Rzecznik praw dziecka: List Owsiaka głęboko niesprawiedliwy

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

- Jestem przekonany, że niesprawiedliwa ocena mojej działalności przez Jerzego Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy; dlatego po raz kolejny zapraszam go do mojego biura - pisze rzecznik praw dziecka Marek Michalak w odpowiedzi na list otwarty szefa WOŚP.
Wczoraj Owsiak wystosował do Michalaka list, w którym zarzucił mu, że nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Zapowiedział też, że będzie domagał się zmiany na stanowisku RPD. - Sądzę, że list ten jest głęboko niesprawiedliwy w ocenie mojej pracy na rzecz dzieci - napisał Michalak. Jego zdaniem przemawiają za tym "tysiące faktów, konkretnych spraw", np. jego wkład we wprowadzenie zakazu bicia dzieci, czy powrót małej Róży do rodziców po tym, jak sąd odebrał ją im tuż po porodzie.

RPD podkreślił też, że ogromne znaczenie ma dla niego fakt, że za listem Owsiaka stoi troska o dzieci w naszym kraju. - To na pewno nas łączy - zarówno w sferze ról społecznych, jakie formalnie i nieformalnie pełnimy, jak i życiowego powołania, a nawet osobistego celu - dodał.

"Pan Jerzy Owsiak nie wie, ile pomocy udało się nam udzielić tysiącom najmłodszych"

Zdaniem Michalaka "niesprawiedliwa ocena" Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy na temat działalności zarówno rzecznika, jak i pracowników jego biura. - Myślę, że pan Jerzy Owsiak po prostu nie wie, jak wiele zaangażowania, działań i inicjatyw podjęło kierowane przeze mnie biuro i ja osobiście na rzecz dzieci (także w sprawach wymienionych w liście otwartym). Jak wiele pomocy udało się nam udzielić tysiącom najmłodszych w Polsce - w skali losu pojedynczych dzieci, jak i w skali rozwiązań systemowych - zwrócił uwagę rzecznik.

Dlatego po raz kolejny zaprosił Owsiaka do odwiedzenia swojego biura. Dodał, że takie próby były podejmowane już wcześniej. - Jeśli pan Jerzy Owsiak znajdzie czas na takie spotkanie - będzie mógł m.in. przekonać się, jak wielki wzrost działań biura RPD nastąpił od czasu, gdy stanąłem na jego czele. Chciałbym, byśmy omówili, co razem możemy zrobić na rzecz najmłodszych obywateli naszego kraju. W końcu to właśnie dobro dzieci powinno nam na sercu leżeć najbardziej" - napisał Michalak.

Owsiak i organizacja pro-life krytykują rzecznika

W opinii Owsiaka rzecznik praw dziecka nie reaguje wystarczająco stanowczo na sytuacje, w których dzieci są krzywdzone. - Czy z racji pana urzędu może mi pan, a także nam, poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? Czy może mi pan swoim urzędowym statusem dodać wiary w to, że w obronie dzieci należy podnosić głos, im wcześniej, tym lepiej? - napisał m.in. szef WOŚP.

Apel Owsiaka poparła Fundacja Pro, która organizuje wystawy "Wybierz Życie" poświęcone aborcji oraz pikiety pod szpitalami przeprowadzającymi zabiegi przerwania ciąży ze względów zdrowotnych; organizacja zbierała też podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Fundacja kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku zwracała się do RPD o podjęcie działań "dla powstrzymania zabijania dzieci przed narodzeniem", jednak nie doczekała się odpowiedzi, dlatego podziela stanowisko Owsiaka ws. odwołania Michalaka z funkcji RPD.

90 tys. spraw w 4 lata

Wczoraj minęły cztery lata od wyboru Michalaka na urząd RPD. W tym czasie zajął się blisko 90 tys. spraw; z roku na rok ich liczba wzrasta: w 2011 r. było ich ponad 29 tys., co w porównaniu z początkiem kadencji stanowiło wzrost o 176 proc. Bieżący rok przyniósł już przeszło 15 tys. interwencji rzecznika.

Od 2009 r. RPD posiada uprawnienia do przystępowania do postępowań sądowych i administracyjnych. W 2009 r. skorzystał z nich 66 razy, rok później - 148, w 2011 r. - 171, a w 2012 r. takich spraw było 203. Rzecznik bierze udział w sprawach dotyczących dzieci - np. ws. adopcji, ustalenia kontaktów z rodzicami, ograniczenia praw rodzicielskich.

Zobacz także
 • Jerzy Owsiak/Marek Michalak Owsiak ostro do rzecznika praw dziecka: czy pan żyje? Pan nie broni żadnych dzieci
 • Krzysztof Skiba i Łukasz Warzecha u Tomasza Lisa Warzecha u Lisa: Wielka Orkiestra Świątecznej Przemocy, czyli dlaczego nie popieram Owsiaka
 • Spór o WOŚP na Twitterze Spór o WOŚP na Twitterze: "Festiwal taplania w g... się rozkręca"
Komentarze (133)
Rzecznik praw dziecka: List Owsiaka głęboko niesprawiedliwy
Zaloguj się
 • sikiem_prostym

  Oceniono 43 razy 37

  "Żyje pan?" Urażony RPD odpisuje na Owsiakowi"

  Już któryś raz apeluję, żeby orangutanowi wystukującemu nagłówki zwiększyć porcję bananów.

 • jael53

  Oceniono 23 razy 23

  Zapraszam Pana Rzecznika do Rzeszowa. Tu się od lutego br. ślimaczy dosyć obrzydliwa sprawa. W skrócie: osoba psychicznie niepełnosprawna (ubezwłasnowolniona) urodziła dziecko. Matka ubezwłasnowolnionej nie jest w stanie zapewnić wnuczce opieki. Zwróciła się więc do swojej bliskiej krewnej o pomoc. Ta krewna oraz jej mąż postanowili dziecko adoptować.
  Lokalne urzędy zobaczyły potężny problem: taki mianowicie, że potencjalny ojciec adopcyjny jest Niemcem; i że to małżeństwo polsko-niemieckie żyje w Niemczech. Zaczęło się mnożenie problemów: a to niemożliwe jest przeprowadzenie testów osobie niemieckojęzycznej (Rzeszów najwidoczniej nie ma ani jednego psychologa, władającego tym językiem); a to nie można do procedur adopcyjnych zaangażować tłumacza... Ba, jeden z urzędników, niejaki pan Banat, był łaskaw użyć argumentacji czysto szowinistycznej: polskie dzieci mają być wychowywane w Polsce.
  No i urodzona w lutym tego roku dziewczynka jest wychowywana w Polsce - mianowicie w polskim sierocińcu, a nie u jakichś polsko-niemieckich krewnych.
  Tak się lokalnie rozumie "dobro dziecka". Oczywiście, tutejsi politykierzy, lansujący się "obroną życia poczętego", przy tej sprawie są niewidzialni i niesłyszalni.

 • taroudant

  Oceniono 32 razy 20

  Pamiętacie tego nawiedzonego pisowsko-rydzykowego babsztyla na stanowsku RPD ? Tą od Teletubisia. Prestiżowy Washington Post przyznał jej tytuł światowego vice-idioty roku. Do tej pory nikt nie wie dlaczego tylko vice. W tym roku pewniakiem jest duet Kaczyński/Macierewicz.

 • milu100

  Oceniono 34 razy 16

  bo owsiak uważa, że ten co nie PYSZCZY ten nic nie robi, dlatego on sam ciągle PYSZCZY w mediach

 • wari

  Oceniono 23 razy 15

  Akurat ten rzecznik jest dobry, gorzej z panią rzecznik praw obywatelskich. Owsiak się myli.

 • moman4

  Oceniono 17 razy 13

  Na stronie internetowej rzecznika jest kilkaset !!!! aktualnych informacji o jego działaniach, w tym stare komentarze do glosnych spraw - tragicznych zdarzeń z udziałem dzieci.

  www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=10
  Niech Owsiak poczyta.

 • bf109

  Oceniono 32 razy 12

  Przede wszystkim to rzecznik powinien bronić dzieci przed owsiakiem i innymi pajacami z parciem na szkło.

 • lukasz1209

  Oceniono 20 razy 10

  rzecznik robi swoje, a nie "kryguje" się w mediach i "pieprzy" głupoty do kamer......

 • lukasz1209

  Oceniono 18 razy 10

  Rzecznik Praw Dziecka powinien objąć monitoringiem Przystanek Woodstock - czy, aby nie dochodzi tam do demoralizacji młodzieży poprzez ułatwiony dostęp do narkotyków, alkoholu (sponsorem imprezy jest koncern produkujący piwo)......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje