Nieoficjalnie: Pawlak zaproponował Kalembę na ministra rolnictwa. 'Specyficzny człowiek'

26.07.2012 11:43
Stanisław Kalemba

Stanisław Kalemba (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Szef PSL wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował władzom PSL kandydaturę Stanisława Kalemby na nowego ministra rolnictwa; trwa dyskusja w tej sprawie - poinformowały nieoficjalnie źródła w kierownictwie Stronnictwa.
W czwartek od rana w warszawskiej siedzibie PSL trwa posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa. Ma on podjąć decyzję ws. kandydata na ministra rolnictwa. Kandydatura jeszcze ma zostać przedstawiona premierowi Donaldowi Tuskowi.

Przed rozpoczęciem posiedzenia NKW wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że jednym z kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa po Marku Sawickim jest wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Stanisław Kalemba.

"Są różne kandydatury. Będziemy mówili o kryteriach doboru i będzie podjęta decyzja" - zapowiedział Grzeszczak.

Polityk PSL Stanisław Żelichowski poinformował w czwartek rano w TVN24, że kandydaturę na ministra rolnictwa zaproponuje NKW prezes partii, wicepremier Waldemar Pawlak. "Jeżeli go NKW zatwierdzi, a zwykle tak bywa, że zatwierdza, pojedzie z tym kandydatem do premiera" - mówił Żelichowski.

Dopytywany, czy w związku z tym jest możliwe, że jeszcze w czwartek prezydent powoła nowego ministra, polityk PSL odpowiedział: "jeżeli premier uzna, że ma taki kalendarz dziś, że może przeprowadzić rozmowę z kandydatem i ewentualnie go zaproponować, to wówczas jednocześnie z odwołaniem (...) ministra będzie powołany jego następca".

Działacze: To specyficzny człowiek

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w PSL Kalemba jest najpoważniejszym kandydatem na następcę Sawickiego. Jego kandydatura budzi jednak mieszane uczucia w koalicyjnej Platformie. "Kalemba to bardzo specyficzny człowiek. Na posiedzeniach komisji rolnictwa potrafił atakować rząd ostrzej niż opozycja, a PiS-owcy zacierali ręce. Jest uznawany za człowieka Pawlaka, więc może po prostu atakował personalnie Sawickiego. Tylko że z Sawickim można się spierać, ale to człowiek zdecydowany - z nim byłaby przynajmniej szansa na reformę KRUS. Z Kalembą takiej szansy nie będzie" - uważają rozmówcy z komisji rolnictwa.

Na giełdzie nazwisk kandydatów do objęcia teki ministra rolnictwa pojawiają się też nazwiska: europosła Czesława Siekierskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego, Eugeniusza Grzeszczaka, posła Henryka Smolarza. W mediach pojawiają się ponadto nazwiska młodych działaczy Stronnictwa. Chodzi o marszałków województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Według źródeł ich szanse są małe.

Ludowcy od kilku dni powtarzają, że chcieliby, aby do nominacji nowego ministra doszło jak najszybciej. Jednak premier, po przyjęciu dymisji Sawickiego, ogłosił niespodziewanie dla swojego koalicjanta, że nie zamierza się spieszyć.

Prezydent Bronisław Komorowski odwoła Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa w czwartek o godz. 14.30.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • mrrafi

  Oceniono 1 raz 1

  No, całkiem ciekawa propozycja. JE Pana Ministra Sawickiego (od 6 kadencji w Sejmie) wymienia JE Pan Stanisław Kalemba - w Sejmie nieprzerwanie od 1991 roku (7 kadencji). Na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi (nazwa w pełnej krasie) był nominowany m. in. także Pan poseł Stanisław Żelichowski, bijący prezydenta Mubaraka na głowę, prawdziwy rekordzista - w Sejmie nieprzerwanie od 1985 roku

 • pijatyka

  Oceniono 1 raz 1

  "Takiej arogancji, cynizmu i bezczelności władzy wobec Obywateli nie spodziewałem się po Tusku!"

  Jak na razie to kandydat Pawlaka, a nie Tuska.

 • skasowana

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ktos może słyszał przed chwilą wypowiedż tego "kandydata'"na TVP Info?
  No, ja mam nadzieję, że to jest jakiś ogórkowy żart, żeby hieny dziennikarskie się wreszcie odczepiły (bo cierpliwie na finał poczekać nie potrafią, to trzeba im kogoś na pożarcie rzucić). Jak dla mnie to faktycznie - "specyficzny człowiek". Słuchając go mam wątpliwości czy piśmienny w ogóle jest....

  Jeśli to prawda...
  Jeśli TO jest kandydat na ministra rolnictwa..
  Jeśli jego kandydatura przejdzie...

  Nie, no niech mi ktoś powie, że to żarcik niewybredny był... no ja proooooszęęęęe.... ;-)

 • filthpurger

  Oceniono 5 razy 3

  im dluzej to trwa to bardziej mnie ci ludzie po prostu wk.rwiaja, to co robia to jest obraza naszej zbiorowej intlignecji. Nikt z PSL nawet nie potepil bylego ministra i innych + koneksje rodzinne a Pawlak jak gdyby nic wyjezdza z nastepnym ministerm, ( a jak ten nie dobry to jutro wystawi jeszcze innego!!) What the f.ck !!!
  To jest to czym jest nasz rzad??????
  Ciarki przechodza po plecach jakich durni mamy przy wladzy

 • stupid_writer

  Oceniono 6 razy 4

  Grecja, Wlochy, Portugalia, Hiszpania to "pikus"! Przy Polsce Angela Merkel dostanie zawalu!

 • hrabia_wronski

  Oceniono 3 razy 3

  I to ma byc kraj demokratyczny nalezacy do UE ?
  A moze jest to kraj dyktatury politycznej rzadzony przez kacykow niczym w republikach poradzieckich ?.
  Czy politycy niczym baroni narkotykowi niszcza kraj i jego narod ?
  Czy Panuje totalny nepotyzm ?
  Czy Premier niszczy swoj narod pozwalajac na to ,aby krajem zqwladnela polityczna mafia ?

 • norman67

  Oceniono 4 razy 4

  Jak można powierzyć PSL-owi MR po tym wszystkim, przecież to absurd. To tylko chronienie patologii.

 • amiraaa

  Oceniono 4 razy 4

  zamiast wybrac młodego działacza,z charakterem i elokwencją,to wybierają starego posła,o, aparycji wójta z zapadłej wsi,żeby jeszcze bardziej wkurzyc ludzi i pokazac jakie PSL jest zacofane i nie chce sie odciąc od Smietanków,Łukasików i Serafinów.Zatrudnikcie sobie chłopki PR-owca,ale nie kogos z rodziny.

 • filthpurger

  Oceniono 5 razy 5

  PSL jak gdyby nigdy nic sie nie stalo proponuje nowego ministra??!!, A ja proponuje PSL opusci szeregi koalicji i wszyscy im podziekuja, jakie mamy gwarancje ze inni z PSL sa wiarygodni skoro nikt nich nawet teraz nie potepil i odseparowal sie od tych skompromitowanych (swoich) ludzi
  No jakie pytam, jakie????.
  Bezczelnosc wladzy nie ma granic, jak dlugo bedziemy to tolerowac, jak dlugo???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje