Owsiak ostro do rzecznika praw dziecka: czy pan żyje? Pan nie broni żadnych dzieci

23.07.2012 18:36
Jerzy Owsiak/Marek Michalak

Jerzy Owsiak/Marek Michalak (Fot. Łukasz Giza/Sławomir Kamiński/AG)

- Należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było zasypywane gruzem, nie było topione czy pozostawione na lotnisku - pisze w liście otwartym do rzecznika praw dziecka znany społecznik Jerzy Owsiak. Zapowiada, że będzie wnioskował o powołanie nowej osoby na to stanowisko. Jego zdaniem rzecznik "nie staje w obronie żadnych dzieci".
Złość musiała narastać w Jerzym Owsiaku od dłuższego czasu. W rozesłanym do mediów liście otwartym społecznik i pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy krytykuje rzecznika praw dziecka Marka Michalaka za niezabieranie głosu w ważnych sprawach dotyczących dzieci. Wychodzi bowiem od sprawy małej Magdy z Sosnowca i Szymona z Będzina.

Czy Pan widzi, co się dzieje?

Szanowny Panie Rzeczniku, czy Pan żyje? - pyta Owsiak. - Czy Pan jest obserwatorem życia, które toczy się w naszym kraju? Czy Pan, z racji swojej funkcji, śledzi sytuacje, które tej funkcji w 100 proc. odpowiadają? Czy z racji Pana urzędu może mi Pan, a także nam poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? Czy może mi Pan swoim urzędowym statusem dodać wiary w to, że w obronie dzieci należy podnosić głos, im wcześniej, tym lepiej? Może Pan ruszy się ze swojej zasiedziałości i niebytu, podając mi i rodakom, jeśli nie paragraf, to chociaż wiarę w możliwość reakcji, po której nie spadną na mnie wszelkie gromy z jasnego nieba - pisze Owsiak.

"Pan nie staje w obronie dzieci"

Jerzy Owsiak dodaje też, że "kompletnie nie widzi" przejawów aktywności rzecznika. - Należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było chowane do tapczanu, nie było zasypywane gruzem, nie było topione. Pana stanowisko (...) powinno pokazać Pana aktywność, której ja kompletnie nie widzę. Z mojej perspektywy nie staje Pan w żadnej obronie żadnych dzieci - smutno stwierdza Owsiak.

Ostro komentuje też weekendowe doniesienia o małżeństwie, które dwuletnie dziecko zostawiło na lotnisku w Pyrzowicach i pojechało na wakacje. Rodzice malucha nie dopilnowali formalności, dwulatek miał nieważny paszport. - Chciałbym usłyszeć od Pana nawet brzydkie słowo w stosunku do rodziców i ludzi na lotnisku, którzy nie zareagowali tak jak powinni. Powiem to za Pana - to jest kur***! - złości się autor.

W tej kwestii Jerzy Owsiak się myli. RPO dziś wypowiedział się o tej sprawie. Jego zdaniem "rodzice egzamin z odpowiedzialności zdali na jedynkę". - Pozostawienie dziecka nawet na krótki okres jest absolutnie niedopuszczalne. Dziecko nie jest przedmiotem, który można oddać do przechowalni i odebrać albo przekazać opiekę komuś, kto odbierze dziecko za jakiś czas - powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. O sprawie z Pyrzowic zawiadomiono też sąd rodzinny.

Owsiak chce nowego rzecznika

Zapowiada też, że jako członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich na najbliższym spotkaniu złoży propozycję, aby RPO poparł starania o powołanie na stanowisko nowego rzecznika praw dziecka. - Osobę znającą prawo, problemy i potrafiącą reagować w sytuacjach, o których ostatnio non stop słyszymy - bijąc na alarm, protestując, dyskutując i zmuszając nas, Polaków, do podejmowania zdecydowanych reakcji - kończy Owsiak.

Tadeusz Belerski, rzecznik Biura Rzecznika Praw Dziecka, sprawy komentować nie chce.

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • julek055

  0

  Rzecznik Praw Dziecka nie interweniuje WOGÓLE chyba ż doszło do tragedii nagłośnionej przez TV. Wiem bo kuzynki córka była molestowana przez ojca. Dziecko nigdy nie zbadane przez RZESZę naszych psychologów, sprawa w prokuraturze umorzona bo nikt nie rozmawiał z dzieckiem. może jakby się krew lała po nogach to byłoby inaczej. Ojciec przewalił winę na matkę że wmówiła dziecku a sama jest "wariatka" tylko dziecko na widok ojca sika i drze się w niebogłosy i ucieka - to normalne u nastolatki. najśmieszniejsze że wszystkie dokumenty poszły do rzecznika praw dziecka - zostały zarejestrowane i od 3 lat żadnej odpowiedzi, pisma, czy pracownika co chce się tym zająć- mimo upomnień. ale co się dziewić kiedy jego SPOT reklamowy jest wielce PRORODZINNy a jak się ma do tego że matka była gwałcona przez męża a dziecko molestowane to NIC nadal tworzmy rodzinę , jak to powiedziała sędzina zresetować się bo tatuś chce kontaktów z córką - GEHENNA która może być tylko w POlsce.Zboczeńcy na wolności, prawo nie chroni dziecka wogóle bo dziecko jest na lekach ma silną depresję. a prośba jedynej instytucji co powinna patrzeć na dobro dziecka NIE ISTNIEJE w praktyce.

 • cyryldrab

  Oceniono 1 raz 1

  specjalnoscia panstwa polskiego jest zabranie dzieci biologicznym rodzicom.i oddanie ich w rece katow i mordercow,jak dobrze urzednikom zaplaca.nawet w KOREI POLNOCNEJ nie uchwala sie takiego prawa.a w polsce konstytucja na to pozwala,ktora wypocil kwasniewski.

 • apple100

  0

  Zapraszam na forum EmigracjaDoKanady.CA

 • cyndyndanda

  Oceniono 1 raz 1

  marek michalak?! co to za dupek? kto go uszczesliwil tym stanowiskiem?! czy to jest czlowiek Tuska, czy sromornika?! - to niewazne - czas wyjebac tego smutana na out!!!

 • mong

  0

  Ta łajza ze zdjęcia to zwykły zasraniec, a nie Rzecznik Praw Dziecka,pachołek katabasów

 • stachkaz47

  0

  Skąd tyle debilizmu w tych wpisach.

 • rena36163

  0

  tutaj należy zapytac czemu od 8 lat ( to co teraz była za podwyżka to kpina) w znacznym stopniu nie podnieśli kryterium dochodowe na poszczególne zasiłki.O 30 złotych za 8 lat no to ?????????

 • losiu4

  Oceniono 4 razy 2

  a o czym ten Owsiak pierdzieli? Na haju jest czy jak? Rzecznik (już pomijam zy potrzebny czy nie) ma władzę nad czasem żeby cofnąc zdarzenia i nie dopuścić do morderstwa (niewazne, dziecka czy dorosłego) i zdolnosci profetyczne by przewidziec ze ktoś może kogoś zabić?

  Pozdrawiam

  losiu

 • art_102

  Oceniono 12 razy 10

  Oskarżanie Owsiaka oto, że czepia sie rzecznika, bo nie ma go w mediach, jest żałosne. Owsiak jest członkiem Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, więc doskonale wie, jak ta ochrona praw dziecka wygląda. Nie dlatego sie czepia, ze nie wie co robi rzecznik, ale dlatego, że właśnie dobrze wie, bo z nim wspólpracuje. Więc nie kłóćcie sie o dupę rzecznika, bo on i tak na miękkiej poduszce wyląduje, tylko pomyślcie jak, jako społeczeństwo możecie poprawic sytuację dzieci, a zacznijcie od swojej rodziny i swojego środowiska, i jak widzicie, że komuś sie krzywda dzieje, to nie myślcie co sąsiedzi powiedzą, tylko róbcie co do was należy, czyli to, co chcielibyście, żeby zrobił ktoś dla waszych dzieci, gdyby im sie krzywda działa. Aktywność społeczna wymusi na urzędach sprawniejsze działanie, bo będą pod ciągłym obstrzałem i krytyką społeczną, a zawsze są jakieś kolejne wybory. Poza tym, może chociaż część tych biurw, widząc taki ruch społeczny, włączy sie w niego, i zacznie robić coś naprawdę. Owsiak zauważając problem, zrobił, jak zwykle, dobrą robotę, a wy nie zajmujcie sie nim, tylko problemem, o którym mówi. Wiem, że łatwiej na niego napluć, niż ruszyć dupę i coś zrobić, ale moze ktoś nie ma aż tak ciężkiego zadka i da radę go poderwać….

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje