Austria zabroni obrzezania? Gubernator: Stop zabiegom. Niemcy wyznaczyli kierunek

24.07.2012 18:00
Berlin. Dziecko tuz przed zabiegiem obrzezania

Berlin. Dziecko tuz przed zabiegiem obrzezania (Fot. Aviel Granov AP)

Gubernator landu Vorarlberg w zachodniej Austrii Markus Wallner wypowiedział się przeciwko dokonywaniu obrzezania chłopców z pobudek religijnych i zalecił lekarzom zaprzestania zabiegów do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej w całej Austrii.
Austria jest kolejnym państwem, w którym toczy się spór o legalność dokonywania obrzezania u dzieci z rodzin żydowskich i muzułmańskich. Ministerstwo sprawiedliwości przyznało niedawno, że w Austrii brak jest jasnych przepisów regulujących ten problem, jednak władze zakładają, że obrzezanie nie podlega karze - pisze austriacka agencja APA.

Zdaniem gubernatora Wallnera niedawny wyrok niemieckiego sądu "wyznacza kierunek".

Sąd w Kolonii uznał w czerwcu obrzezanie dziecka za podlegające karze trwałe i nieodwracalne uszkodzenie ciała. Orzeczenie wywołało burzliwą dyskusję w Niemczech. Wyrok oburzył żydów i muzułmanów, którzy uznali go za ograniczenie swobód religijnych. Rabini ostrzegli nawet, że zagrożona jest przyszłość życia żydowskiego w Niemczech. Wyrok został też skrytykowany przez Kościół katolicki w Niemczech.

46 proc. Austriaków za zakazem, 40 proc. przeciw

Niemiecki Bundestag przyjął 19 lipca głosami rządzących chadeków i liberałów oraz opozycyjnych socjaldemokratów uchwałę, wzywającą rząd, by przygotował do jesieni projekt przepisów, gwarantujących możliwość przeprowadzania w Niemczech religijnego obrzędu obrzezania chłopców.

W Austrii całkowitego zakazu obrzezania dzieci domagają się parlamentarzyści nacjonalistyczno-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Natomiast socjaldemokraci krytykują decyzję Wallnera jako "czysty populizm", sugerując, by odwołał swoje zalecenia dla lekarzy. Wallner jest członkiem współrządzącej na szczeblu całego kraju chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Austriackie społeczeństwo jest w tej kwestii, podobnie jak niemieckie, bardzo podzielone. Z przeprowadzonego ostatnio na zlecenie tygodnika "Profil" sondażu wynika, że 46 proc. Austriaków domaga się zakazu obrzezania dzieci, a 40 proc. akceptuje ten zabieg.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • planteria01

  Oceniono 2 razy 0

  Nie pojmuję tego braku tolerancji i wolności wyznania.Katolicy chrzczą przez polanie woda dziecka [co jest nie biblijne]. i jest ok.Czemu czyjaś tradycja się nie podoba wielu, skoro jest w 100% biblijna? Większość ludzi wierzących chce iść do Nieba, wierząc, że ich antysemityzm i uprzedzenia rasowe nie staną na przeszkodzie, gdy staną przed trybunałem Żydowskiego Mesjasza Chrystusa Jezusa.
  Czy to nieironiczne, że większość katolików NIE wie, że Jezus [ i Maria] to Żydzi. Żydzi mają prawo kultywować swoje tradycje bo są oparte na Piśmie, i właśnie to się nie podoba ludziom, którzy NIGDY biblii nie zdołali nawet 1 x przeczytać.
  Skoro nie pojmują słów Chrystusa jak mogą zrozumieć Stary Testament?

 • polani

  0

  No co moza domagac od Wnukow Adolfa, zawzse bede co wymyslac, dlaczego ten Stalin niewypedzil tego zasranego narodu do Taigii

 • say69mat

  Oceniono 1 raz -1

  Zwróćcie uwagę, w przestrzeni kultury europejskiej istnieją dwie formy duchowego obrzezania. Jedna wywodzi się z tradycji Żydowskiej, można ją nazwać ... 'obrzezaniem dla życia'. Istnieje też inna forma obrzezania, nazwijmy ją ... 'obrzezaniem dla śmierci', chodzi o prastarą aborcję. O ile współczesne państwa premiują neutralny światopoglądowo, bądź dyskretnie sprzyjający zjawisku aborcji. W Austrii zalegalizowano aborcję już w 1975r, w Niemczech w 1976r. O ile aborcja stała się synonimem kojarzonym z wolnością człowieka do dysponowania własnym ciałem. Wobec obrzezania coraz częściej przyjmuje się stosunek jednoznacznie negatywny. Co ciekawe, czyni się to na poziomie instytucji państwa, wprowadzając instytucjonalny zakaz obrzezania.

 • anty-lady

  Oceniono 1 raz 1

  Prawo musi stać ponad dogmatem religijnym! Czy będą latać w sprawie obrzezania do Izraela? Być może. Tam jest państwo wyznaniowe, więc religia może stać ponad prawem. Sam człowieku decyduj, gdzie wolisz żyć, bo niestety, ale tolerancja też ma swoje granice.

 • sebolargo

  Oceniono 6 razy 0

  Jak arabsko żydowska dzicz chce się rzezać to niech bydlęta wypieprzają z powrotem na pustynie

 • say69mat

  0

  Nowa forma kulturowego antysemityzmu???

 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba wspierać postępowe grupy :

  pl.wikipedia.org/wiki/Brit_shalom
  www.jewsagainstcircumcision.org/

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 4

  Ale kastracja Watykanskich byków byłaby społecznie pożyteczna i im "to" przecież do niczego niepotrzebne

 • czytacz.1

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ma to jak temat zastępczy u nas in vitro u u nich obrzezanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje