Ratownicy przez cały dzień szukali dwóch turystów w Tatrach. Teraz Słowacy wystawią im słony rachunek

25.07.2012 21:13
Nawet kilka tysięcy euro może kosztować wycieczka w Tatry Wysokie dla dwóch turystów, którzy zgubili szlak i nikogo nie powiadomili, że nie wrócą do schroniska.

Nawet kilka tysięcy euro może kosztować wycieczka w Tatry Wysokie dla dwóch turystów, którzy zgubili szlak i nikogo nie powiadomili, że nie wrócą do schroniska. (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Nawet kilka tysięcy euro może kosztować wycieczka w Tatry Wysokie dwóch turystów, którzy zgubili szlak i nikogo nie powiadomili, że nie wrócą do schroniska. Zeszli na słowacką stronę. Mężczyzn przez cały dzień szukali ratownicy z Polski i Słowacji.
Od rana ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poszukiwali dwóch taterników, którzy nie wrócili na noc ze wspinaczki. Wychodząc ze schroniska w Morskim Oku, wpisali do książki wyjść, że wybierają się na Mięguszowiecki Szczyt Wielki. W miejsce godziny powrotu wpisali, że wrócą po zmroku.

Szukał ich śmigłowiec

Kiedy nie wrócili, ratownicy rozpoczęli poszukiwania z użyciem śmigłowca. Niski poziom chmur nie pozwolił dotrzeć do kopuły szczytu. W tej sytuacji o pomoc poproszona została Horska Zahranna Služba, której ratownicy wyszli z Popradzkiego Plesa do Doliny Hlinskiej, przez którą prowadzą drogi zejściowe ze szczytu.

Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Kiedy po południu poprawiła się pogoda, ponownie na poszukiwania wyruszył śmigłowiec z dwoma grupami ratowników, którzy mieli patrolować drogi zejściowe.

W międzyczasie ze schroniska w Morskim Oku przyszła wiadomość, że poszukiwani taternicy cali i zdrowi zameldowali się w schronisku.

Jeśli nie ma wpisu o powrocie, będzie poszukiwanie

Okazało się, że po zakończeniu wędrówki po godz. 18 mieli problemy z zejściem ze szczytu. Jest to teren stromy, skomplikowany; może być pułapką dla osób nieprzygotowanych topograficznie. Taternicy zeszli przez Dolinę Hlińską do Strbskego Plesa.

- A stamtąd samochodem dotarli do Polski - mówi ratownik dyżurny TOPR Witold Cikowski. - My żałujemy, że na swojej drodze nie spotkali nikogo z telefonem, że nie zadzwonili do rodziców lub służb ratunkowych z informacją, że wszystko jest w porządku; jest to przykład braku odpowiedzialności - dodaje ratownik.

Każdy wpis do książki wyjść jest weryfikowany; jeżeli nie ma adnotacji, że z danej wycieczki wrócono, ratownicy TOPR w takiej sytuacji na pewno rozpoczną wyprawę poszukiwawczą.

- Za poszukiwania prowadzone przez Słowaków zostanie wystawiona faktura. Na razie nie wiemy, jaką kwotą obciąży taterników HZS, natomiast za działania TOPR-u nie zapłacą - informuje ratownik dyżurny.

Warto kupić ubezpieczenie

- Wybierając się na górskie wycieczki, a szczególnie kiedy drogi turystyczne prowadzą na szczyty będące na granicy, zaleca się wykupienie ubezpieczenia za udzielenie pomocy przez ratowników słowackich - radzi Zdzisław Chmiel, przewodnik tatrzański.

Takie ubezpieczenie można wykupić w większości zakopiańskich biur podróży; kosztuje mniej więcej 1,5 euro za dzień. - Można też wykupić je w punktach informacji turystycznej lub bramkach wejściowych na górskie trasy - dodaje Sławomir Jankowski, przewodnik górski. Koszt ubezpieczenia na Słowacji wynosi od 40 eurocentów w Słowackim Raju do 1 euro w Tatrach Wysokich.

Ubezpieczenie pokrywa koszt akcji ratunkowej, który na Słowacji jest wysoki i może dojść do kilku tysięcy euro. Zależy od liczby ratowników i ilości wykorzystanego sprzętu.

W Polsce od wielu lat toczy się dyskusja, czy takie ubezpieczenie powinno być wprowadzone. Obecnie działalność służb ratowniczych, w tym górskich, finansowana jest z budżetu MSWiA, sponsorów i datków.

Zobacz także
Komentarze (95)
Ratownicy przez cały dzień szukali dwóch turystów w Tatrach. Teraz Słowacy wystawią im słony rachunek
Zaloguj się
 • luu-zak

  Oceniono 60 razy 40

  No i bardzo dobrze!!! Szkoda tylko, że Słowacy myślą o swoich pieniążkach wydawanych na ratowanie głupich turystów, a w super bogatym państwie z tradycjami, głupkami okazuje się TOPR i podatnicy... Przypominam, że tydzień temu jakiś baran zamówił sobie helikopter, bo żonkę nóżki rozbolały w górach... Tylko, że MY się dłuuuugo uczymy. Zawsze mnie to strasznie dziwiło - ludzie naprawdę łebscy, pomysły i talent znane na świecie, ale jako naród - głupki do kwadratu i to już od kilku pokoleń... Szkoda.

 • ami_lii

  Oceniono 47 razy 39

  A państwo z Orlej perci którym nie chciało się schodzić ze szlaku i wezwali sobie śmigłowiec TOPR to coś zapłacą czy ujdzie im to na sucho?

 • jamj

  Oceniono 49 razy 37

  Najwyższy czas wyegzekwować należność od tych porąbanych pseudoturystów. Każdy kto się w góry wybiera powinien wykupić ubezpieczenie. Nie mam ochoty, jako podatnik, finansować fanaberie pokurczów.

 • ukw8087

  Oceniono 48 razy 32

  Brawo , Słowacy .......
  W Polsce płacą podatnicy za głupotę pseudo - taterników .....

 • papawulon1

  Oceniono 45 razy 31

  Polska to bogaty Kraj i może sobie pozwolić na fundowanie bezpłatnych fanaberii , nieodpowiedzialnych pseudo turystów. Słowacy za akcje sobie liczą i słusznie a Polacy , no jak to Polacy., bo to przecież jest Polska, zapłaci podatnik.

 • senior2244

  Oceniono 38 razy 26

  Kiedy my wreszcie zmądrzejemy i takim idiotom będziemy wystawiać rachunki za takie akcje.Uczcie się durnie od Słowaków.

 • pawlon1

  Oceniono 26 razy 18

  oczywiscie ze takie obowiazkowe ubezpieczniee powinno byc!
  tydzien temu bylem w tatrach... jak widze ludzi w sandalkach w deszczu an giewoncie... albo na zawracie z dziecmi na lancuchach - i to pierwszy raz w zyciu... to rece mi oapdaja!
  jak nic nie pomaga to finanse i pokywanie kosztow akcji nauczy niektorych rozumu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje