"To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji

"Tak członkowie rodzin i znajomi polityków doją państwo" - pisze gazeta "Neues Deutschland" w artykule o polskiej aferze taśmowej. Nagraniom sporo miejsca poświęcają także inne gazety.
Neues Deutschland pisze o nowej aferze taśmowej w Polsce, o której opinia publiczna dowiedziała się z publikacji w "Pulsie Biznesu". Jak zaznacza autor Julian Bartosz, "w Polsce snuje się rozważania, czy rządząca koalicja PO i PSL ma w ogóle szansę przetrwania drugiej kadencji".

"Tak doją państwo"

"Afera taśmowa" ukazuje - zdaniem autora - tylko czubek góry lodowej, jak pisze, powołując się na "Rzeczpospolitą" i tabloidy stojące po stronie opozycji, które przytaczają liczne przykłady nepotyzmu i wewnątrzpolitycznych machlojek.

"Rzeczpospolita", która bliżej przyjrzała się PO, stwierdza, że we wszystkich 19 spółkach skarbu państwa, odgrywających kluczową rolę w polskiej gospodarce, najlepiej opłacane stanowiska w zarządach i radach nadzorczych obsadzone są najczęściej przez ludzi z partii rządzących. Najbardziej bulwersujący przykład: minister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska - Aleksander Grad - został powołany na prezesa zarządów spółek PGE z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 110 tys. zł. "Tak członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi doją państwo..." - komentuje "Neues Deutschland".

CBA i NIK już od dawna piętnują "nieetyczne" praktyki w różnych resortach i sporządzają raporty, które są przedkładane premierowi. Tusk twierdzi, że nie jest w stanie ich wszystkich czytać, ale to wyjaśnienie nie zadowala ani opozycji, ani opinii publicznej. "Jarosław Kaczyński krytykuje, że w Polsce rządzi oligarchia, ale nie przejdzie prawdopodobnie jego wotum nieufności wobec rządu. Wicepremier Pawlak chce przeczekać niewygodną sytuację, a Tusk ma żywotny interes w tym, by koalicja się nie rozpadła" - pisze Neues Deutschland.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Więcej o:
Komentarze (332)
"To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji
Zaloguj się
 • kostuh

  Oceniono 67 razy 53

  Wałkuje się taśmy jakby na nich cokolwiek było a Grada na stołku nasze media nie chcą zobaczyć. Czekałem wczoraj aż Fakty pokażą listę wszystkich zatrudnionych w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych wszyscy pracownicy związani z PO:) a tu ani słowa o tym:)

  Jednak mohery mają sporo racji w ocenie tej stacji

 • led2007

  Oceniono 60 razy 50

  Czas odciąć terminatora waldiego i jego ludzi od koryta, niech wracają na wieś, posieją, poorzą, obornik po polu rozrzucą, może zmądrzeją...

 • mariatg8

  Oceniono 54 razy 48

  Z Gradem to już przegięli ! Do ku...wy nędzy , panie Donald Tusk ! Jak mam żyć za zas...aną emeryturę , skoro pana kumpel wygarnia moich 50 emerytur miesięcznie ? Z ch...jem na łby się pozamienialiście ? Niech no was sięgnę moją lagą inwalidzką . Sił mi jeszcze starczy po 50 latach pracy .

 • agap.e

  Oceniono 51 razy 45

  Najbardziej interesujące jest to,że geodeta będzie budował za 110 tys. elektrownię atomową.To grad pieniędzy.

 • rosfita

  Oceniono 55 razy 41

  TVN Polsat i inne rzadowe media tematu nie zauważaja. Nawet prasa zagraniczna zauważyla a TVNiarze ślepi.

 • grizz8

  Oceniono 40 razy 36

  Brałem udział w 6 konkursach na stanowiska.
  Szczyt szczytów pytań komisji: Po co Pan do nas kandyduje, nie lepiej w sektorze prywatnym poszukać pracy. Tam jest większe wynagrodzenie".
  Przyjęto osobę ze średnim wykształceniem w wieku 19 lat na stanowisko starszego specjalisty...

 • rosfita

  Oceniono 48 razy 32

  No i co Donaldu Tusku swiat widzi twoje przekrety a ty dalej będziesz wciskal kity i udaawal że się pod ziemie zapadles klamco i przekręciarzu?

 • stupid_writer

  Oceniono 31 razy 29

  Powtorka z historii, Polacy sami nie moga rzadzic, bo sie pozabijaja! A jakie "familie" rzadza np. uczelniami, sadami, adwokatura? Zrobil sie jeden wielki "syyyyf"! Ciekawe kto laskawie sie nami "zajmie"? "Eminencje KK" maja gotowe recepty, oni wezma nas "za morde"!

 • zapomorski

  Oceniono 28 razy 26

  k... naprawdę nie ma na kogo głosować. a jak jeszcze słyszę polityków, którzy mówią, że prawo nic nie da, trzeba zmienić obyczaje to mnie ch,,, strzela ! przecież to wasze obyczaje ! w każdej partii ! mieliście 20 lat, żeby zmienić obyczaje, jedyne wyjście to bat, bat i jeszcze raz bat ! i posypać solą ! surowe prawo i ciężkie kary długoletniego więzienia za nepotyzm ! trzeba tych sk.. zmusić, obojętnie z której partii do wprowadzenia surowego prawa, inaczej zawsze będą mówić: "to nie my - to oni"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX