Z ARR do Elewarru, z Elewarru do Arrtransu... Sieć powiązań PSL [INFOGRAFIKA]

Bronisław Tomaszewski oprócz bycia prezesem Elewarru należącego do Agencji Rynku Rolnego, jest też członkiem rady nadzorczej jego spółki córki - Arrtransu. Podobnie jak dyrektor generalny Elewarru Andrzej Śmietanko, główny bohater ?taśm PSL?. Niektórzy członkowie władz tych spółek przyszli do nich bezpośrednio z Ministerstwa Rolnictwa. Oto ich powiązania.


Na tzw. taśmach PSL szef kółek rolniczych Władysław Serafin wyciąga ze zwolnionego właśnie z funkcji szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika informacje o nepotyzmie, nieprawidłowościach finansowych i wykorzystywaniu ARR i jej spółek przez ludzi ministra Marka Sawickiego. W efekcie Sawicki podał się do dymisji. W piątek z funkcji dyrektora generalnego Elewarru odwołano też Andrzeja Śmietankę.

Z taśm i publikacji na ich temat wynika, że pracownicy resortu rolnictwa, ARR i jej spółek otrzymywali różne funkcje m.in. w spółkach córkach, co zwiększało ich dochody. W samym Elewarrze wypłacili też sobie bezprawnie 1,4 mln premii i pensji.

16 lipca CBA, po publikacji taśm, złożyło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa m.in. ws. nadzoru właścicielskiego ARR nad podległymi jej spółkam. Dziś Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa ws. spółki Elewarr powołując się m.in. na wnioski z kontroli NIK, która stwierdziła "liczne nieprawidłowości co do zasad i wysokości wynagrodzeń członków zarządu tej spółki oraz innych zatrudnionych tam osób".

Więcej o:
Komentarze (258)
Z ARR do Elewarru, z Elewarru do Arrtransu... Sieć powiązań PSL [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • pi6

  Oceniono 449 razy 441

  A skąd to zaskoczenie? To nagle dziennikarze zauważyli co się dzieje? W małych miastach w Agencjach Rynku Rolnego pracują synowie, córki i całe rodziny zupełnie przypadkowo: miejscowych lekarzy, nauczycieli, prawników, szefów różnych firm, sołtysów czy innych dobrodziei w jakiś sposób związanych z lokalną śmietanką ! W moim miasteczku tez tak jest. I nie ważne czy z wykształcenia są psychologami, czy nauczycielami WF i nie odróżniają pszenicy od rzepaku. Znam ich i nie twierdzę, że są głupsi od innych ale wiem, że pracę dostali bo znali kogoś kto znał kogoś, kto znał kogoś właściwego! Tak samo jest jeśli chodzi o pracę w Urzędzie Miejskim czy powiatowym, nawet w służbie więziennej! To są w małych miastach intratne posady.

 • forex.test

  Oceniono 142 razy 130

  "Rewizor" Gogola pewnie by w dzisiejszym klimacie nie byl popularny w stolycy :D

 • karl-raimund

  Oceniono 86 razy 84

  Oburzające jest to, że to są informacje jawne. Wszyscy zainteresowani wiedzieli o nich od dawna. Ale Państwo - dziennikarze - nie uznali, że była to sprawa godna nagłośnienia i potępienia, choć to Państwa normatywny obowiązek. I nagle, wystarczy "media event", jakaś taśma, jakieś nagranie i Państwo z miejsca straszliwie angażują się w wyjaśnianie afery, badanie powiązań i zależności, odkrywając przy tym Amerykę.

  Gdyby nie było tego nagrania, to Państwo dalej nie widzieliby problemu nepotyzmu. Sam już nie wiem, co jest gorsze: postawa PSL, miss Rostowskiej i innych, czy postawa dziennikarzy.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 48 razy 48

  No cóż, ktoś musi napędzać popyt wewnętrzny... Budować wille, kupować ziemię na Mazurach... GUS kocha takich ludzi ich dochody, wydatki... Oni i ich rodziny rzeczywiście mogą odnieść wrażenie, że żyją na zielonej wyspie. Co prawda prymitywni tubylcy wyglądają na coraz bardziej niezadowolonych, ale rzuci im się trochę paciorków i się uspokoją.

 • grandier777

  Oceniono 44 razy 44

  Nikt nie zadaje sobie prostego pytania - skąd tyle tych rad nadzorczych, agencji, komitetów, spółek, itd. itp we władaniu państwa? Czemu to ma służyć? Interesowi Państwa? Dochowaliśmy się klasy politycznej która składa się z paru czasem rywalizujących ze sobą, a czasem zblatowanych mafii. Czy kiedy przyszło oszczędzać, spojrzeli na swoje ministerstwa, ich latyfundia, spóleczki? Nie, podnieśli składki, wiek emerytalny, dowalili obywatelowi.

 • fletniapana

  Oceniono 44 razy 44

  Andrzej Kłopotek - wykształcenie średnie zawodowe (kolejarz).

 • halinnka.beauty

  Oceniono 47 razy 37

  a myślisz, że PIS, gdy mógł, był inny?, żona Hofmana - 2lata zwolnienia lekarskiego w KGHM. Tacy po komunie jesteśmy jako społeczeństwo

 • jamj

  Oceniono 31 razy 31

  To "powiązania" zaledwie maleńkiej grupki PSL-owskich mafiozów.

 • korpal820

  Oceniono 30 razy 30

  Panowie redaktorzy,
  dość tej hipokryzji.
  Identyczny artykół możecie napisać o każdym polskim przedsiębiorstwie i instytucji państwowej.
  Piszecie tylko o tych które są zgodne z Waszym interesem i aktualną koniunkturą.
  W Polsce żyć, pracować i uczciwie zarabiać TYLKO z klucza Teraz K****a MY
  Napiszcie artykuły o sitwie na PKP, KGHM, PLL LOT , PORTY LOTNICZE, ULC, URZĄ MIASTA ST WARSZAWA, ŁOWICZ, I TYSIĄCU INNYCH MIEJSC PRACY, DO KTÓRYCH SIĘ NIE DOSTANIESZ JAK NIE JESTEŚ "SWÓJ"

  "TKM" PO WSZE CZASY!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX