Zamachowiec z Burgas był członkiem świetnie zorganizowanej grupy. "Wykwalifikowani konspiratorzy"

25.07.2012 06:42
Zamachowiec na lotnisku w Burgas

Zamachowiec na lotnisku w Burgas (Fot. AP)

Od zamachu w Burgas mija tydzień. I wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. - Zamachowiec nie działał sam. Pomagała mu grupa spiskowców, która operowała w Bułgarii przez miesiąc przed zamachem - poinformował premier Bułgarii Bojko Borisow. Polityk określił terrorystów słowami "wyrafinowani" i "świetnie zakonspirowani". O ich doświadczeniu najlepiej świadczy fakt, że wciąż nie wiadomo nawet, kim był zamachowiec-samobójca.
Borisow - który z oficjalną wizytą przebywa w Waszyngtonie - nie podał wielu szczegółów. Stwierdził jedynie, że grupa składała się z "ogromnie doświadczonych i świetnie wykwalifikowanych osób", które działały zgodnie ze wszystkimi "ścisłymi regułami konspiracji". - Używali wypożyczanych samochodów, często zmieniali miejsce zamieszkania, nie nigdy można było zobaczyć ich razem - wymieniał bułgarski premier.

- Nadal nie znamy tożsamości samobójcy - zaznaczył Borisow. Polityk dodał, że badania odcisków palców i DNA sprawcy zamachu na razie nie przyniosły rezultatów. Nie udało się ich dopasować do żadnych informacji z baz danych należących do Bułgarii i "służb zaprzyjaźnionych państw". Borisow zasugerował, że zamachowiec-samobójca mógł przylecieć do kraju samolotem z jednego z państw UE, tak by ominąć kontrolę graniczną.

"Nie było żadnej możliwości, by temu zapobiec"

Borisow nie powiedział, ile osób dokładnie pomagało samobójcy i skąd one pochodziły. Nie potwierdził też izraelskich doniesień, że za zamachem stoją terroryści z powiązanego z Iranem Hezbollahu. Premier Bułgarii zaznaczył za to, że nie było żadnej możliwości, aby zapobiec zamachowi. - Mogliśmy wykryć go jedynie przypadkiem - przekonywał.Izrael oskarża

Zamachowiec samobójca o nieustalonej na razie tożsamości zdetonował bombę w autobusie przed portem lotniczym w Burgas , zabijając sześć osób: pięcioro Izraelczyków i Bułgara.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu o zorganizowanie ataku oskarżył libański Hezbollah, który miał działać na zlecenie władz Iranu. W sobotę izraelska strona internetowa ynetnews.com podała, że odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie nieznana organizacja Kaidat al-Dżihad. Rzeczniczka MSZ Weseła Czernewa zdementowała jednak te doniesienia.

Bułgaria to cel turystycznych wyjazdów wielu izraelskich turystów. W ubiegłym roku Bułgarię odwiedziło 130 tysięcy Izraelczyków.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe kto ich wykwalifikował? I komu na ręke są takie akcje zważając na to, że już godzinę po zamachu izraelski zbrodniarz Netanjahu osarżył Iran. Hmmm.

 • busomat.pl

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda słów na takiego człowieka. Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar i wszystkich poszkodowanych.

 • 2560a

  0

  Zamachowiec z Burgas był członkiem świetnie zorganizowanej grupy. "Wykwalifikowani konspiratorzy"
  ---
  jakby nie byli "wykwalifikowani" to by wynikalo ze policjanci bulgarscy to matoly! logiczne?
  zawsze musi byc takie "naukowe" podsumowanie.
  ----------
  na marginesie:
  pamietam jak rozkleilem z bratem ulotki"precz z...." to poszla plotka ze uzylismy amerykanskiego kleju. tak opowiadal ciec , ktory musial je zrywac. a klej byl PRLowskiej produkcji. taki bialy , roslinny, uzywany w szkole.
  ale "amerykanski" sugerowalo , ze nalepiacze to dobrze zorganizowane podziemie.

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 1

  skoro premier Bulgarii mowi o sprawie zamachu na turystow izraelskich z Waszyngtonu to mniemam ze to musi byc ,co najmniej, jakas wazna metropolia izraelska albo nawet stolica Izraela.
  czy sie myle?

 • rympalek11

  Oceniono 3 razy -1

  Trzeba być ostatnim kretynem by zostać zamachowcem samobójcą. Ten na nagraniu jest wyraźnie spięty. Gdyby nagrania te były na bieżąco śledzone przez właściwych ludzi, można było nie dopuścić do zamachu. Zdarzały się w przeszłości przypadki, gdy samobójca już namierzony, odpalał ładunek i ginął tylko on sam.

 • zbigniem

  Oceniono 5 razy 1

  Jak ty żurnalisto w ogóle masz czelność użyć słów w tytule: świetnie zorganizowana grupa wobec takiego zdarzenia nadającego się wyłącznie do potępienia i pogardy. Jeśli nawet była taka grupa, to była zorganizowana sprawnie lub skutecznie a nie świetnie, ani dobrze. Przy takich ocenach wyrażających podziw dla terrorystów i innych szajbusów, na pewno pojawi się jakiś nowy rudy wariat i będzie strzelał do ludzi w kinie. Żurnalisto licz się ze słowami.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 0

  Religia "miłości" do dynamitu.

 • gazetaplum

  Oceniono 4 razy 0

  Oni byli z Marsa.

 • mazurek1952

  Oceniono 20 razy 6

  Izrael potrzebuje pretekstu do zaatakowania Iranu. Możliwe ,że agentowi wywiadu izraelskiego "przypadkowo" eksplodował ładunek. Kto inny mógł spokojnie przejść kontrolę celną?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje