Ruszył proces Kaczyński-Kutz. Za słowa "oni zamordowali niewinną kobietę"

26.07.2012 11:15
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kaminski / AG)

Za słowa Kazimierza Kutza, że prezes PiS i Zbigniew Ziobro "zamordowali" Barbarę Blidę, Jarosław Kaczyński żąda przeprosin w wielu mediach i wpłaty 10 tys. zł na cel dobroczynny. Kutz, znany reżyser, dziś senator, wnosi o oddalenie pozwu.
"Oni zamordowali niewinną kobietę", skomentował w 2011 r. Kutz na łamach "Newsweeka" projekt raportu sejmowej komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Blidy. Mówiąc "oni", miał na myśli Ziobrę i Kaczyńskiego. W projekcie postawiono tezę, że b. premier Kaczyński i b. minister sprawiedliwości powinni stanąć przed Trybunałem Stanu za złamanie konstytucji.

Kaczyński i Ziobro kontra Kutz

Kaczyński i Ziobro wytoczyli za to Kutzowi procesy cywilne i karny. Sprawa karna, w której Kutz miał być oskarżony o zniesławienie na podstawie art. 212 Kodeksu karnego, została umorzona przez sąd z powodu nieuchylenia przez Senat immunitetu Kutza.

- Ja mam prawo tak powiedzieć, można tak powiedzieć, bo ktoś musi być temu winien. Ktoś musi być winien śmierci Blidy. Kto to wszystko organizował? Poseł Ryszard Kalisz delikatnie ocenił, że za morderstwo odpowiada IV RP. Moje słowa były tylko uzupełnieniem tego stwierdzenia - komentował w 2011 r. zapowiedź procesu Kutz.

Jak mówił, jego słowa są "rzeczywiście przesadzone". -Być może, gdyby to było pisane, to wziąłbym 'zamordowali' w cudzysłów, ale to była spontaniczna rozmowa i oczywiście dziennikarze z tego chętnie skorzystali - zaznaczył. - Pani Blida (...) to jest kobieta niewinna wobec prawa, a nawet wtedy, gdy już nie żyła, pan Ziobro jeszcze robił dochodzenie. Przecież to są rzeczy niepojęte - podkreślał Kutz.

Prawnik Kutza tłumaczy: "Figura stylistyczna", "To nie pomówienie"

W pozwie Jarosław Kaczyński zażądał, by sąd nakazał Kutzowi przeprosiny w "Newsweeku" i wielu portalach internetowych za pomówienie o zabójstwo Blidy. Wniósł też o wpłatę przez Kutza 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Stowarzyszenia Katon.

- Użyte słowa były figurą stylistyczną, umiejscowioną w kontekście dłuższej wypowiedzi - adwokat Kutza mec. Radosław Baszuk kwestionuje, by doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda. - To nie było pomówienie o zabójstwo - dodał.

Według pełnomocnika powoda mec. Bartosza Kownackiego (zarazem posła Solidarnej Polski), Kaczyński może zeznawać na następnej rozprawie w październiku. Zdaniem Baszuka, także Kutz chce zeznawać jako pozwany.

Immunitet nie będzie chronił Kutza?

W marcu br. w sprawie wytoczonej przez Ziobrę sąd orzekł, że Kutza w tej sprawie nie chroni immunitet. W lutym br. podobna decyzja zapadła w sprawie wytoczonej przez Kaczyńskiego. Pełnomocnik Kutza chciał odrzucenia pozwów bez ich badania; argumentował, że Kutz mówiąc inkryminowane słowa, działał w ramach mandatu parlamentarnego - czego nie podzieliły sądy.

Na pierwszej rozprawie nie stawili się ani powód, ani pozwany. Sprawę odroczono do 23 października.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • tadek-1

  Oceniono 2 razy -2

  Kto zamordowal pania Blide? Podobno popelnila samobojstwo? Po smierci starla odciski palcow z narzedzia "zbrodni". Przebrala agetke Kaczynskiego i Ziobry,ktora podobno probowala reanimowac ofiare CBA, w czyste ciuchy. Dalej Blida wymieniala tej calej bandzie "IV Straszydla" telefony, zeby nikt nie potrafil sie polapac, kto, kiedy i do kogo dzwonil. Sp. Blida nie przestala wymieniac agetom Kaczynskiego telefony, nawet po smierci.

 • kor102

  Oceniono 5 razy 3

  To jednak Kutz , a jak współpracował z KC PZPR to był Kuc.

 • orion57

  Oceniono 4 razy 4

  ja mam inne pytanie a kiedy odpowie Ziobro za słowa, które spowodowały zapaść w polskiej transplantologii serca? kiedy odpowie przed sądem J.Kaczyński za te wszystkie pomówienia i oskarżanie władz Polski ?
  Kiedy rozwiąże się zgodnie z prawem PiS jako partię nawołującą do wojny polsko polskiej?
  I pytanie do nas wszystkich - kiedy wreszcie damy kopa tej grupie ludzi z PiS aby Polska mogła się normalnie rozwijać bez wątków historyczno szpiegowsko ogłupiających jakie daje nam PiS'
  Polska dla Polaków ma rację J.Kaczyński ale nie dla idiotów skupionych wokół niego.

 • reali-sta1

  Oceniono 5 razy 1

  Kutzowi już dawno się poprzewracało nie tylko w głowie." Biedna" nie strzelała by sobie sama w bebech. Nikt do niej nie strzelał sama to zrobiła - widać miała powód.

 • archimago7

  Oceniono 11 razy 3

  Nie dość, że Kaczyński i Ziobro zamordowali niewinną kobietę, to jeszcze pozywają Kutza do sądu.
  Kto wreszcie skaże te antypolskie kanalie za tą zbrodnię.

 • lexisnexis

  Oceniono 14 razy 0

  KUC - to prawdziwe nazwisko tego typa. Nazwisko kuTZ to on sobie przywłaszczył!!

 • rb.j

  Oceniono 4 razy 2

  Jak sprawa "ruszyła" w sądzie to potrwa jeszcze z dziesięć lat, chyba że "pomówieni" dojdą do władzy.

 • poalicja

  Oceniono 7 razy -3

  Zważywszy na fakt że to Ziober z Kaczką są zawsze i wszędzie wszystkiemu winni,nawet temu że Prezydęnt wszystkich POlaków pisze z błędami to oczywiście Kuc z Kaliszem maja rację.

 • rts44

  Oceniono 10 razy 2

  Od kiedy za prawdę trzeba przepraszać?Dlaczego Zero i Kaczka za nic nie odpowiadają?Oto odpowiedż: bo wymiar sprawiedliwości jest PISOWSKI!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje