Rusza wielki remont rzymskiego Koloseum. Bo "rozpadało się na kawałki"

26.07.2012 10:18
Koloseum w Rzymie

Koloseum w Rzymie (Fot. Andrew Medichini AP)

Rozpoczyna się wielki remont rzymskiego Koloseum, pierwszy od 73 lat. Prace ruszą 31 lipca. 25 milionów euro na remont wyłożył włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Przeciwko jego udziałowi protestowała organizacja obrony praw konsumentów. "Nie wykorzystam remontu do reklamy mojej firmy" - zapewnia
- Prace ruszą 31 lipca. Nareszcie - ogłosił burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, zapowiadając początek robót. Przypomniał, że propozycję przeprowadzenia gruntownego remontu coraz bardziej niszczejącego zabytku przedstawił w 2009 roku i już wtedy zachęcił prywatnych sponsorów, by go sfinansowali.

Władze miejskie od lat argumentowały, że Koloseum "rozpada się na kawałki", a jego stan przynosi wstyd Rzymowi. W ostatnich latach z murów antycznego amfiteatru odpadło wiele fragmentów. Na szczęście do wypadków dochodziło, gdy w środku nie było zwiedzających.

Do przetargu zgłosiło się niewielu prywatnych sponsorów, ale jeden z nich - jeden z najbogatszych włoskich biznesmenów, Diego Della Valle, właściciel znanej na świecie firmy produkującej luksusowe torebki i buty, a także klubu piłkarskiego Fiorentina - spełnił wszystkie postawione warunki. Biznesmen wyłożył na stół 25 milionów euro.

"Nie" dla prywatnego sponsora. "To reklama"

Ale udziałowi Diego Della Valle w renowacji Koloseum przeciwna była prężna i bardzo aktywna organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Jej działacze uważali, że Della Valle wykorzysta remont dla celów reklamowych i skierowali sprawę do sądu administracyjnego.

- Żadna reklama buta nie zawiśnie na Koloseum - zapewniał coraz bardziej zirytowany sponsor. Przez przewlekłe postępowanie i piętrzące się trudności rozważał nawet możliwość wycofania się z całego projektu.

Ostatecznie po kilku miesiącach sąd oddalił 3 lipca wniosek o odebranie biznesmenowi prawa do sfinansowania remontu zabytku.

- Najbardziej oburzające jest to, że przez dwa lata wszystko było zablokowane z powodu utrudnień i wniosków sądowych - podkreślił burmistrz Alemanno, ogłaszając początek robót.

- Teraz już wyszliśmy na prostą, ale dwa lata musieliśmy toczyć niebywałą batalię - dodał. Pokonanie wszelkich przeszkód sądowych Alemanno nazwał "wielkim zwycięstwem Rzymu i kultury".

Wielki remont Koloseum

Remont Koloseum potrwa od dwóch do trzech lat. Prace będą wykonywane równocześnie w kilku miejscach. Obejmą między innymi odnowienie, wyczyszczenie i konserwację antycznych murów, uzupełnienie ubytków, wzmocnienie ścian. Powstanie także specjalna część usługowa dla zwiedzających o powierzchni 1600 metrów kwadratowych; będą tam między innymi księgarnia i nowoczesne kasy biletowe.

Władze włoskiej stolicy zapewniały wcześniej, że również w czasie remontu Koloseum będzie otwarte dla zwiedzających. Szczegóły prac zostaną zaprezentowane w dniu inauguracji prac - 31 lipca.

Zobacz także
Komentarze (13)
Rusza wielki remont rzymskiego Koloseum. Bo "rozpadało się na kawałki"
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 37 razy 33

  "25 milionów euro na remont wyłożył włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Przeciwko jego udziałowi protestowała organizacja obrony praw konsumentów. "Nie wykorzystam remontu do reklamy mojej firmy" - zapewnia"

  A gdyby nawet chciał się przy okazji zareklamować? Gość wykłada 25 mln euro (!), a barany jeszcze protestują. To może "organizacja broniąca praw konsumentów" wyłoży te 25 mln z własnej kieszeni?

  Nieważne ratowanie zabytku klasy zerowej - ważne tylko, żeby podły kapitalista broń Boże na tym nie zarobił.

 • rezun-one

  Oceniono 12 razy 8

  Cesarze mieli szczęście.
  Dziś nikt by im nie pozwolił na budowę Koloseum, twierdząc że to działania PR.
  Teraz tylko kościół może budować monumentalne budowle bez krytyki i zarzutów.

 • aicbez11

  0

  Pewnie jakiś katol zepsuł.

 • julmar7

  0

  @jarek_zawsze_dziewica
  Nie było wstydu że kraj w środku europy nie posiada żadnego przyzwoitego stadionu?
  To dziewictwo to na mózg się Tobie rzuciło. Dzieciaku.

 • srull

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe jakie zdanie na temat remontu miałby główny bohater "Idioty za granicą":-)

 • cillian1

  Oceniono 7 razy -5

  wyrzucanie kasy w błoto - ale nie jest to kasa "dbających o zabytki", to i chętnych jest od ch..ja - do kierowania taką instytucją!

  Co za marnotrawstwo!

 • m.gawka

  Oceniono 14 razy -6

  Takie prace konserwacyjne będą prowadzić do stopniowej degradacji tego cennego zabytku. Chyba konserwatorzy powinni zastanowić się nad całkowitą rekonstrukcją obiektu z wykorzystaniem starożytnych technik wytwarzania materiałów budowlanych. Dopiero wtedy będzie można wprowadzić całkowicie nowe elementy ekspozycyjne, jak wielkie widowiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje