Clostridium. Śmiercionośna bakteria w Czechach

Do zakażeń dochodzi w szpitalach

Do zakażeń dochodzi w szpitalach (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

W Czechach przybywa zgonów spowodowanych bakterią clostridium. Tylko w tym półroczu zanotowano 124 przypadki zakażenia przede wszystkim na północnych Morawach i Zaolziu.
W wyniku zakażenia zmarło 14 osób, z czego aż pięć w szpitalu w Opavie.

Bakterie clostridium potrafią żyć bez dostępu tlenu. Do zakażenia w zdecydowanej większości przypadków dojdzie w szpitalach po stosowaniu antybiotyków, które zlikwidują tak zwane "dobre" bakterie, a clostridium zacznie produkować w organizmie pacjenta toksyny.

Atak bakterii prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu. Grupą największego ryzyka są pacjenci w stanach pooperacyjnych w wieku powyżej 65 lat.

Bakteria pojawiła się po raz pierwszy przed 10 laty w Kanadzie. Później przedostała się do Wielkiej Brytanii. Pierwsze przypadki w Czechach odkryto dwa lata temu. Bakteriolodzy nie wykluczają, że w najbliższym czasie może dojść do rozszerzenia się ataku clostridium.

Komentarze (55)
Clostridium. Śmiercionośna bakteria w Czechach
Zaloguj się
 • ziggizag

  Oceniono 56 razy 56

  Clostridium, czyli pałeczka. Pałeczka czego?

  Clostridium tetani - pałeczka tężca
  Clostridium botulini - pałeczka jadu kiełbasianego
  Clostridium perfringens - pałeczka zgorzeli gazowej (gangreny)

  itd, itp.

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 46 razy 44

  Kolejny "żetelny artykół". "Clostridum" to nie gatunek, a rodzaj bakterii, obejmujący tak te powodujące tężca, gangrenę jak i zatrucie jadem kiełbasianym. Równie dobrze można powiedzieć, że w polskich lasach pojawiły się ssaki "canis" a sąsiadka ma "felis".

 • garcia72

  Oceniono 28 razy 24

  Czyli tradycyjnie największymi świństwami człowiek zaraża się w szpitalu.

 • bela-mi

  Oceniono 18 razy 18

  jet to Clostridium difficile najprawdopodobniej, bakteria nie "pojawila sie" dziesiec lat temu, tylko zaczela byc problemem wtedy. jest to nie przewidziana strona wspolczesnej medycyny, naduzywania antybiotykow etc.

  okolo 90% spoleczenstwa ma ta bakterie w przewodzie pokarmowym i nie jest ona problemem dopoki nie jestesmy chorzy i na antybiotykach.

 • malkavian4

  Oceniono 15 razy 15

  To straszne. Ja te Clostridiumy to w domu nawet mam. W lodówce. W doniczce z paprotką. I pewnie w paru innych miejscach. Jak ja mogę tak żyć? A tak w ogóle to nie wiem czy Państwo wiedzą, ale to ssaki wywołały kryzys finansowy. To ich wina!!

  Zaniemówiłem. Styl tej notki (bo to chyba jeszcze nie artykuł) jest po prostu powalający. I Wy chcecie sprzedawać swoje treści? To trochę będzie jak przy walce z piractwem - najgłośniej krzyczą artyści, których normalnie nikt nie kupuje :)

 • zenek.1950

  Oceniono 25 razy 15

  Jutro, najdalej pojutrze ogłosi się jakas firma farmaceutyczna ze złotym srodkiem na wszystkie pałeczki swiata. Przerażeni potencjalni pacjenci będą to qoovno przyobleczone złotym certyfikatem wydanym przez prof.dr. Jakiegostam łykać nawet nie przed czy po, a zamiast.

 • ben-oni

  Oceniono 15 razy 13

  Chyba przestanę wychodzić z domu bo świat mnie przeraża. Banki, akwizytorzy, agenci ubezpieczeniowi, komornicy, politycy, księża... a teraz jeszcze ta bakteria. Jak żyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje