Austria: Kościół katolicki walczy o wizerunek za pomocą billboardów

25.07.2012 17:23
Zabiegając o poprawę swego wizerunku i nowy narybek, Kościół katolicki w Austrii sięgnął po metody stosowane dotychczas w kampaniach wyborczych.

Zabiegając o poprawę swego wizerunku i nowy narybek, Kościół katolicki w Austrii sięgnął po metody stosowane dotychczas w kampaniach wyborczych. (Fot. Ronald Zak AP)

Zabiegając o poprawę swego wizerunku i nowy narybek, Kościół katolicki w Austrii sięgnął po metody stosowane dotychczas w kampaniach wyborczych. W diecezji St. Poelten zawisło blisko 300 billboardów z portretami osób zaangażowanych w działalność Kościoła.
- Plakaty pokazują realnych ludzi, którzy z radością angażują się w działalność Kościoła i są gotowi pokazać swoją twarz - powiedział podczas prezentacji plakatów Klaus Kueng, biskup diecezji znajdującej się na terenie największego austriackiego kraju związkowego Dolna Austria.

Praca na rzecz Kościoła...

Jak podkreślił, deklaracje osób uczestniczących w akcji świadczą o tym, że "praca na rzecz Kościoła jest fascynująca". Przyznał równocześnie, że Kościół ciągle jeszcze "nie wyszedł z głębokiego kryzysu". O rozpoczętej w połowie lipca, a zaplanowanej do połowy sierpnia akcji plakatowej informują w środę austriackie media.

Na motto akcji wybrano hasło "Misja - kto wszystko daje, ten dostanie jeszcze więcej". Na plakacie z duchownymi pokazano księdza, studenta seminarium duchowego, zakonnika, siostrę zakonną oraz diakona. Na plakacie z osobami świeckimi widoczni są między innymi nauczycielka religii, wychowawca pracujący z młodzieżą i kościelny muzyk.

Diecezjalna strona internetowa umożliwia zainteresowanym uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o przedstawianych osobach i ich działalności, a także nawiązanie z nimi kontaktu. Jedna z uczestniczek kampanii, siostra zakonna Michaela Gehart, będzie prowadziła bloga.

Ciężkie chwile Kościoła w Austrii

Kościół katolicki w Austrii przeżywa ciężkie chwile. W 2010 roku wystąpiło z niego 80 tys. osób, najwięcej w skali roku od końca II wojny światowej. Chociaż Austria pozostaje krajem katolickim, a 64 proc. mieszkańców deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, to liczba wiernych zmniejszyła się od 1960 roku o 13 proc. Liczba księży spadła w tym samym okresie aż o 26 proc. Przeważająca większość duchownych ma więcej niż 60 lat, ich następców nie widać.

Ówczesny papież Jan Paweł II w 2004 roku mianował Klausa Kuenga biskupem St. Poelten w celu uzdrowienia sytuacji po skandalu obyczajowym w tamtejszym seminarium duchownym.

Koszt kampanii reklamowej - 400 tys. euro - pokryją w całości sponsorzy, w tym austriackie banki.

Zobacz także
Komentarze (211)
Zaloguj się
 • amenominakanushi-pan-poczatku

  0

  Czyżby szechterof4 dostał bana? Cudownie. Jednego bezmózgiego antysemity mniej na forum.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy -2

  AMenominakanshi pan Pytanie było proste ale go nie rozumiesz tak jak nie rozumiesz wiele spraw które cię otaczają Może masz problem z liczeniem I wogole z mysleniem Uzywasz tylko wybrane slogany Niebawem moze juz wkrotce zostaniesz czlowiekiem slawy z taka wiedza staniesz u boku samego M Kopernnika

 • zygosz

  Oceniono 4 razy -2

  Mrarm Znasz matematyke to przypomnij sobie rachunek prawdopodobienstwa kto moze miec sparalizowany rozum miliony katolikow czy Ty wlasnie Jezeli masz dobra pozycje to jeszcze nie wszysko abys byl OK masz problem z otoczeniem widzisz tylko sprawy materialne i własny interes a sprawiedliwość jest jedna dla wsystkich ze kiedys przyjdzie Bialy Kon I zawiezie cię do Staini Wiecznosci

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 4 razy -4

  pytanie retoryczne - dlaczego faszystowska cenzura gazeciny wu puszcza tysiące rasistowskich pierdów i bluzgów piSSiocko-watykańskich, a usuwa wpisy rzeczowe z argumentami przeciwko gangrenie żydowsko-rzymsko-katolickiej okupującej Polskę od 1000 lat ????

  ktoś tu się pozamieniał na łby z koniem (Przewalskiego)?

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Stereo ares Twoje przekonania traca logike kosciol tez ma prawo reklamowac swoje potrzeby Dzis many wszyscy takie mozliwosci a tym bardzej jak tworzy sie Czarna Zaslone demagogii wokol waznych wydazen To wy jestescie spustoszeniem w srod ludzi normalnych spokoinych zyczliwych I uczciwych To wam sie niepodoba w co ludzie wierza co robia jak wychowuja wlasne dzieci czego ucza w szkolach Wasza ideologia jest martwa tak jak Marksa Engelsa Lenina Stalin i wielu innch chyba to

 • bzyk_origo

  Oceniono 7 razy 3

  Pomoze to im jak umarlemu swiecona woda - a kysz czarna zarazo !

 • compostell

  Oceniono 5 razy 3

  Kosciol wkoncu zaczyna tracic poparcie... niestety inne sekty zyskuja w zamian, wiec wypadkowa nie jest tak obiecujaca jak moglaby byc.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy -2

  Pintapalec. Twoje komentarze są podobnej treści jak i inne nie będę powtarzal sie ale jedno jest stwierdzenie ze jestes ateista I kazdy argument jest dla ciebie dobry Tak jak dla walczacego bron a by chronic glowe niechaj gina inni Tak juz jest ze tacy widza tylko wlasny interes I tu clay problem a nie sprawy kościoła

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 0

  W Izraelu walczą inaczej.
  www.rp.pl/artykul/804197,917782-Izrael--Biblia-w-koszu.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje