CBOS: Komorowski liderem rankingu zaufania; Palikot - nieufności

23.07.2012 16:39
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

Największym zaufaniem społecznym w lipcu cieszy się prezydent Bronisław Komorowski (70 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu znaleźli się: Radosław Sikorski i Waldemar Pawlak (po 46 proc.). Ranking nieufności otwiera Janusz Palikot (54 proc.).
W porównaniu z poprzednim, czerwcowym badaniem zaufanie do Komorowskiego wzrosło o 2 punkty proc., do szefa MSZ Radosława Sikorskiego - zmalało o 3 punkty proc., a do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - wzrosło o 1 punkt proc.

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: polityk SLD Ryszard Kalisz (43 proc.; spadek o 4 punkty proc.) oraz premier Donald Tusk (40 proc.; spadek o 2 punkty proc.).

Po 36 proc. ankietowanych deklarowało w lipcu zaufanie: do minister sportu Joanny Muchy, lidera SLD Leszka Millera oraz szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Za nimi znaleźli się: wiceszef PO Grzegorz Schetyna (34 proc.), szef PiS Jarosław Kaczyński (32 proc.), marszałek Sejmu Ewa Kopacz (31 proc.) oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (26 proc.).

Po 24 proc. respondentów ufało w lipcu ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu (badanie przeprowadzono przed tzw.. aferą taśmową), marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu oraz ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu.

Tyle samo respondentów - po 23 proc. - ufało ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi oraz liderowi RP Januszowi Palikotowi; po 22 proc. badanych deklarowało zaufanie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz posła PiS Antoniego Macierewicza.

19-procentowym zaufaniem cieszy się minister transportu Sławomir Nowak, 18-procentowym - prokurator generalny Andrzej Seremet oraz szef Solidarności Piotr Duda. Szef MSW Jacek Cichocki może liczyć na 9-procentowe zaufanie.

Palikot po raz drugi na czele rankingu nieufności

Podobnie jak przed miesiącem na czele rankingu nieufności znalazł się Palikot (1-punktowy spadek nieufności w porównaniu w czerwcem). Na kolejnych miejscach są: Kaczyński (49 proc., tyle samo co w czerwcu) oraz Tusk (42 proc., wzrost o 3 punkty proc.).

Na liście polityków budzących największą nieufność znaleźli się też: Macierewicz (37 proc.), Ziobro (36 proc.) oraz Kopacz (35 proc.). Za nimi uplasowali się: Miller (29 proc.), Arłukowicz (25 proc.), Mucha (23 proc.), Pawlak (22 proc.), Sikorski (20 proc.), Schetyna (19 proc.), Rostowski (19 proc.), Kalisz (18 proc.).

Na kolejnych miejscach rankingu nieufności znaleźli się: Boni (16 proc.), Komorowski (15 proc.), Gowin (15 proc.), Borusewicz (11 proc.), Nowak (11 proc.), Piotr Duda (10 proc.), Sawicki (9 proc.), Zdrojewski (6 proc.), Seremet (6 proc.) oraz Cichocki (4 proc.).

CBOS zauważa, że w lipcu nie odnotowano większych zmian w poziomie zaufania do uwzględnionych w badaniu polityków i osobistości życia publicznego. Największe zmiany - zauważa ośrodek - dotyczą notowań Sikorskiego (5-punktowy wzrost nieufności i 3-punktowy spadek zaufania) oraz Ziobry (5-punktowy wzrost zaufania).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 lipca na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (189)
Zaloguj się
 • jack20

  Oceniono 1 raz 1

  Ten narod jest popierd.... durnota i ciemniactwo. Zyczyc mu zeby tak w d... dostali by na czworakach sie czolgali i zdychali po mostami bo szpitale przeciez talatajstwa nie przyjma niedlugo.

 • clarus2

  Oceniono 2 razy 0

  A powinno być odwrotnie. Prezydent pajacuje chodząc na tzw. msze i ma poparcie zwiedzionych i ogłupionych katolików.

 • do100jnik

  Oceniono 1 raz -1

  myślę, że to nie tyle ranking zaufania co przewidywalności

 • mariusz2010

  Oceniono 6 razy 0

  Palikot jest w niebo gorszej sytuacji od Komorowskiego, który ma ciepłą, wygodną posadę, na której wystarczy siedzieć cicho, by zasłużyć na szacunek. Palikot zaś maszeruje w czujce awangardy, drogą nieprzewidywalną i wyboistą, narażony na ataki tych z zastarzałego porządku, którym zagraża i usiłujących za wszelką cenę go zmarginalizować. Współczuję mu, ale i szanuję bardziej niż Komorowskiego. Bo tylko tacy mogą zmienić świat na bardziej sprawiedliwy. Nie sam Palikot jednak stanowi o sile tej "czujki". Wiele zależy od ludzi rozumiejących i popierających jego idee. Takich nie jest wielu. W życiu społecznym zwycięża niestety utarty schemat zdobywania poparcia, w walce o własne interesy w dochodzeniu do władzy.

 • takorijama

  Oceniono 4 razy 2

  fajnie, w sumie od dluzszego czasu prezydenci nie cieszyli sie wiekszym zaufaniem i raczej byli krytykowani a komoruski daje rade i tak ma byc!

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 2

  cóż, ten naród w pełni zasługuje na to co ma :-)

  ufajcie takim ludziom jak Komorowski, sikorski, pawlak, kalisz a na pewno będziecie błogo żyli :-)

 • coyote_88

  Oceniono 2 razy 2

  hahaha dawno się tak nie uśmiałem.

 • byzgran

  Oceniono 6 razy 4

  badanie TYLKO na 960 osobach??

  więc jeśli Pawlakowi wzrosło poparcie o 1% to znaczy że tak daleko idacy wniosek zależy od odpowiedzi około 9 osób??

  to nie badanie ale śmieszna ankietka

 • a_nie_mowilem

  Oceniono 6 razy 0

  Brak zaufania do Palikota mnie nie dziwi. Ciężko sobie na nie zapracował obiecując "zero bezrobocia", "darmowy internet dla wszystkich" a przede wszystkim "państwowe fabryki mebli dla młodzieży". Pewnie stracił nawet część swoich wyborców, jak popalał kadzidełka w sejmowej toalecie. Dziwi mnie jednak, że szef narodowej lewicy - Kaczyński ma za sobą wciąż 32 proc. poparcia. Widać amatorów pancernych brzózek i sztucznej mgły nie brakuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje