Wybuch i pożar w elektrowni Turów w Bogatyni

24.07.2012 23:03
Elektrownia Turów

Elektrownia Turów (Fot. Vondraussen/Wikimedia Commons)

"Wybuch i pożar bloku energetycznego w elektrowni Turów" - napisał nam we wtorek późnym wieczorem na Alert24.pl Krzysztof Gielsa, rzecznik wrocławskiej straży pożarnej. Akcja dogaszania pożaru trwała kilka godzin. Cztery osoby są lekko ranne, wszystkie przewieziono do szpitala. Przyczyną pożaru był wybuch pyłu węglowego w dziale nawęglania biomasą.
"Bogatynia, pow. zgorzelecki, woj. dolnośląskie - wybuch i pożar bloku energetycznego w elektrowni Turów. Pożar w górnej części (wysokość bloku 40 m)" - doniósł nam tuż przed 23.00 Gielsa na Alert24.pl.

- W wyniku wybuchu ranne zostały cztery osoby, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - powiedział rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu Antoni Owsiak.

Pożar dogaszało 20 jednostek strażackich. - Nie ma już płomieni, wszystko jest na pewno dogaszane. Nie wiem, co się dzieje w środku, są tam strażacy - mówił ok. 23.20 starosta zgorzelecki Artur Bieliński. Jak dodał, zniszczony został dach jednego z bloków.

Elektrownia Turów jest elektrownią cieplną, blokową, z międzystopniowym przegrzewem pary i zamkniętym układem wody chłodzącej. Zainstalowanych jest w niej osiem bloków energetycznych, a paliwem podstawowym jest węgiel brunatny. Bloki nr 5 i 6 współspalają również biomasę leśną i rolną. Udział produkcji energii elektrycznej Elektrowni Turów w produkcji krajowej w 2010 r. wyniósł ok. 7 proc.

Komentarze (102)
Wybuch i pożar w elektrowni Turów w Bogatyni
Zaloguj się
 • zero85

  Oceniono 36 razy 24

  Tak się kończy opalanie "biomasą" - dla niewiedzących, biomasa leśna to po prostu drzewa, drewno opałowe. Tak, to są wymogi UE i "ekologów", bo drzewa są odnawialne. A że drewno kosztuje krocie i każdy obywatel na tym traci obojętnie czy kupuje opał czy deski czy szafę... kogo to obchodzi. W "Człowieku na torze" kazali zobowiązywać się do "spalania węgla gorszych gatunków", tu w elektrowni zaprojektowanej dla wysokoenergetycznych paliw palimy... drewnem, bo tak jest "eko".

 • 46greg

  Oceniono 33 razy 23

  Opalają biomasą leśną. Czytaj - wycina się las, drewno przerabia na zrąbki i tym pali w elektrowni. Dzieki temu poprawia sie współczynnik wykorzystania energii odnawialnej. A że przy okazji niszczy się lasy, to już drobiazg. Byle pseudoekologia miała się dobrze.

 • jotembi

  Oceniono 28 razy 18

  sądząc po jakości komentów, wielu gimnazjalistów i uczniów szkół zawodowych nie wyjechało w tym roku na wakacje
  wielka szkoda

 • kmieciuz

  Oceniono 18 razy 16

  tak się kończą wały na biomasie poprzez wzbogacanie kaloryczności. Ciekawe czy trafiłem.

 • b.oh

  Oceniono 16 razy 14

  Współspalanie (węgiel + biomasa w jednym piecu) nie tylko nie ma nic wspólnego z zieloną energią, ale też stwarza ogromne ryzyko właśnie takich wypadków. Ostrzeżenia były, nikt nie słuchał.

 • prymasek11

  Oceniono 18 razy 12

  Jak już rozsypią się wszystkie bloki energetyczne i rozpadną sieci przesyłowe to będzie nas ogrzewać dyskusja o związkach partnerskich i katastrofie smoleńskiej, wspomnienia po Euro, taśmy Serafina, In vitro, itp. Przy świeczce i w ciepłym kocu dojadając resztki jedzenia (przecież nic nie kupisz w sklepie jak nie będzie zasilania kas fiskalnych) wspomnimy sobie te czasy beztroskich pyskówek i radosnego bicia piany...

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 20 razy 10

  Czy bezpieczeństwo w tej elektrowni nadzorowała kuzynka kogoś z PSL ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje