Jest śledztwo ws. braku nadzoru nad spółką Elewarr

23.07.2012 14:29
Kadr z nagrania rozmowy Władysława Łukasika i Władysława Serafina

Kadr z nagrania rozmowy Władysława Łukasika i Władysława Serafina (Fot. Gazeta.pl)

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków od stycznia 2011 r. do lipca 2012 r. przez funkcjonariuszy publicznych z Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwa Rolnictwa w związku z niepodjęciem skutecznego nadzoru właścicielskiego nad spółką Elewarr.
- Decyzja została wydana w oparciu o analizę wystąpień pokontrolnych NIK z 14 stycznia 2011 r. oraz 2 marca 2011 r. skierowanych do Agencji Rynku Rolnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura.

Dodał, że po przeprowadzeniu kontroli w spółce Elewarr za okres od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. NIK stwierdziła "liczne nieprawidłowości co do zasad i wysokości wynagrodzeń członków zarządu tej spółki oraz innych zatrudnionych tam osób". Ustalono też, że nieprawidłowości co do wynagrodzeń istniały nadal w 2012 r. - mimo że od ponad roku zarówno ARR, jak i MRiRW wiedziały o tym fakcie, zasygnalizowanym im uprzednio przez NIK - podkreślił rzecznik prokuratury.

- Mając powyższe na uwadze, w szczególności fakt zaniechania podjęcia przez ARR i MRiRW skutecznych działań z tytułu nadzoru właścicielskiego nad spółką Elewarr, mających na celu zapobieżenie nieprawidłowościom zasygnalizowanym przez NIK, podjęto decyzję o wszczęciu śledztwa - oświadczył Ślepokura. Powierzono je do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu.

16 lipca - gdy "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego - prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające prowadzone w kierunku przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego. Stanowi on, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

16 lipca CBA złożyło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa m.in. w sprawie sprawowania nadzoru właścicielskiego przez ARR nad podległymi jej spółkami. Ślepokura powiedział, że teraz prokuratura może m.in. zabezpieczać dokumentację i przesłuchiwać świadków, czego nie można podejmować w postępowaniu sprawdzającym. Nie chciał precyzować, jakie będą kolejne czynności śledztwa. Dodał, że nagrania rozmowy Serafina z Łukasikiem były dostępne na stronie internetowej "PB", wobec czego nie było potrzeby występowania o nie.

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • india.wr

  Oceniono 1 raz 1

  Całe PSL to zorganizowana mafia, ze strukturą, szefami i żołnierzami.
  Całą afera rozejdzie sie po kościach (spadnie parę głów, tzn. ludzie dostana inne wysokopłatne stołki), elyty nie dadzą sobie zrobić krzywdy, nawet jeśli sa w innych partiach.
  Żenujące jest morale polskich elyt

 • prof.gzymek

  Oceniono 3 razy 3

  Braku nadzoru ? - To zorganizowana grupa przestępcza.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu post o interesach partii rządzącej usunięty - ciekawe dlaczego :)

 • byzgran

  Oceniono 4 razy 4

  no jak to nie podpada pod 10 lat pozbawienia wolności (max. kara) to ja nie wiem co podpada

  PSL i cały ten biznes rolno-wyborczo-stanowiskowy to skandal i wrzód na naszym kraju :-/

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 2

  co to znaczy brak nadzoru , przecież pensja była pobierana

 • dyrdy.mal

  Oceniono 4 razy 2

  A prokuraturze gratuluje refleksu i szczerze współczuje - sam środek lata a tu śledztwo trzeba wszczynac bo interesy partii rządzącej zagrożone... Ech.. I po wakacjach...

 • dyrdy.mal

  Oceniono 1 raz -1

  Nasz premier (pisownia zamierzona) zdaje się robić wszystko, zeby pokazać ze na Premiera się nie nadaje... Nie wie co mówi, nie wie co czyta, nic nie pamięta a decyzje podejmuje tylko i wyłącznie jak już musi... Potem oczywiście ich nie pamięta... Ale musi mieć tegi uscisk bo ciagle się trzyma...

 • olekgw

  0

  A był jeszcze taki fajny news o pensyjce Grada

 • lisol25

  Oceniono 4 razy 2

  Tak samo Tusk ukradl emerytury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje