Owsiak ostro do rzecznika praw dziecka: czy pan żyje? Pan nie broni żadnych dzieci

Jerzy Owsiak/Marek Michalak

Jerzy Owsiak/Marek Michalak (Fot. Łukasz Giza/Sławomir Kamiński/AG)

- Należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było zasypywane gruzem, nie było topione czy pozostawione na lotnisku - pisze w liście otwartym do rzecznika praw dziecka znany społecznik Jerzy Owsiak. Zapowiada, że będzie wnioskował o powołanie nowej osoby na to stanowisko. Jego zdaniem rzecznik ?nie staje w obronie żadnych dzieci?.
Złość musiała narastać w Jerzym Owsiaku od dłuższego czasu. W rozesłanym do mediów liście otwartym społecznik i pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy krytykuje rzecznika praw dziecka Marka Michalaka za niezabieranie głosu w ważnych sprawach dotyczących dzieci. Wychodzi bowiem od sprawy małej Magdy z Sosnowca i Szymona z Będzina.

Czy Pan widzi, co się dzieje?

Szanowny Panie Rzeczniku, czy Pan żyje? - pyta Owsiak. - Czy Pan jest obserwatorem życia, które toczy się w naszym kraju? Czy Pan, z racji swojej funkcji, śledzi sytuacje, które tej funkcji w 100 proc. odpowiadają? Czy z racji Pana urzędu może mi Pan, a także nam poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? Czy może mi Pan swoim urzędowym statusem dodać wiary w to, że w obronie dzieci należy podnosić głos, im wcześniej, tym lepiej? Może Pan ruszy się ze swojej zasiedziałości i niebytu, podając mi i rodakom, jeśli nie paragraf, to chociaż wiarę w możliwość reakcji, po której nie spadną na mnie wszelkie gromy z jasnego nieba - pisze Owsiak.

"Pan nie staje w obronie dzieci"

Jerzy Owsiak dodaje też, że "kompletnie nie widzi" przejawów aktywności rzecznika. - Należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było chowane do tapczanu, nie było zasypywane gruzem, nie było topione. Pana stanowisko (...) powinno pokazać Pana aktywność, której ja kompletnie nie widzę. Z mojej perspektywy nie staje Pan w żadnej obronie żadnych dzieci - smutno stwierdza Owsiak.

Ostro komentuje też weekendowe doniesienia o małżeństwie, które dwuletnie dziecko zostawiło na lotnisku w Pyrzowicach i pojechało na wakacje. Rodzice malucha nie dopilnowali formalności, dwulatek miał nieważny paszport. - Chciałbym usłyszeć od Pana nawet brzydkie słowo w stosunku do rodziców i ludzi na lotnisku, którzy nie zareagowali tak jak powinni. Powiem to za Pana - to jest kur***! - złości się autor.

W tej kwestii Jerzy Owsiak się myli. RPO dziś wypowiedział się o tej sprawie. Jego zdaniem "rodzice egzamin z odpowiedzialności zdali na jedynkę". - Pozostawienie dziecka nawet na krótki okres jest absolutnie niedopuszczalne. Dziecko nie jest przedmiotem, który można oddać do przechowalni i odebrać albo przekazać opiekę komuś, kto odbierze dziecko za jakiś czas - powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. O sprawie z Pyrzowic zawiadomiono też sąd rodzinny.

Owsiak chce nowego rzecznika

Zapowiada też, że jako członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich na najbliższym spotkaniu złoży propozycję, aby RPO poparł starania o powołanie na stanowisko nowego rzecznika praw dziecka. - Osobę znającą prawo, problemy i potrafiącą reagować w sytuacjach, o których ostatnio non stop słyszymy - bijąc na alarm, protestując, dyskutując i zmuszając nas, Polaków, do podejmowania zdecydowanych reakcji - kończy Owsiak.

Tadeusz Belerski, rzecznik Biura Rzecznika Praw Dziecka, sprawy komentować nie chce.

Zobacz także
 • Marek Michalak, rzecznik praw dziecka Rzecznik praw dziecka: List Owsiaka głęboko niesprawiedliwy
Komentarze (199)
Owsiak ostro do rzecznika praw dziecka: czy pan żyje? Pan nie broni żadnych dzieci
Zaloguj się
 • lonelyboy1989

  Oceniono 126 razy 98

  Owsiak, Ty naiwniaku. Rzecznik Praw Dziecka nie jest od bronienia praw dziecka, tylko od pierdzenia w stołek i brania pensji.

  A w Polsce większą troską otacza się dzieci nienarodzone lub te w ogóle nie poczętę, niż żyjące.

 • marsyas

  Oceniono 92 razy 88

  "Tadeusz Belerski, rzecznik Biura Rzecznika Praw Dziecka, sprawy komentować nie chce"

  Rzecznik rzecznika?

 • jogar

  Oceniono 80 razy 66

  Bo może nowy rzecznik broni ale zarodki!

 • jg-k

  Oceniono 81 razy 65

  Owsiak wie co pisze i ja go popieram. A może rzecznik to też człowiek z klucza lub z rodziny członków koalicji?

 • jamj

  Oceniono 83 razy 63

  Rozumiem oburzenie Pana Owsiaka i w pełni się z nim utożsamiam, ale za razem dziwi mnie, że Pan Owsiak zaskoczony jest nieróbstwem urzędasa, które to nieróbstwo jest wręcz znakiem rozpoznawczym przytłaczającej większości różnej maści "kolesiów na państwowych posadkach".

 • tadjan

  Oceniono 64 razy 52

  panie Owsiak masz pan całkowitą rację, a rzecznik praw dziecka może powinien zasięgnąć opinii biskupa? I przedtem sprawdzić czy było ochrzczone, a starzy mieli ślub sakramentalny, a jeśli rozwiedzeni to tylko przez biskupa przez jego boskie unieważnienie.... ? W przypadku małej Madzi, te głupie ludki modliły się do zajszczanego gruzowiska.
  My jesteśmy chorym narodem, bardzo chorym narodem i to od stuleci.

 • jankiel77

  Oceniono 47 razy 43

  Racja w 100%. Tylko po co komu rzecznik dziecka? W domach dziecka maltretowanie, rodziny zastępcze muszą radzić sobie same, inne sieroty muszą mieć szczęście, biedni nie maja czym nakarmić dzieci, a gdyby tak mniej tych pozornych organizacji dla dzieci, można byłoby trochę biednych wesprzeć.

 • dimo333

  Oceniono 51 razy 39

  przestraszony wymoczek aby nie podpasc klerowi na mownicy w sejmie-to obraz wlazdzy w katolandzie. czarni,precz z " Woodstok, "nie chcemy jeszcze i tam was.

 • radon13

  Oceniono 35 razy 31

  Szczerze mowiąc 4-latek zgubiony w galerii handlowej, ktorego znikniecia matka przez pól godziny nie zarejestrowala, to znacznie gorsze przestępstwo niz pozostawienie dziecka do odbioru na lotnisku ( to problem związany z uczuciami tego dziecka ale nie narażenie dziecka na niebezpieczeństwo ).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje