;

Do redakcji dzwoni Grad i mówi, że nie zarabia 110 tys. tylko mniej. Ile? Tego nie powie

PRZEGLĄD PRASY. - Do redakcji zadzwonił były minister skarbu państwa Aleksander Grad, by powiedzieć, że jego zarobki w spółce odpowiedzialnej za projekt energetyki jądrowej nie wyniosą 110 tys. zł miesięcznie, tylko mniej - pisze Witold Gadomski w "Gazecie Wyborczej". A ile dokładnie? Tego były minister już nie powiedział.
Grad jest aktualnie prezesem dwóch spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1. "Rzeczpospolita" pisała ostatnio o jego pensji, która ma wynosić 110 tys. zł oraz o synowej byłego ministra, która jest rzeczniczką w spółce PGE.

- Czy 14 średnich pensji to wynagrodzenie łączne, czy za każdą spółkę? A co z premią? - docieka Gadomski w swoim komentarzu.

Zaznacza, że "nie lubi zaglądać do cudzych kieszeni", ale tam, gdzie chodzi o majątek państwowy, informacje powinny być jawne. Stwierdza, że prezes PGE powinien wyjaśnić, dlaczego to akurat Grad okazał się najlepszym kandydatem na prezesa spółek, których "działalność jak dotąd polega na zamawianiu i opłacaniu ekspertyz".

Gadomski apeluje także do posłów o zmianę Ustawy o dostępnie do informacji publicznej. - Dostęp do informacji i pełna transparentność spółek i instytucji państwowych to - obok reprywatyzacji - jedyny oręż w walce z patologiami, które powstają na styku państwowego majątku i prywatnych interesów.

Czytaj cały komentarz Witolda Gadomskiego w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Gadomski o nepotyzmie w sektorze publicznym: Agencja Pracy PO-PSL. Już nas to nie oburza
 • Wojciech Szacki Żenada Grada
Komentarze (274)
Do redakcji dzwoni Grad i mówi, że nie zarabia 110 tys. tylko mniej. Ile? Tego nie powie
Zaloguj się
 • luki761

  Oceniono 68 razy 58

  Grad to przykład typowej korupcji politycznej produkowanej przez Platformę Obywatelską

  - gdzie konkurs na to stanowisko ?

  ?

 • nurnii

  Oceniono 64 razy 54

  jeśli polską elektrownię atomową będą budowali tacy "fachowcy" jak Grad, to okazać się może po jakimś czasie, że Fukushima to był pikuś...:-(

 • oelefante

  Oceniono 46 razy 42

  Ale wyborcy tego właśnie chcą. Od 20 lat dają władzę ciągle tym samym ludziom. Przecież POPiSLDPSL to nie cztery różne partie, które wzięły się znikąd. To tak naprawdę cztery frakcje tej samej partii, które wspólnie stworzyły system gwarantujący im nieprzerwane rządy. To są ci sami ludzie, środowiska, idee, co 10 i 20 lat temu. Kiedyś nazywali się UW, UD, AWS, KL-D, PC, Solidarność, ROP, ZChN, KPN, SdRP. Ale poza nazwami niczego nie zmienili. To ci sami ludzie. I całe POPiSLDPSL ma jeden i ten sam program. Między nimi nie ma zasadniczych różnic. Są tylko pozorne, kosmetyczne różnice, dzięki którymi wyborcy sądzą, że idąc do wyborów coś zmienią.
  Ale nic nie zmienią, bo zgadzają się na system (próg wyborczy, finansowanie z budżetu, metoda d'Hhondta), który gwarantuje władzę tym, którzy już ją mają.
  Te wszystki frakcje grają do jednej bramki. Pomyślcie, czy może być przypadkiem fakt, że od 20 lat uchwalane są ustawy powodujące coraz większy burdel w kraju, dające urzędnikom coraz większą władzę nad obywatelem, powodujące, że politycy są coraz bardziej bezkarni, że te same przepisy można interpretować na wiele różnych sposobów, że rozstrzyganie najmniejszej pierdoły przed sądem trwa latami, że za błędy i przestępstwa polityków oraz urzędników płaci podatnik, że nawet - wydawałoby się - znaczące wyroki sądów tak naprawdę niczego nie zmieniają, bo sąd może stwierdzić, że np. urząd źle postępował, ale to nie znaczy, że w przyszłości ma postępować inaczej?
  A popatrzcie na to, jak skonstruowana jest polska gospodarka. 25% ludzi pracuje na państwowym, to potężna siła, która gwarantuje, że status quo się nie zmieni. Myślicie, że to przypadek, że taki jest udział państwowych stołków? Popatrzcie na listy najbogatszych Polaków... przecież u nas "kapitalizm" budowany jest od 20 lat. A listy się nie zmieniają. Tymczasem w krajach, gdzie wprowadzano prawdziwy kapitalizm ludzie ciągle wchodzili na szczyt i z niego spadali. Bo rynek był niezwykle dynamiczny. U nas jest on mocno zakonserwowany. Przypadek?
  Wiele takich patologii można wymieniać. Ale wszystko prowadzi do jednego wniosku.
  Taki a nie inny system polityczno-gospodarczy jest świadomie budowany od 20 lat. I budują go, wspólnie i zgodnie, partie, ludzie i środowiska, które obecnie nazywają się POPiSLDPSL.

 • kopalnia3

  Oceniono 42 razy 40

  I tak całe społeczeństwo haruje na bandę cwaniaków,nierobów,złodziei i nieuków.

 • mondrian4

  Oceniono 41 razy 39

  jak to wszystko czytam to powoli zaczynam mieć najzwyczajniej w świecie dość... Wysiadam po prostu. Nie pomaga mi już tłumaczenie "pogódź się z tym" czy "pociesz sie czymś tam". Nie wiem... Cofnęliśmy się o jakieś 100 llt od czasów wilczego kapitalizmu a nawet do czasów Rewolucji Francuskiej gdy Ludwik XVI ,aby utrzymać kastę szlachty która nie miała zajecia, tworzył coraz to nowe urzędy i stanowiska nakładając coraz to nowsze podatki na Francuzów aby tych darmozjadów było z czego opłacić. W końcu Francuzi powiedzieli dość i Place de la Concorde (wówczas bodaj Ludwika XIV) zmienił się w miejsce gdzie stanęła gilotyna. Obecnie wygląda to kropka w kropkę tak samo i jak znam życie tak samo się skończy choć pewnie te pijawki sa już tak wytrenowane w uspokajaniu żywiciela że na jakiś czas po prostu przestaną wysysać krew aż żywiciel zapomni że przed chwilą miał na grzbiecie pasożyta.
  Rzygać sie chce po prostu jak widze tych Gradów, Muchów, arłukowiczów, Sawickich czy Kaczora...

 • axenrolle

  Oceniono 51 razy 39

  Panie redaktorze Gadomski niech już pan przestanie czepiać się Grada , czy dla pana słowa premiera Tuska że Grad jest "państwowcem" nie są wystarczającym wytłumaczeniem i dostatecznym opisem "wysokich " kompetencji pana Grada?

 • sylwester51

  Oceniono 36 razy 34

  Już nie zagłosuję na PO głosowałem przeciw PIS bo to partia oszołomów i też grabiąca nas podatników.
  Jakoś urzędy skarbowe nie pytają byłych członków rządów skąd szmal na okazałe wille i ekstra samochody . Są tacy byli ministrowie, którzy po 3 latach pracy wybudowali chałupki za 900 tysięcy przy pensji 13 tysięcy miesięcznie. Partie to mafie grabiące kraj.

 • fuchsgs

  Oceniono 30 razy 30

  A ja już tego nie mogę czytać !!dlaczeo nie wejdziecie na ulicę i nie przegonicie tych złodziei jak to już kiedyś wasi przodkowie robili!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje