Ruszył proces Kaczyński-Kutz. Za słowa "oni zamordowali niewinną kobietę"

26.07.2012 11:15
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kaminski / AG)

Za słowa Kazimierza Kutza, że prezes PiS i Zbigniew Ziobro "zamordowali" Barbarę Blidę, Jarosław Kaczyński żąda przeprosin w wielu mediach i wpłaty 10 tys. zł na cel dobroczynny. Kutz, znany reżyser, dziś senator, wnosi o oddalenie pozwu.
"Oni zamordowali niewinną kobietę", skomentował w 2011 r. Kutz na łamach "Newsweeka" projekt raportu sejmowej komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Blidy. Mówiąc "oni", miał na myśli Ziobrę i Kaczyńskiego. W projekcie postawiono tezę, że b. premier Kaczyński i b. minister sprawiedliwości powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za złamanie konstytucji.

Kaczyński i Ziobro kontra Kutz

Kaczyński i Ziobro wytoczyli za to Kutzowi procesy cywilne i karny. Sprawa karna, w której Kutz miał być oskarżony o zniesławienie na podstawie art. 212 Kodeksu karnego, została umorzona przez sąd z powodu nieuchylenia przez Senat immunitetu Kutza.

- Ja mam prawo tak powiedzieć, można tak powiedzieć, bo ktoś musi być temu winien. Ktoś musi być winien śmierci Blidy. Kto to wszystko organizował? Poseł Ryszard Kalisz delikatnie ocenił, że za morderstwo odpowiada IV RP. Moje słowa były tylko uzupełnieniem tego stwierdzenia - komentował w 2011 r. zapowiedź procesu Kutz.

Jak mówił, jego słowa są "rzeczywiście przesadzone". -Być może, gdyby to było pisane, to wziąłbym 'zamordowali' w cudzysłów, ale to była spontaniczna rozmowa i oczywiście dziennikarze z tego chętnie skorzystali - zaznaczył. - Pani Blida (...) to jest kobieta niewinna wobec prawa, a nawet wtedy, gdy już nie żyła, pan Ziobro jeszcze robił dochodzenie. Przecież to są rzeczy niepojęte - podkreślał Kutz.

Prawnik Kutza tłumaczy: "Figura stylistyczna", "To nie pomówienie"

W pozwie Jarosław Kaczyński zażądał, by sąd nakazał Kutzowi przeprosiny w "Newsweeku" i wielu portalach internetowych za pomówienie o zabójstwo Blidy. Wniósł też o wpłatę przez Kutza 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Stowarzyszenia Katon.

- Użyte słowa były figurą stylistyczną, umiejscowioną w kontekście dłuższej wypowiedzi - adwokat Kutza mec. Radosław Baszuk kwestionuje, by doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda. - To nie było pomówienie o zabójstwo - dodał.

Według pełnomocnika powoda mec. Bartosza Kownackiego (zarazem posła Solidarnej Polski), Kaczyński może zeznawać na następnej rozprawie w październiku. Zdaniem Baszuka, także Kutz chce zeznawać jako pozwany.

Immunitet nie będzie chronił Kutza?

W marcu br. w sprawie wytoczonej przez Ziobrę sąd orzekł, że Kutza w tej sprawie nie chroni immunitet. W lutym br. podobna decyzja zapadła w sprawie wytoczonej przez Kaczyńskiego. Pełnomocnik Kutza chciał odrzucenia pozwów bez ich badania; argumentował, że Kutz mówiąc inkryminowane słowa, działał w ramach mandatu parlamentarnego - czego nie podzieliły sądy.

Na pierwszej rozprawie nie stawili się ani powód, ani pozwany. Sprawę odroczono do 23 października.

Zobacz także
Komentarze (112)
Ruszył proces Kaczyński-Kutz. Za słowa "oni zamordowali niewinną kobietę"
Zaloguj się
 • steneto

  Oceniono 40 razy 20

  Oczywiscie przeciez nie chodzi o ze to oni sami zabili - ale doprowadzili do smierci. Zaszczuli. Tak jak zagryza pies na polowaniu, ale ogary w las wysyla łowczy. I tymi Łowczymi byli Jaroslaw i Zbyszek.

 • art_102

  Oceniono 32 razy 18

  Kutz ma rację, i to nie jedyne zmarnowane przez tych gości życie. Ziobro jako misnister sparwiedliwości i p[rawnik, nie miał żeadnych oporów wydawać publiecznie wyroku przed rozprawą na lekarza z Warszawy, mówiąc - "ten pan już nikogo niue zamorduje". To jest dopiero prawniczy, ministerialnby i ludzki syf, czyli Ziobro w czystej postaci.

 • shirokaba

  Oceniono 27 razy 17

  No tak, jak zwykle PiS-owi wolno wszystko, rzucać oszczerstwa na demokratycznie wybrany rząd i Prezydenta RP, obrażać głowy obcych państw ale jak tylko ktoś cokolwiek powie na PiS to sprawa do sądu. Kłamcy i oszczercy.

 • totyczyja

  Oceniono 39 razy 17

  To, Kaczyński powinien odpowiadać za swoje słowa, które wypowiada i lży Premiera i Prezydenta RP.

 • led2007

  Oceniono 47 razy 15

  Mam nadzieję, że stary Ślązak poradzi sobie ze starą kaczką!

 • kuma1

  Oceniono 23 razy 13

  Kutz ma rację, gdyby go posłuchał ,wielu ludzi nie postradało by życia.Żaden Sąd nie zdejmie z niego tych tragedii których jako przywódca i najistotniejszy strateg akceptował i wspierał.

 • ryllaa

  Oceniono 24 razy 12

  Moherowej dziczy wolno wypisywać na co miesięcznych kaczych spędach, ze Tusk to morderca, prawda?

 • 11krzych

  Oceniono 27 razy 11

  A kiedy kacze idzie pod sąd za gadanie, że Tusk z Putinem zamordowali kartoflanego prezydencika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje