"To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji

25.07.2012 12:28
Marek Sawicki, Jarosław Kalinowski i Waldemar Pawlak

Marek Sawicki, Jarosław Kalinowski i Waldemar Pawlak (Fot. Arkadiusz Scichocki / Agencja Gazeta)

"Tak członkowie rodzin i znajomi polityków doją państwo" - pisze gazeta "Neues Deutschland" w artykule o polskiej aferze taśmowej. Nagraniom sporo miejsca poświęcają także inne gazety.
Neues Deutschland pisze o nowej aferze taśmowej w Polsce, o której opinia publiczna dowiedziała się z publikacji w "Pulsie Biznesu". Jak zaznacza autor Julian Bartosz, "w Polsce snuje się rozważania, czy rządząca koalicja PO i PSL ma w ogóle szansę przetrwania drugiej kadencji".

"Tak doją państwo"

"Afera taśmowa" ukazuje - zdaniem autora - tylko czubek góry lodowej, jak pisze, powołując się na "Rzeczpospolitą" i tabloidy stojące po stronie opozycji, które przytaczają liczne przykłady nepotyzmu i wewnątrzpolitycznych machlojek.

"Rzeczpospolita", która bliżej przyjrzała się PO, stwierdza, że we wszystkich 19 spółkach skarbu państwa, odgrywających kluczową rolę w polskiej gospodarce, najlepiej opłacane stanowiska w zarządach i radach nadzorczych obsadzone są najczęściej przez ludzi z partii rządzących. Najbardziej bulwersujący przykład: minister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska - Aleksander Grad - został powołany na prezesa zarządów spółek PGE z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 110 tys. zł. "Tak członkowie rodzin, przyjaciele, znajomi doją państwo..." - komentuje "Neues Deutschland".

CBA i NIK już od dawna piętnują "nieetyczne" praktyki w różnych resortach i sporządzają raporty, które są przedkładane premierowi. Tusk twierdzi, że nie jest w stanie ich wszystkich czytać, ale to wyjaśnienie nie zadowala ani opozycji, ani opinii publicznej. "Jarosław Kaczyński krytykuje, że w Polsce rządzi oligarchia, ale nie przejdzie prawdopodobnie jego wotum nieufności wobec rządu. Wicepremier Pawlak chce przeczekać niewygodną sytuację, a Tusk ma żywotny interes w tym, by koalicja się nie rozpadła" - pisze Neues Deutschland.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (332)
Zaloguj się
 • paka48

  Oceniono 1 raz 1

  "To czubek góry lodowej" - niemiecka prasa o nepotyzmie w polskiej koalicji, i wiedzą co piszą! Palikot już rzekł, że za Polskę i jej dotychczasowy rząd walczył nie będzie. Podobnie zrobią i inni Polscy (może nie wszyscy) i mamy polski majdan gotowy.....

 • krytykantoni

  0

  -=\NIECH KTOŚ WRESZCIE COŚ ZROBI Z KADRĄ NARODOWEGO INSTYTUTU CHOPINA.

  Wystarczy się tylko przyjrzeć temu, kto tam pracuje! Osoby po pedagogice, germanistyce, psychologii czy po wychowaniu muzycznym (w przypadku wychowania muzycznego osoby, których nie chciano na inne - lepsze kierunki muzyczne – powinny być tzw. michałkami w szkołach podstawowych ucząc śpiewu)! Ileż mamy w Polce świetnych muzyków, teoretyków muzyki czy muzykologów bez pracy? Często ze stopniami naukowymi!!!

  W jednym z działów pracuje rodzina pani kierownik. O godzinach pracy już nic nie napiszę. Wystarczy się zastanowić jak to możliwie, że wiele prac przesunęło się w czasie o kilka lat!!! No ale po co się spieszyć, skoro można sobie spokojnie siedzieć kilka lat śledząc w pracy facebook, naszą klasę, czy pisząc na gg. TAK TO PRAWDA.

  NIECH KTOŚ WRESZCIE COŚ ZROBI Z KADRĄ TEGO INSTYTUTU. POZA DYREKTORAMI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁÓW, OSOBY NAJCZĘŚCIEJ NIE TYLKO NIE ZNAJĄ MUZYKI CHOPINA, ALE WRĘCZ JEJ NIE LUBIĄ!!!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 4 razy 0

  Czy to nie ironia losu, ze dawny organ "komunistów" z NRD "Neues Deutschland" pisze krytycznie o dawnych działaczach ZSL z czasów "komuny" w Polsce?

 • bonczu

  Oceniono 11 razy 5

  Jednomandatowe okręgi wyborcze.
  Tylko tak nasze społeczeństwo tak sponiewierane historią może wyłonić godnych rządzenia narodem.
  Tusk wymiękł w tym temacie choć obiecał.

 • jvelzkeyek

  Oceniono 11 razy 9

  SFORA  Polska jest chora.

  Dopadła Ją sfora.

  Po kawałku szarpie kraj.

  Sfora w Polsce ma raj.

  Najsmaczniejsze połacie zjada.

  Nienapasiona wilcza gromada.

  Kiedy ostatni kęs przełknie.

  Sfora z przeżarcia pęknie.

  Inna zgraja w pobliżu czeka.

  Słychać jak głośno szczeka.

  Resztki i ochłapy pozżera.

  Wyczyści Polskę do zera.


  komentarzeowydarzen.blox.pl

 • majek-1348

  Oceniono 5 razy 3

  Pamiętam,kiedyś Pan Poseł Moczulski z Panem Posłem Oleksym wyprowadzali na przemian połowę członków wysokiej izby.
  A jak by się dzisiaj znalazł dowcipniś i głośno krzyknął, Łapać złodzieja!, to pewnie wyprowadził by całą wysoką izbę na "świeże powietrze". majek

 • estr

  Oceniono 15 razy -5

  Neues Ddeutchland? Czy to nie ta gazeta wspólnie z Trybuną Ludu i Rydym Pravem organizowała w czasach słusznie minionych Wyścig Pokoju Warszawa-Berlin-Praha (kolejność miast do wyboru)? Zaiste, zacny organ bratnich towarzyszy z NRD.

 • jozefnowak10

  Oceniono 23 razy -13

  SZWABY MAJĄ SWOJE SPRAWY .....WARA GNOJE OD NASZYCH SPRAW OD NASZYCH ZŁODZIEI

 • gr_ub_y

  Oceniono 9 razy -1

  Teraz już wszyscy Polacy wiedzą, że trzeba głosować na Platformę Obywatelską, jedyną uczciwą partię w parlamencie, teraz czekam na stanowczą reakcję pana premiera. jestem pewny, że zrobi z tym porządek. A tak w ogóle, to precz z Kaczyńskim i PiSem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje