Po 'aferze taśmowej' PO ostro w dół, a PSL nadal trzyma się na powierzchni [SONDAŻ]

Sondaż dla Gazety Wyborczej zrobiony przez ZBS OBOP/TNS POLSKA

Sondaż dla Gazety Wyborczej zrobiony przez ZBS OBOP/TNS POLSKA (Fot. Gazeta.pl)

Notowania PO po aferze z nagraniami PSL poleciały ostro w dół - do 27 proc. Platforma straciła aż 5 proc. poparcia w porównaniu do badań sprzed afery "kamerkowej". Jednak na osłabieniu PO nie zyskuje PiS, które ma 22 proc. poparcia - pisze "Gazeta Wyborcza".
Partię Donalda Tuska popiera 27 proc. badanych, podczas gdy na początku lipca było to 32 proc. To spadek wyższy niż błąd pomiaru i łatwo tłumaczyć go aferą z nagraniami - twierdzi "Gazeta". Kilka dni przed realizacją sondażu media poinformowały o treści rozmów szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem. Łukasik opowiadał o nagannych praktykach w spółce Elewarr. I choć bezpośrednio odpowiedzialny za aferę jest PSL - stanowiskiem zapłacił minister rolnictwa z tej partii Marek Sawicki - to opozycja i część mediów obciążyły winą premiera, który nie upilnował koalicjanta.

Już po realizacji sondażu media pisały, że także PO zapewnia swoim członkom intratne stanowiska w publicznych spółkach. Mimo nieudanego startu kadencji w wykonaniu Platformy i rządu notowania PiS nie rosną. W naszym sondażu partia Jarosława Kaczyńskiego ma 22 proc., o punkt procentowy mniej niż na początku lipca.

Bardzo niestabilne są notowania Ruchu Palikota (8 proc.). W poprzednim badaniu palikotowcy spadli z 9 proc. na próg wyborczy (5 proc.), teraz większość strat nadrobili. Dzięki temu Ruch Palikota minimalnie wyprzedził SLD, który spadł z 8 do 7 proc. Afera nagraniowa nie zaszkodziła PSL - ludowcy urośli z 5 do 6 proc. Pod progiem wyborczym są Solidarna Polska (2 proc.), Nowa Prawica i PJN (po 1 proc.). Aż 26 proc. wyborców jest niezdecydowanych.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Janusz Piechociński/Adam Hofman/Małgorzata Kidawa Błońska Ranking posłów "Polityki": z żółtą kartką posłowie PiS, wyróżnieni posłowie Ruchu Palikota
 • Donald Tusk Amber Gold nie zatopiło Platformy, PiS bez prezesa bez zmian [SONDAŻ]
 • Patrycja Kotecka podczas procesu przeciwko Łukaszowi Słapkowi. Słapek sugerował, że Kotecka proponowała mu pieniądze za reportaż atakujący PO Ziobro wystąpi na plakatach z żoną i synem. "Będzie ocieplał wizerunek"
Komentarze (306)
Po 'aferze taśmowej' PO ostro w dół, a PSL nadal trzyma się na powierzchni [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • marimax

  Oceniono 247 razy 187

  W Polsce dzieki takiemu systemowi glosowania nie ma i nigdy nie bylo demokracji.
  Wszystkie partie mowia ze chca okregow jednomandatowych ale zaraz po wyborach o tym zapominaja

 • michalpopiel

  Oceniono 64 razy 52

  Jesli chodzi o wynik PSL to nic dziwnego, to jest mafia, ktora zajmuje se dojeniem panstwa. Oni beda trzymac sie razem do konca, ktorego niestety nie widac

 • tinley

  Oceniono 48 razy 42

  Przecież elektorat PSL to te 7% nepotów z rodzinami którzy z łoża smierci pomaszeruja na wybory byle obronić swe miejsca pracy w Arimr czy innych agencjach. skończy się na tym ze frekwencja będzie niziutka a PSL dzięi temu bedzie miał jeszcze wieksze poparcie niż do tej pory. ja liczę 8-9 % przy niskiej frekwencji bo ta mafia pójdzie na wybory w zwartym ordynku. Ja bym ta partię po prostu zdelegalizował najnormalniej w świecie.

 • and155

  Oceniono 57 razy 39

  Co to za brednie w tym tekście? Jak mogło ostro spaśc poparcie dla PSL skoro zawsze poparcie dla nich oscylowało w granicach 6 proc? Redaktorzy GW nie pijcie wódki w pracy!

 • lord.wiader

  Oceniono 37 razy 33

  "Afera nagraniowa nie zaszkodziła PSL - ludowcy urośli z 5 do 6 proc"

  Co dowodzi, ze 100% glosujacych na PSL to beneficjenci skoku na kase publiczna.

 • maniakon

  Oceniono 34 razy 28

  spijmy spokojnie wczoraj bylem w urzedzie jako niewolnik poklonic sie urzedasom i w tym kraju nic sie nie zmieni - pani przy mnie w godzinach pracy krzyczala do kolezanki ze musi jechac na rynek po zakupy w - i wlasciwie to odnioslem wrazenie ze jestem intruzem ktory zakloca spokoj nicnierobstwa i to juz od rana i komorki tluszczore nie beda mialy szans na rozwoj

 • ponazawsze

  Oceniono 51 razy 27

  Ludzie niestety zaczynają myśleć, jak naczelne włazodupy PO typu Wołek czy Paradowska bełkoczą że nic się nie stało to ludzie zaczynają widzieć że coś tu jest nie tak.

 • top80

  Oceniono 27 razy 25

  bo ludzie widzą, że donald nie upilnował nie tylko PSL, ale i swoich PO-kolegów

 • aja_88

  Oceniono 36 razy 20

  zagłosuję na partię która wprowadzi JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE.nigdy na "bandę czworga"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje