Francuzi postawili pomnik Mao, tuż obok Lenina

24.07.2012 22:42
Pomnik Lenina w Montpellier postawiony w 2010 roku

Pomnik Lenina w Montpellier postawiony w 2010 roku (Fot. Youtube.com)

Mao Zedong razem m.in. z Winstonem Churchillem i Nelsonem Mandelą, taki pomnik postawiły władze francuskiego Montpellier - donosi "Rzeczpospolita". Wcześniej to wyróżnienie spotkało Włodzimierza Lenina.
Decyzję o postawieniu pomnika Mao Zedonga oraz 4 innych przywódców - Nelsona Mandeli, Goldy Meir, Mahatmy Gandhiego i Gamala Abdela Nasera podjął socjalistyczny mer Montpellier Jean-Pierre Moure. - Te postaci symbolizują polityczne ideologie, które odcisnęły piętno na XX wieku - tłumaczył.

Mer przyznaje, że istnieją ciemne strony upamiętnionych osób, ale trzeba pamiętać o ich historycznych zasługach. Uważa, że "Mao przywrócił godność narodowi chińskiemu". Nie dodaje jednak, że w czasie jego krwawych rządów zginęło kilkadziesiąt milionów Chińczyków.

2 lata temu w mieście stanął trzymetrowy pomnik innego komunistycznego zbrodniarza - Włodzimierza Lenina. Pomimo oburzenia i petycji eurodeputowanych nie został rozebrany. Pomnik postawił Georges Freche, ówczesny lewicowy przewodniczący rady regionu Langwedocja-Rousillon. Planowano nawet postawienie pomnika Stalina, ale "uznał wtedy, że "jest na to za wcześnie".

Czytaj więcej na internetowej stronie "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (139)
Zaloguj się
 • vladexpat

  0

  A gdzie zimny Lech? On też wodzem był wielkim.

 • blaize

  Oceniono 1 raz 1

  Czytam właśnie "Prowadzący umarłych" o Chinach, o dokonaniach Mao. Mer Montpellier jest kompletnym nieukiem, albo bezczelnym bucem.

 • andres1167

  Oceniono 11 razy -1

  To polska jest 200 lat za murzynami i dziwi sie ze francuzi stawiaja pomniki leninowi,mao,to byli wielcy ludzie i dosc gleboko zapisali sie na kartach histori,a polacy od ponad polwieku tylko smolensk,katyn i obozy jakby w kraju nic innego do roboty nie bylo,ludzie z glodu przymieraja .

 • kermit.dolomit

  Oceniono 13 razy 1

  Mam nadzieję że Jean Pierre Moure wkrótce trafi do katowni w srocjalistycznym raju jakim jest KRLD Powinien tam trafić aby na własnej dupie odczuć czym zasłużyły się swoim narodom i światu te największe w historii rodzaju ludzkiego komunistyczne ludobójcze kreatury

 • pablobodek

  Oceniono 8 razy 0

  Postawcie jeszcze prezydęta Kaczyńskiego. Tego od kompromitacji smoleńskiej.

 • trudek46

  Oceniono 21 razy 1

  Francja to jednak cywilizowany kraj,historia jest historią naszych czasów która naależy pokazywać następnemu pokoleniu,ich wady zalety,ale oni tworzyli "nowy świat".Świat wydaje miliardy dolarów na wykopaliska a eksponaty stoją w muzeach,np.Neron, zbrodniarz i tyran,ale ma swoje miejsce w historii,papieże mordercy milionów niewinnych istnień są dzisiaj świętymi i stoja na ołtarzach do których trzeba się modlić,w ty gronie to nawet A.Hitler to maludki pikuś,ale też w historii ma miejsce,czy się to komuś podoba czy nie.W polsce stoja pomniki historii Osiedla porty fabryki,były PGR-y,Domy wczasowe,malkontenci mówią relikt socjalizmu,ucisku,niewoli sowieckiej,ale jakoś "wolna polska" przez 20-scia lat nie "zrobiła" nic,aby pokazać różnicę między "komuchami a kapitalistami",zrójnowali nawet to co zbudowali nasi rodzice po wojnie.

 • lulu_confabulu

  Oceniono 13 razy 7

  Bo Francja i Niemcy to taka duchowa ojczyzna komunizmu.

 • ado43

  Oceniono 23 razy 9

  Postawcie jeszcze Hitlerowi. Też socjalista. A, że "narodowy" to już mały szczegół, w końcu podobnie jak Lenin i Mao mocno "przysłużył" się ludzkości.

 • 1410_tenrok

  Oceniono 13 razy 5

  francuscy socjaliści to kretyni!!!! To taka tradycja w tym kraju. W 1939 nie chcieli walczyć. W 1940 poddali się Niemcom i byli z tego powodu szczęśliwi. Lądowanie Aliantów dość ich wkurzyło. Czyszczenia Vichy nigdy nie było, ponieważ francja to Francja. Kolaborant, niejaki Mitterand został prezydentem. A kochali sowiety miłością szaloną, podobnie było z Chinami.
  Czy to wina wina oraz kiepskiego pieczywa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje