Rzecznik praw dziecka: List Owsiaka głęboko niesprawiedliwy

24.07.2012 17:30
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

- Jestem przekonany, że niesprawiedliwa ocena mojej działalności przez Jerzego Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy; dlatego po raz kolejny zapraszam go do mojego biura - pisze rzecznik praw dziecka Marek Michalak w odpowiedzi na list otwarty szefa WOŚP.
Wczoraj Owsiak wystosował do Michalaka list, w którym zarzucił mu, że nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Zapowiedział też, że będzie domagał się zmiany na stanowisku RPD. - Sądzę, że list ten jest głęboko niesprawiedliwy w ocenie mojej pracy na rzecz dzieci - napisał Michalak. Jego zdaniem przemawiają za tym "tysiące faktów, konkretnych spraw", np. jego wkład we wprowadzenie zakazu bicia dzieci, czy powrót małej Róży do rodziców po tym, jak sąd odebrał ją im tuż po porodzie.

RPD podkreślił też, że ogromne znaczenie ma dla niego fakt, że za listem Owsiaka stoi troska o dzieci w naszym kraju. - To na pewno nas łączy - zarówno w sferze ról społecznych, jakie formalnie i nieformalnie pełnimy, jak i życiowego powołania, a nawet osobistego celu - dodał.

"Pan Jerzy Owsiak nie wie, ile pomocy udało się nam udzielić tysiącom najmłodszych"

Zdaniem Michalaka "niesprawiedliwa ocena" Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy na temat działalności zarówno rzecznika, jak i pracowników jego biura. - Myślę, że pan Jerzy Owsiak po prostu nie wie, jak wiele zaangażowania, działań i inicjatyw podjęło kierowane przeze mnie biuro i ja osobiście na rzecz dzieci (także w sprawach wymienionych w liście otwartym). Jak wiele pomocy udało się nam udzielić tysiącom najmłodszych w Polsce - w skali losu pojedynczych dzieci, jak i w skali rozwiązań systemowych - zwrócił uwagę rzecznik.

Dlatego po raz kolejny zaprosił Owsiaka do odwiedzenia swojego biura. Dodał, że takie próby były podejmowane już wcześniej. - Jeśli pan Jerzy Owsiak znajdzie czas na takie spotkanie - będzie mógł m.in. przekonać się, jak wielki wzrost działań biura RPD nastąpił od czasu, gdy stanąłem na jego czele. Chciałbym, byśmy omówili, co razem możemy zrobić na rzecz najmłodszych obywateli naszego kraju. W końcu to właśnie dobro dzieci powinno nam na sercu leżeć najbardziej" - napisał Michalak.

Owsiak i organizacja pro-life krytykują rzecznika

W opinii Owsiaka rzecznik praw dziecka nie reaguje wystarczająco stanowczo na sytuacje, w których dzieci są krzywdzone. - Czy z racji pana urzędu może mi pan, a także nam, poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? Czy może mi pan swoim urzędowym statusem dodać wiary w to, że w obronie dzieci należy podnosić głos, im wcześniej, tym lepiej? - napisał m.in. szef WOŚP.

Apel Owsiaka poparła Fundacja Pro, która organizuje wystawy "Wybierz Życie" poświęcone aborcji oraz pikiety pod szpitalami przeprowadzającymi zabiegi przerwania ciąży ze względów zdrowotnych; organizacja zbierała też podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Fundacja kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku zwracała się do RPD o podjęcie działań "dla powstrzymania zabijania dzieci przed narodzeniem", jednak nie doczekała się odpowiedzi, dlatego podziela stanowisko Owsiaka ws. odwołania Michalaka z funkcji RPD.

90 tys. spraw w 4 lata

Wczoraj minęły cztery lata od wyboru Michalaka na urząd RPD. W tym czasie zajął się blisko 90 tys. spraw; z roku na rok ich liczba wzrasta: w 2011 r. było ich ponad 29 tys., co w porównaniu z początkiem kadencji stanowiło wzrost o 176 proc. Bieżący rok przyniósł już przeszło 15 tys. interwencji rzecznika.

Od 2009 r. RPD posiada uprawnienia do przystępowania do postępowań sądowych i administracyjnych. W 2009 r. skorzystał z nich 66 razy, rok później - 148, w 2011 r. - 171, a w 2012 r. takich spraw było 203. Rzecznik bierze udział w sprawach dotyczących dzieci - np. ws. adopcji, ustalenia kontaktów z rodzicami, ograniczenia praw rodzicielskich.

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • baxa

  Oceniono 2 razy -2

  A jakim prawem nie mając wiedzy ten owsik ocenia pracę rzecznika praw dziecka!????/nastepny do oceny a nie do roboty !!!!i

 • jackie53

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Michalak, jakich "interwencji"? Niech Pan mówi o tym głośno. Ma Pan do tego instrumenty! W sprawie dzieci, każdy, powtarzam KAŻDY polityk i dziennikarz przyczyni się, aby pomóc Panu a co za tym idzie Dziecku. Nieważne są pobudki owej pomocy; rozgłos, hipokryzja, punkty procentowe przy wyborach czy dobry news. Ważne jest dobro dziecka i poczucie obywatela, że COŚ Pan w danej sprawie robi. Nie dziwie się Jurkowi, że w ten sposób zareagował. Paradoksalne jest to, że swoim listem pomógł Panu a nie zaszkodził.

 • zadowolona3

  Oceniono 1 raz 1

  tak, to tylko statystyki nieadekwatne do rzeczywistosci ile zrobil RPD, tylko nie napisali w ilu sprawach rzecznik zaszkodzil. RPD to jest instytucja do dupy, nawet nie mozna sie z rzecznikiem spotkac osobiscie, bo jest tak obwarowany babami z sekretariatu-ze nie dopuszczaj a do niego ludzi, normalnych z ulicy. dopiero jak ktos ma znajomosci na wyzszym stołku-to wchodzi od reki bez problemu na wizyte. miałam stycznosc z ta instytucją i jestem gleboko zbulwersowana ile zlego chciał zrobic 8 dzieci z rodzinnego domu dziecka przez wydanie fałszywej oceny , ktora okazala sie druzgocaca dla dzieci i dla rodzinnego domu dziecka w ktorym mieszkaly. wszystko zawisc głupich bab z tej instytucji i OPSu a on tylko podpisuje sprawozdania swoich pracownic, nawet nie czyta co podpisuje.a czasem podpisuje wyroki na te dzieci, a nie żadną pomoc.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 5 razy 3

  Jakoś dzieci umknęły z pola widzenia Rzecznika, a ich sprawy słabo są dostrzegane. Trochę zaspał. Pan Owsiak ma rację, niestety. B.Klimkiewicz

 • generalny13

  Oceniono 1 raz 1

  Proponuję skupić się na tym by wesprzeć działania FUNDACJI AZP to oni od 2 lat walczą z PATOLOGIĄ i plaga Wad Postawy Dzieci w Polsce i nikt im nie pomaga a jeśli ktoś co robi to tylko uprawia beletrystykę gdyż nikt nie posiada skutecznej metody i sprzętu tak jak Fundacja.Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Powikłania chorobowe są przyczyna wielu schorzeń i o tym należy mówić i skutecznie temu zapobiegać.

 • majek-1348

  Oceniono 7 razy 5

  Rzecznicy?, ostatnim rzecznikiem praw obywatelskich z prawdziwego zdarzenia była Pani Profesor Łętowska.
  Następni?, można odnieś wrażenie że „tańczą na melodie rządzących”
  Dzieciom , dorosłym obywatelom tacy rzecznicy szkodzą.
  Rzecznik jest powołany po to by bronic obywateli przed złym prawem,złym stosowaniem prawa,złymi poczynaniami sprzecznymi z oczekiwaniami Narodu przez system trójwładzy.
  Rzecznikiem dzieci i młodzieży z prawdziwego zdarzenia jest Pan Redaktor Owsiak,
  dzieci i młodzież Go uwielbiają bo instynktownie wyczuwają kto dla nich jest przyjacielem. majek

 • ksks3

  Oceniono 4 razy 0

  Zmartwychwstał ..... i nawet napisał.
  No , no nie przypuszczałem, że coś takiego zdarzy się w naszych czasach.

 • trudek46

  Oceniono 4 razy 0

  Paradoksem jest,że wszyscy "rzecznicy" po objęciu urzędu, w pierwszej kolejności otrzymują Order Uśmiechu,nadawany przez kapitułę "dzieci",jeszcze nic nie zrobili a już mają zasługi.Ani jeden rzecznik praw dzieci nie zrobił nic dobrego,dzieci dalej są głodne,opuszczone,molestowane seksualnie przez rodziców,wychowawców,księży oraz wszelkiej maści ich " obrońców ",nigdy nie słyszałem "krzyku rzecznika" rządzie pomóż naszym dzieciom,tylko wtedy gdy się o tym przypomni to jest "rzecznik Orderu Uśmiechu" który twierdzi,że coś zrobił,ale nie potrafi powiedzieć co?.Pan Owsiak ma rację,instytucja,RZECZNIKA PRAW DZIECKA jest w polsce "martwa" tylko kasa dla urzędu,ale nic więcej,przypomnieć należy śp.Kochańskiego,satyra który bronił dzięci nabijając sobie kbzę.

 • mruczykot

  Oceniono 2 razy 2

  akurat poparcie Owsiaka przez pro nie powinno go cieszyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje