Wirus HIV uodparnia się na leki antyretrowirusowe

23.07.2012 15:48
Wirusy HIV (kolor zielony) wydostające się z limfocytu

Wirusy HIV (kolor zielony) wydostające się z limfocytu (fot. public domain/ wikipedia)

W Czarnej Afryce w ciągu ostatniej dekady odnotowano znaczny wzrost odporności wirusa HIV na stosowane w terapii leki antyretrowirusowe, co utrudnia walkę z epidemią AIDS - informuje BBC.
Zobacz także
Komentarze (96)
Wirus HIV uodparnia się na leki antyretrowirusowe
Zaloguj się
 • jaric_pl

  Oceniono 49 razy 23

  Pięknie jeszcze paru Simonów Moli i będziemy w Polsce mieli ten sam problem. Dlaczego nie możemy przyjąć polityki rozsądnych krajów i nie przyjmować zakażonych emigrantów?
  W końcu nic nie jesteśmy winni tym ludziom a państwo polskie w pierwszej kolejności powinno dbać o swoich obywateli. W ramach współczucia dla cierpiących można udzielać pomocy międzynarodowej dla chorych w Afryce.

 • herrporcupine

  Oceniono 31 razy 17

  Gdyby nie tępota ludzi, którzy często aż się proszą o zakażenie, epidemia już dawno byłaby opanowana - przynajmniej w Europie. Tego żadne leki nie załatwią.

 • daflippi

  Oceniono 18 razy 16

  Nie rozumiem. Dokładnie dzisiaj pojawił się artykuł w Frankfurter Rundschau właśnie na temat AIDS, mający zupełnie przeciwny przekaz.
  Otóż po raz pierwszy od odkrycia wirusa HIV specjaliści mówią, że choroba niewydolności układu immunologicznego jest do zwyciężenia. A to wszystko podczas światowej konferencji nt. AIDS w Waszyngtonie, na której zapanował optymizm.
  ---
  Obecnie terapia kosztuje tylko około 100 USD rocznie i nie, jak kiedyś, tysiące. Okazuje się także, że osoby objęte terapią nie zarażają innych wirusem.

  Zainteresowanych odsyłam do oryginału:
  www.fr-online.de/medizin/kampf-gegen-aids-forscher-glauben-an-sieg-ueber-aids,5024016,16682972.html

 • smokpz

  Oceniono 16 razy 10

  "nie hamują rozwoju śmiertelnej choroby" - kto daje prawo mediom by pisać w ten sposób? Po pierwsze chodzi o zakażenie a nie chorobę. Po drugie podobnie śmiertelną chorobą może być HCV, hemofilia, sepsa i wiele innych. Akurat HIV daje się dość dobrze kontrolować, niemożliwa jest jedynie eradykacja wirusa. Nie dziwmy się potem że wirus i jego nosiciele są społecznie "naznaczeni"

 • chopinn

  Oceniono 23 razy 9

  Jesli leki sa odpowiednio stosowane i zazywane regularnie, to wirus nie ma czasu sie uodpornic. Postawa jest jednak systematycznosc. To chyba charakterysytka wszystkich wirusow.

  HIV moze nie jest jeszcze uleczalne, ale juz nie zabija. Tak wiec warto zwiekszyc wysilki i starac sie edukowac o tym wirusie i ciagle pracowac nad szczepionka.

 • cezar85

  Oceniono 17 razy 7

  już po nas
  podobno nawet gumki przegryza

 • wirusx

  Oceniono 12 razy 4

  A Watykan jakoś to choróbsko omija... czyżby stosowanie prezerwatyw jednak było skuteczne ?!

 • computerro

  Oceniono 20 razy 4

  Dziwne. W PRL-u każdy obywatel w wieku możliwej aktywności seksualnej miał co roku obowiązkowe badania krwi, które wykrywały choroby przenoszone drogą płciową. Komu to przeszkadzało?

  Za trudne, żeby do tego wrócić? Chyba komuś zależy, żeby wirus HIV było górą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje