Austria zabroni obrzezania? Gubernator: Stop zabiegom. Niemcy wyznaczyli kierunek

24.07.2012 18:00
Berlin. Dziecko tuz przed zabiegiem obrzezania

Berlin. Dziecko tuz przed zabiegiem obrzezania (Fot. Aviel Granov AP)

Gubernator landu Vorarlberg w zachodniej Austrii Markus Wallner wypowiedział się przeciwko dokonywaniu obrzezania chłopców z pobudek religijnych i zalecił lekarzom zaprzestania zabiegów do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej w całej Austrii.
Austria jest kolejnym państwem, w którym toczy się spór o legalność dokonywania obrzezania u dzieci z rodzin żydowskich i muzułmańskich. Ministerstwo sprawiedliwości przyznało niedawno, że w Austrii brak jest jasnych przepisów regulujących ten problem, jednak władze zakładają, że obrzezanie nie podlega karze - pisze austriacka agencja APA.

Zdaniem gubernatora Wallnera niedawny wyrok niemieckiego sądu "wyznacza kierunek".

Sąd w Kolonii uznał w czerwcu obrzezanie dziecka za podlegające karze trwałe i nieodwracalne uszkodzenie ciała. Orzeczenie wywołało burzliwą dyskusję w Niemczech. Wyrok oburzył żydów i muzułmanów, którzy uznali go za ograniczenie swobód religijnych. Rabini ostrzegli nawet, że zagrożona jest przyszłość życia żydowskiego w Niemczech. Wyrok został też skrytykowany przez Kościół katolicki w Niemczech.

46 proc. Austriaków za zakazem, 40 proc. przeciw

Niemiecki Bundestag przyjął 19 lipca głosami rządzących chadeków i liberałów oraz opozycyjnych socjaldemokratów uchwałę, wzywającą rząd, by przygotował do jesieni projekt przepisów, gwarantujących możliwość przeprowadzania w Niemczech religijnego obrzędu obrzezania chłopców.

W Austrii całkowitego zakazu obrzezania dzieci domagają się parlamentarzyści nacjonalistyczno-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Natomiast socjaldemokraci krytykują decyzję Wallnera jako "czysty populizm", sugerując, by odwołał swoje zalecenia dla lekarzy. Wallner jest członkiem współrządzącej na szczeblu całego kraju chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Austriackie społeczeństwo jest w tej kwestii, podobnie jak niemieckie, bardzo podzielone. Z przeprowadzonego ostatnio na zlecenie tygodnika "Profil" sondażu wynika, że 46 proc. Austriaków domaga się zakazu obrzezania dzieci, a 40 proc. akceptuje ten zabieg.

Zobacz także
Komentarze (141)
Austria zabroni obrzezania? Gubernator: Stop zabiegom. Niemcy wyznaczyli kierunek
Zaloguj się
 • lexisnexis

  Oceniono 46 razy 28

  Czas na Polskę trzeba powiedzieć stop dzikim praktykom kaleczenia niewinnych dzieci!!

 • lexisnexis

  Oceniono 40 razy 22

  Zasada jest prosta im bardziej dziki i prymitywny lud tym bardziej dzikie i prymitywne praktyki. Każdy zna obrazki na których widać indian z olbrzymi ozdobami czy pokaleczoną skórą - każdy wie ,że subkultura więzienna lubi się okaleczać - właśnie przed takimi zabiegami osoby niewinne należy chronić - jeśli jakiś dorosły chcę sobie zrobić krzywdę - droga wolna ale od dzieci WARA!!

 • amur-49

  Oceniono 22 razy 20

  I bardzo dobrze. Jak będzie dorosły i zdecyduje się obrzezać - jego prawo, ale od dzieciaka fanatyczne łapy precz. Obrzezanie było pożyteczne w prymitywnych społecznościach w warunkach pustynnych, gdzie trudno było o higienę, a że prymitywnych właśnie ćwoków inaczej jak religijnym nakazem zdyscyplinować nie sposób, więc stało się jednym z kanonów tamtejszych religii. W nowoczesnej Europie takie okaleczanie dziecka nie ma żadnego uzasadnienia.

 • fred_die

  Oceniono 23 razy 19

  I tak powinno być, chcesz się jeden z drugim kaleczyć rób to sam po osiągnięciu pełnoletności.

 • dukat999

  Oceniono 22 razy 18

  W tej strefie klimatycznej jest to nie uzasadnione - ale czego wymagać od ciasnoty umysłu.

 • prof.gzymek

  Oceniono 21 razy 17

  Brawo Austriacy.

 • hans_close

  Oceniono 25 razy 15

  To pierwszy krok na drodze rugowania mitologii bliskowschodnich z Europy!
  (nie ważne czy chodzi o Islam, Chrześcijaństwo, czy Judaizm)

  Kiedyś mieliśmy własnych bogów i własne, rdzennie europejskie kultury i mitologie. Religia poganiaczy wielbłądów brutalnie zniszczyła je.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje