CBOS: Komorowski liderem rankingu zaufania; Palikot - nieufności

23.07.2012 16:39
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

Największym zaufaniem społecznym w lipcu cieszy się prezydent Bronisław Komorowski (70 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu znaleźli się: Radosław Sikorski i Waldemar Pawlak (po 46 proc.). Ranking nieufności otwiera Janusz Palikot (54 proc.).
W porównaniu z poprzednim, czerwcowym badaniem zaufanie do Komorowskiego wzrosło o 2 punkty proc., do szefa MSZ Radosława Sikorskiego - zmalało o 3 punkty proc., a do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - wzrosło o 1 punkt proc.

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: polityk SLD Ryszard Kalisz (43 proc.; spadek o 4 punkty proc.) oraz premier Donald Tusk (40 proc.; spadek o 2 punkty proc.).

Po 36 proc. ankietowanych deklarowało w lipcu zaufanie: do minister sportu Joanny Muchy, lidera SLD Leszka Millera oraz szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Za nimi znaleźli się: wiceszef PO Grzegorz Schetyna (34 proc.), szef PiS Jarosław Kaczyński (32 proc.), marszałek Sejmu Ewa Kopacz (31 proc.) oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (26 proc.).

Po 24 proc. respondentów ufało w lipcu ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu (badanie przeprowadzono przed tzw.. aferą taśmową), marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu oraz ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu.

Tyle samo respondentów - po 23 proc. - ufało ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi oraz liderowi RP Januszowi Palikotowi; po 22 proc. badanych deklarowało zaufanie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz posła PiS Antoniego Macierewicza.

19-procentowym zaufaniem cieszy się minister transportu Sławomir Nowak, 18-procentowym - prokurator generalny Andrzej Seremet oraz szef Solidarności Piotr Duda. Szef MSW Jacek Cichocki może liczyć na 9-procentowe zaufanie.

Palikot po raz drugi na czele rankingu nieufności

Podobnie jak przed miesiącem na czele rankingu nieufności znalazł się Palikot (1-punktowy spadek nieufności w porównaniu w czerwcem). Na kolejnych miejscach są: Kaczyński (49 proc., tyle samo co w czerwcu) oraz Tusk (42 proc., wzrost o 3 punkty proc.).

Na liście polityków budzących największą nieufność znaleźli się też: Macierewicz (37 proc.), Ziobro (36 proc.) oraz Kopacz (35 proc.). Za nimi uplasowali się: Miller (29 proc.), Arłukowicz (25 proc.), Mucha (23 proc.), Pawlak (22 proc.), Sikorski (20 proc.), Schetyna (19 proc.), Rostowski (19 proc.), Kalisz (18 proc.).

Na kolejnych miejscach rankingu nieufności znaleźli się: Boni (16 proc.), Komorowski (15 proc.), Gowin (15 proc.), Borusewicz (11 proc.), Nowak (11 proc.), Piotr Duda (10 proc.), Sawicki (9 proc.), Zdrojewski (6 proc.), Seremet (6 proc.) oraz Cichocki (4 proc.).

CBOS zauważa, że w lipcu nie odnotowano większych zmian w poziomie zaufania do uwzględnionych w badaniu polityków i osobistości życia publicznego. Największe zmiany - zauważa ośrodek - dotyczą notowań Sikorskiego (5-punktowy wzrost nieufności i 3-punktowy spadek zaufania) oraz Ziobry (5-punktowy wzrost zaufania).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 lipca na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (189)
CBOS: Komorowski liderem rankingu zaufania; Palikot - nieufności
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 34 razy 26

  Jak by mnie płacili 110 tys. miesięcznie to też bym ich popierał. No ale z tymi moimy 1500 brutto to raczej chyba na Palikota bedę głosował.

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 53 razy 25

  Super. Wystarczy NIC nie robić i jest się najlepszym politykiem, bo jak się nic nie robi to się nic nie popsuje. A potem zdziwienie, że Polska w niektórych kwestiach stoi w miejscu od kilku lat.

 • alica32

  Oceniono 28 razy 24

  Jeszcze do początku lat 90 Polska eksportowała kompletne obiekty przemysłowe, różnorodne usługi (także medyczne) na Bliski i Daleki Wschód, do Azji, Europy, Związku Sowieckiego. Budowaliśmy drogi, mosty, zakłady przemysłowe pod klucz, kopalnie, huty, elektrownie, całe osiedla mieszkaniowe od zaprojektowania do ich kompleksowego, ostatecznego wykonania, szpitale, w których w ramach kontraktów usługowych były zatrudnione całe nasze zespoły medyczne. Tzw. prywatyzację motywowano rzekomo większą efektywnością ekonomiczną tego sektora. Tłumaczono, że nawet przedsiębiorstwa państwowe przekształcone w spółki prawa handlowego osiągają lepsze wyniki w porównaniu z czysto państwowymi. Aby nadać szczególną wagę tej wyprzedaży, ukuto termin "inwestora strategicznego", z reguły zagranicznego.. Chciałoby się napisać, że dokonano "wyprzedaży bezmyślnej". Takie określenie stanowiłoby jednak kłamstwo. Konsekwencja i determinacja w oddawaniu naszego majątku obcym świadczą o czymś wręcz przeciwnym. Była to od początku do końca operacja przemyślana i rozłożona na etapy. Kraj, który nie posiada we własnych rękach kluczowych, strategicznych gałęzi gospodarki jest skazany na niebyt polityczny, a jego niepodległość staje się fikcją.

 • wyksztalciuch.jeden

  Oceniono 46 razy 20

  Ciekawe, skąd taka nieufność do Palikota. On, jako jeden z niewielu, co zapowiedział to zrobił. Rzadko kiedy się poddawał. Co prawda, Komorowski też (nie było tego wiele, ale się starał).

 • 31october

  Oceniono 25 razy 19

  Same brednie i kłamstwa, wszędzie propaganda. Ile to już lat minęło, a w "rankingach" pojawiają się ciągle te same nazwiska, same stare śmiecie, które nic dobrego do państwa nie wnoszą.

 • kompletna_bzdura

  Oceniono 21 razy 17

  z tym Pawlakiem w czołówce rankingu to jakaś lipa.

 • kat-kk

  Oceniono 36 razy 16

  W celu podreperowania ufności do Palikota, z całą pewnością będę głosował właśnie na niego.

 • vapor1

  Oceniono 25 razy 15

  Jak widac naród w swojej masie nie chce postępu. Chce trwać w ciemnocie i w chwilach trudnych zdawać sie na boga..... ręce opadają....

 • sunim

  Oceniono 25 razy 13

  Wynik Komorowskiego nie dziwi. Swojski grubas z wąsem - taki od karkówki i grilla, białych skarpetek i plastikowych klapek, rubasznych i głupich dowcipów, swojskiej ortografii i gramatyki oraz z adekwatnymi do reszty postaci kulturą osobistą i intelektem. Taki, że gdyby go zobaczyć za granicą, to od razu wiadomo skąd jest. Dość wierna kopia Ferdynanda Kiepskiego z Polsatu. Trzeba mu ufać, bo komu, jak nie jemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje