Clostridium. Śmiercionośna bakteria w Czechach

24.07.2012 09:34
Do zakażeń dochodzi w szpitalach

Do zakażeń dochodzi w szpitalach (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

W Czechach przybywa zgonów spowodowanych bakterią clostridium. Tylko w tym półroczu zanotowano 124 przypadki zakażenia przede wszystkim na północnych Morawach i Zaolziu.
W wyniku zakażenia zmarło 14 osób, z czego aż pięć w szpitalu w Opavie.

Bakterie clostridium potrafią żyć bez dostępu tlenu. Do zakażenia w zdecydowanej większości przypadków dojdzie w szpitalach po stosowaniu antybiotyków, które zlikwidują tak zwane "dobre" bakterie, a clostridium zacznie produkować w organizmie pacjenta toksyny.

Atak bakterii prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu. Grupą największego ryzyka są pacjenci w stanach pooperacyjnych w wieku powyżej 65 lat.

Bakteria pojawiła się po raz pierwszy przed 10 laty w Kanadzie. Później przedostała się do Wielkiej Brytanii. Pierwsze przypadki w Czechach odkryto dwa lata temu. Bakteriolodzy nie wykluczają, że w najbliższym czasie może dojść do rozszerzenia się ataku clostridium.

Komentarze (55)
Zaloguj się
 • tybet64

  Oceniono 5 razy 1

  Taka pewnie ona śmiertelna jak ptasia czy świńska grypa.Śmiertelna dla tych co się dadzą ogłupić i będą kupować "szczepionki" i umrą z głodu.Za chwilę ogłoszą epidemię i będą produkować "szczepionki".A kto na takich "epidemiach " korzysta?

 • papyr

  Oceniono 10 razy 10

  clostridium difficile mamy tez u nas na oddziale u jednej starszej pani. Jest to ciezka infekcja, ale dostaja ja tylko ludzie oslabieni poprzednio inna infekcja, ktorych leczono antybiotykami, ktore, choc podane w dobrej wiarze, u pewnych osob moga spowodowac przewage c.difficile w jelicie i przewlekle, bardzo smierdzace biegunki. Jest to stan uleczalny (w wiekszosci przypadkow), podaje sie metronidazol 500mg co 8h albo vancomycine 125mg co 6h. Mniej straszcie tych ludzi, panowie dziennikarze.

 • bogpan

  Oceniono 4 razy 4

  Co za durny i pozbawiony wartości merytorycznej tekst. Kto wam będzie wybiórcza za to płacił? Przecież Wikipedia jest dokładniejsza od was. Żałosne...

 • lusjola

  0

  blisko do nas, znowu dramat ,ech co za zycie

 • ben-oni

  Oceniono 15 razy 13

  Chyba przestanę wychodzić z domu bo świat mnie przeraża. Banki, akwizytorzy, agenci ubezpieczeniowi, komornicy, politycy, księża... a teraz jeszcze ta bakteria. Jak żyć?

 • muciasgracias

  Oceniono 18 razy 6

  Wszystkie bakterie są groźne lub niegroźne.

  To zależy od warunków, w których się znajdą. Lobby farmaceutyczne i kupione przez nie środowisko lekarskie (często, nie zawsze) lubi mówić nam jedynie o zagrożeniach, zapominając (często) dopowiedzieć, że zagrożenia te są skutkiem określonych okoliczności, a nie bezwzględne. Tak jest np. z tężcem, którego mamy się bać i przeciw któremu "musimy" się szczepić choć:

  (1) Bakterie i spory tężca są praktycznie wszędzie

  (2) Tetanospazminę (przyczynę choroby i sedno zagrożenia) bakterie tężca wydzielają jedynie w warunkach beztlenowych

  (3) Aby tetanospazmina była dla człowieka zagrożeniem, musi być wydzielana w organizmie, a więc do krwi, a więc np. człowiek musi mieć otwartą ranę i ta rana musi być na tyle źle opatrzona/prowadzona, że zaistnieją w niej lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie warunki beztlenowe

  Krótko mówiąc, żeby zachorować na tężec potrzeba bardzo wiele zbiegów okoliczności. A nawet gdy się zdarzą, istnieją metody leczenia rozpoczynającej się, a nawet zaawansowanej infekcji.

  Do tego, szczepienie na tężec, tak jak każde inne szczepienie, nie jest skuteczne bezwzględnie, lecz tylko w części przypadków. Wysoki poziom przeciwciał wcale nie oznacza odporności. Literatura zna bowiem przypadki, wcale nie jednostkowe, ciężkich przypadków tężca u osób zaszczepionych i z wysokim poziomem przeciwciał.

  Na koniec, skuteczne szczepienie, na tężec lub dowolną inną chorobę, działa efektywnie jedynie 3-5 lat, a zatem, jeśli ktoś zaszczepił się 5-6 lat temu, odporny nie jest.

  T o ja tyle.

 • annx78

  Oceniono 4 razy 2

  czego nie napiszą że clostridium to może być np. zwykły tężec?? !!

 • malkavian4

  Oceniono 15 razy 15

  To straszne. Ja te Clostridiumy to w domu nawet mam. W lodówce. W doniczce z paprotką. I pewnie w paru innych miejscach. Jak ja mogę tak żyć? A tak w ogóle to nie wiem czy Państwo wiedzą, ale to ssaki wywołały kryzys finansowy. To ich wina!!

  Zaniemówiłem. Styl tej notki (bo to chyba jeszcze nie artykuł) jest po prostu powalający. I Wy chcecie sprzedawać swoje treści? To trochę będzie jak przy walce z piractwem - najgłośniej krzyczą artyści, których normalnie nikt nie kupuje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje