zamierza się spieszyć.

Prezydent Bronisław Komorowski odwoła Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa w czwartek o godz. 14.30.

Zobacz także
Komentarze (87)
Nieoficjalnie: Pawlak zaproponował Kalembę na ministra rolnictwa. 'Specyficzny człowiek'
Zaloguj się
 • jaro_karo

  Oceniono 34 razy 28

  Drodzy rodacy, nadchodzi juz chyba czas, aby, mowiac jezykiem rolniczym,
  zmniejszyc poglowie trzody chlewnej w panstwowych agencjach.

 • pjanu

  Oceniono 25 razy 23

  Pytanie zasadnicze. Jak dużą ma rodzinę?

 • bez_alternatywy

  Oceniono 22 razy 20

  specyficzny człowiek z układu i nepotyzmu, Pawlak zawsze rekomenduje wiernego sobie i to wystarczy

 • ek1111

  Oceniono 24 razy 20

  No nie wiem, czy się nadaje.
  Wiki: Stanisław Kalemba (ur. 25 października 1947 w Piekarach[1]) – polski polityk, inżynier rolnik, od 1991 poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.
  Ma 65 lat, może jakąś żonę, pewnie parę dzieci, wnuki, sąsiadów, znajomych, kolegów z partii..Przecież jak się taki dorwie do żłoba, to cały żłób zeżrą w miesiąc.
  Odciąć te przaśne ryje od koryta, niech idą w pole i za pługiem chodzą, bo do polityki idą tylko za kasą. A że chłopstwo podatków nie płaci, KRUS to tylko symbolicznie, to miasto te hołotę utrzymuje.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 18

  Cały ten resort powinno się zlikwidować a w jego miejsce powołać ministerstwo ochrony konsumenta i bezpieczeństwa żywnościowego.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 16 razy 16

  Mianowanie Kalemby na ministra rolnictwa to, zachowanie wszystkich niezdrowych "układów" na styku polityka business i zachowanie status quo PSL'u! Takiej arogancji, cynizmu i bezczelności władzy wobec Obywateli nie spodziewałem się po Tusku! Rzeczywiście Polska to republika bananowa, bo tylko tam zdarzają się takie zagrania władzy!

 • 1-wolne

  Oceniono 13 razy 13

  Może najpierw warto sprawdzić ile członkow liczy rodzina Kalemby? Będziemy wowczas mogli policzyć (w przybliżeniu) koszty ministerstwa.
  A po co nam ministrowie ktorzy roli nie znają, tylko pyszczą za KRUSem?

 • stary.gniewny

  Oceniono 13 razy 13

  Sukcesy ruchu ludowego.
  100 lat temu Ślimak siedział przed chałupą i kombinował jak przetrwać. A dziś siedzi przed chałupą i liczy dzieci na placówkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje