Polka z dzieckiem bez paszportu w ogarniętej wojną Syrii. 400 kilometrów od ambasady

24.07.2012 13:49
Jeden z powstańców w czasie walk w Aleppo (zdjęcia z amatorskiego wideo Ugarit News)

Jeden z powstańców w czasie walk w Aleppo (zdjęcia z amatorskiego wideo Ugarit News) (Fot. Anonymous AP)

Polska rodzina z Aleppo w Syrii, żeby otrzymać paszport dla dziecka, miała pojechać 400 km przez ogarnięty wojną kraj do polskiej ambasady w Damaszku. Po tym, jak zaalarmowaliśmy MSZ, paszport zostanie przesłany kurierem.
- Moja siostra Beata wraz z rodziną od 20 lat mieszka w syryjskim Aleppo. Do tej pory w mieście było spokojnie, jednak niedawno rozpoczęły się walki. Siedzą w domu. Praktycznie nigdzie nie wychodzą - napisała do nas wczoraj pani Katarzyna z Wrocławia. Mąż jej siostry jest Ormianinem, profesorem fizyki. Ma kartę stałego pobytu w Polsce.

- Rodzina planuje opuszczenie Syrii, najprawdopodobniej przez turecką granicę, jednak problem jest z 10-letnim synem. Jego paszport, który został niedawno wyrobiony, pozostaje w ambasadzie RP w Damaszku, 400 kilometrów od Aleppo - informowała pani Katarzyna.

- Ambasada powiadomiła najpierw, że po paszport może przyjechać sam ojciec dziecka, jednak zmieniła zdanie. Po paszport muszą zgłosić się we trójkę. Razem z dzieckiem - pisała nasza czytelniczka. Podróż przez ogarnięty wojną kraj, z dzieckiem bez dokumentów jest trudna. Rodzina obawiała się, że pozbawione paszportu dziecko może im być po drodze odebrane.

Po sygnale do MSZ paszport dotrze kurierem

Zaalarmowaliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zareagowało już tego samego dnia. - Nasze służby konsularne w Damaszku pozostają w kontakcie z Polką mieszkającą w Aleppo oraz z jej rodziną w Polsce. Paszport, o którego wystawieniu konsulat informował uprzednio, został przesłany do Aleppo. Podczas wczorajszej rozmowy z konsulem rodzina oraz sama zainteresowana podziękowała naszym służbom za pilne zajęcie się sprawą, szczególnie biorąc pod uwagę trudności, jakie obecnie panują w Syrii - poinformowało nas biuro prasowe MSZ.

- Wczoraj rozmawiałam z siostrą. Jak się okazało jest możliwość, żeby paszport został wysłany kurierem. Ma dotrzeć do siostry tak szybko, jak tylko jest to możliwe - mówi pani Katarzyna. - Sprawa rozwiązała się dzięki państwu i ministerstwu - dodaje.

MSZ odradza wyjazdy do Syrii. Sugeruje wyjazd przebywających tam Polaków

- Chcielibyśmy wyraźnie podkreślić, że ze względu na zaostrzający się kryzys wewnętrzny w Syrii, MSZ już w styczniu. odradzał podróżowanie do tego kraju i apelował o rozważenie wyjazdu oraz o zachowanie szczególnej ostrożności przez osoby przebywające na terenie tego państwa - informuje biuro prasowe MSZ. Dodaje, że ten apel wielokrotnie powtarzano -ostatnio 18 lipca.

- Rodzina siostry na razie nie będzie wyjeżdżać z Aleppo, chociaż to rozważa - mówi pani Beata. - Trudno jest zostawić dorobek całego życia - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • malnab

  0

  - komentarz do komentarza na zdjęciu - ciekawie jakiej narodowości jest ten "powstaniec" .. bo nie wiem czy wiecie , że Powstańcy warszawscy byli Warszawiakami ??

 • malnab

  Oceniono 2 razy 0

  Najgorzej jak ktoś wpada w panikę , a rozwiązanie ma pod ręką . Pan Emil Katti , "także Ormianin " jest Konsulem Honorowym Polski w Aleppo . Jest przy okazji Lekarzem .. ale nie na tym polega sprawa .. dziwią mnie jakieś bzdury , że gdyby nie nasza interwencja , MSZ ..itd.Gdybym nie wiedział jak ciężko harują wszyscy pracownicy Ambasady Polskiej w Damaszku to bym może uwierzył , że jakieś trudności są w doręczeniu paszportu/ów np. do Konsulatu chyba, że Polskie MSZ jeszcze go nie dostarczył do naszej Ambasady w Damaszku lub jeszcze nie zalecił jego wystawienia na miejscu ( bo jest taka możliwość ).. Dokumenty tożsamości ( w tym paszporty) odbiera się wszędzie osobiście , lub z upoważnieniem notarialnym (Notariuszy w Aleppo 5-cio milionowym mieście od cholery) potwierdzonym przez Konsula (akurat pod ręką). zaznaczam , że występując o nowy paszport nie trzeba oddać starego ?? aby ktoś mi nie mówił , że ta Pani niema żadnych dokumentów i nie wzięła swój dowód osobisty ze sobą , który jest także dokumentem urzędowym przed Notariuszem ..
  Dziennie lata - co najmniej - 10 samolotów z Aleppo do Damaszku( koszt przylotu ok 30 dolarów ) i jest ponad 15 firm autobusowych i tyle samo firm kurierskich ( koszt przyjazdu ok 5 dolarów) każda z nich wypuszcza co 30-45 minut jeden autobus z Aleppo do Stolicy ( i z powrotem) ..
  Około trzech miesięcy temu dzwoniłem do siostry która przebywa w Emiratach Arabskich i informowałem , że jadę za dwa dni do Damaszku - wybuchła płaczem - bo przecież Aljazeera i Al Arabija mówią , że lotnisko w Damaszku jest na zmianę opanowane lub ostrzelane przez te bandy opryszków . oczywiście miałem inne zdanie na ten temat bo nie oglądam tych bzdur .. poleciałem do Damaszku i przy okazji wpadłem do " Free zone" kupiłem kilka kartonów papierosów ( 1 karton 6-8 $) choć nie palę ale myślę zawsze o domownikach w Polsce. wyszedłem z lotniska bez kontroli złapałem taksówkę i zasuwałem prosto do domu ( przy tej samej ulicy co Ambasada Polska w Damaszku) przy tym kierowca taksówki zaserwował mi ostatnie wiadomości i kawały - nie spotkałem sie nawet z patrolem wojskowym po drodze z lotniska do dzielnicy Al Rawda ( 40 km) ..
  Pan Minister Radosław Sikorski akurat dwa dni wcześnie kazał ewakuować Damski Personel Ambasady - bo stwierdził , że niebezpiecznie kobietom przybywać w Damaszku - a dwa dni temu kazał ewakuować resztę personelu dlaczego ? bo Rząd Syryjski odmówił udzielenia zgody na wpuszczenia FUNKCJONARIUSZY OCHRONY RZĄDU dla ochrony Ambasady Polskiej w Damaszku czyli legalnie obcych funkcjonariuszy noszących broń w czasie gdy stara sie uporać z ponad 20 tysięcy także obcych .. ale bandytów i najemników nie legalnie przybywających w Syrii z zamiarem obalenia władzy .. czy to przypadek , ze akurat Pan Minister Sikorski wpadł na ten genialny pomysł sam i w tej okoliczności ? ,
  W czasie mojego pobytu nie usłyszałem ani jednego strzału . ani w Damaszku any w Aleppo ( poleciałem tam na tydzień) .. przy tym odbierałem telefony od całej rodziny zagranicą i za każdym razem ktoś zaniepokojony bo " Oglądał przed chwilą lub nawet ogląda" w tej chwili jak ulica - przy której akurat byłem robić zakupy - jest pełna demonstrantów ostrzelanych z czołgów i helikopterów ?
  I tu pomijając studia w Hollywood które dostały ok 30 mld dolarów na odtworzenie niektórych popularnych miejsc w Syrii które miały być następnie zniszczone przez wojsko i uwolnione przez "Rewolucjonistów" . Katar, Arabia Saudyjska, USA , Turcja, Tunezja , Egipt .. kraje które finansowały te operacje straciły pieniądze bo wywiad Chiński wykrył ze szczegółami tej operacji a syryjska telewizja ADDUNIA wyświetlała niektóre już nakręcone filmy ( między innymi o ustąpieniu Prezydenta Assada ze sfingowanym jego głosem i fałszowanym znakiem tej telewizji) . Natomiast Formy Hollywoodzkie nic prawdopodobnie nie tracą bo są ubezpieczone.

 • bzyk_origo

  Oceniono 6 razy -4

  Sama zdzira tam wyjechala to niech ja rearaz islamisci odstrzela...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 2

  www.trust.org/alertnet/news/iraq-rejects-arab-calls-for-assad-to-go-govt-spox/
  "German intelligence: al-Qaeda all over Syria"
  www.atimes.com/atimes/Middle_East/NG24Ak02.html

 • sure

  Oceniono 23 razy 9

  " Ambasada powiadomiła najpierw, że po paszport może przyjechać sam ojciec dziecka, jednak zmieniła zdanie. Po paszport muszą zgłosić się we trójkę. Razem z dzieckiem - pisała nasza czytelniczka. Podróż przez ogarnięty wojną kraj, z dzieckiem bez dokumentów jest trudna. Rodzina obawiała się, że pozbawione paszportu dziecko może im być po drodze odebrane."

  "Podczas wczorajszej rozmowy z konsulem rodzina oraz sama zainteresowana podziękowała naszym służbom za pilne zajęcie się sprawą, szczególnie biorąc pod uwagę trudności, jakie obecnie panują w Syrii - poinformowało nas biuro prasowe MSZ."

  nie wiem za co dziękowała. Jakby była obywatelem USA to nie musiała by prasy ani żadnego MSZ mieszać bo ichna ambasada by na głowie stanęła aby jej pomóc.Po cholerę te ambasady- gnoje mają wieczne wakacje z naszych podatków.

 • alexij1911

  Oceniono 27 razy 15

  ah ten Islam, gdzie on tam i zadyma

 • qwww

  Oceniono 22 razy 12

  tiaa a kurier to niby pod obstrzalem dojedzie
  ...
  chyba że Assad w końcu wystrzela tych terrorystów sponsorowanych przez CIA i Mossad

 • ela_adela

  Oceniono 21 razy -1

  Naglowkow o problemach w Syrii to nie ma w GW.pl, ale już jeśli coś dotyka prywatnej osoby z obywatelstwem polskim, to sie robi interesujące... Bardziej interesujące niż tysiące ludzi walczących o wolność i dla niej umierajacych. Żenada.

 • juesej

  Oceniono 15 razy 7

  Jak można narażać życie kuriera dla jakiegoś tam paszportu Lechistanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje