Syria zapewnia: Broń chemiczna dobrze strzeżona, przygotowana na "zewnętrzną agresję"

23.07.2012 12:15
Dym na Homs

Dym na Homs (Fot. Anonymous AP)

Rząd nie użyje broni chemicznej przeciwko cywilom, a jedynie przeciwko "zewnętrznej agresji" - zapewnił rzecznik syryjskiego MSZ Dżihad Makdiss. Tymczasem rebelianci twierdzą, że są już blisko zwycięstwa.
Istnieją powszechne obawy, że syryjska broń chemiczna może wpaść w ręce walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada rebeliantów, wśród których część ma kontakty z Al-Kaidą. Panują też obawy, że broń ta mogłaby zostać użyta do obrony reżimu.

Makdissi powiedział na transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej, że broń jest chroniona przez syryjskie wojsko i nigdy nie zostałaby użyta "wewnątrz kraju". O tym, gdzie i kiedy mogłaby być wykorzystana, zadecydują generałowie - dodał. - Żadna broń chemiczna ani konwencjonalna nie zostanie użyta przeciwko własnym obywatelom, niezależnie od ewolucji kryzysu - podkreślił.

W zeszłym tygodniu Biały Dom ostrzegł Damaszek w sprawie broni chemicznej, mówiąc, że członkowie reżimu Asada zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli jej nie zabezpieczą. Pojawiły się bowiem doniesienia o przemieszczaniu przez Damaszek części broni chemicznej.

Były ambasador Syrii w Iraku Nawaf el-Fares, który przeszedł na stronę opozycji, twierdzi, że reżim Asada nie zawaha się użyć broni chemicznej, jeżeli zostanie przyparty do muru. Jak powiedział Fares w wywiadzie dla BBC, z niepotwierdzonych informacji wynika, że taka broń mogła już zostać częściowo użyta w mieście Hims.

Walki w największych miastach

Walki w Syrii, które trwają już ponad rok i w których zginęło prawie 20 tys. osób, rozlały się już na cały kraj. Wczoraj doszło do walk m.in. w stolicy kraju Damaszku i Aleppo.

Bojowe śmigłowce zbombardowały kilka dzielnic Damaszku, starając się wyprzeć powstańców. Natomiast północ stolicy obległy elitarne jednostki IV Dywizji syryjskich sił zbrojnych wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

W Aleppo - drugim do wielkości syryjskim mieście - walki toczyły się w pobliżu kwatery głównej syryjskich sił bezpieczeństwa. Około południa siły opozycji ogłosiły, że rozpoczęło się decydujące starcie o "wyzwolenie" Aleppo.

Rebelianci uważają, że walki w największych miastach są dowodem na początek końca reżimu. - To poważny krok do rozpoczęcia nowego etapu w historii kraju i regionu - powiedział rzecznik Syryjskiej Rady Narodowej George Sabra.

Zobacz także
Komentarze (103)
Syria zapewnia: Broń chemiczna dobrze strzeżona, przygotowana na "zewnętrzną agresję"
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 29 razy 19

  Kto finansuje rebeliantow? Przez rok, bez wspoarcia z zewnatrz nie da sie robic powstania.

 • gregviii

  Oceniono 17 razy 13

  Ok zabiją swojego władcę, tyrana.
  I co dalej? Padną na kolana przed 'zachodem'. Ich życie nie wiele się zmieni poza tym, że paru najważniejszych rewolucjonistów dopcha się do koryta i zapewni swoim rodzinom godziwe życie. Tak samo jak obecny Asad.
  Różnica będzie taka, że obywatele będą utrzymywać kila/kilkanaście rodzin i ich zachcianki a nie jedną.

  Ktoś im powinien to uzmysłowić w końcu. Gów..o zyskają na tym rozlewie krwi. A kraj rujnują doszczętnie.

 • lulu_confabulu

  Oceniono 15 razy 9

  Assad walczy z fanatykami religijnymi, ludzie których ktoś nazwał FSA, chcą zaprowadzić porządek na wzór tego jaki panuje w Arabii Saudyjskiej, nie dziwota, stamtąd podobno biorą żołd.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 11 razy 9

  zigzaur: "A kto z zewnątrz finansował rewolucje w Anglii w 1640 albo we Francji w 1789?"

  To nie były powstania tylko przewroty (zaczynające się w centrum).

  Bolszewicy byli finansowani przez Niemców.

 • unterhose

  Oceniono 20 razy 8

  Tego kałacha "bojownik" pewnie dostał w ramach pomocy humanitarnej od zachodnich dekokracji dla narodu syryjskiego.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 12 razy 6

  Nawet Zydzi z Wyborczej wypekaja.Tyle lat sie mylili.Mysleli ze w krajach arabskich bedzie wiosna zydowska.Wyszlo na wiosne Al-Qaida.I okazalo sie ze Rosja miala racje.Ale to bez znaczenia.Izrael musi sie bac.Wszedzie wiosna Al-qaida doprowadzila do wladzy radykalnych islamistow.Wyborcza wypisywala bzdurki, a dzis strach.Strach powinien byc inny.Co zmienic u siebie zeby ludzie przestali nas nienawidziec.

 • ciemnaopalenizna

  Oceniono 12 razy 6

  Niesamowite, zarówno Interia jak i Onet informują tytułami że Syria grozi użyciem broni chemicznej. Tylko na gazeta.pl da się wywnioskować że tylko jeśli zostanie zaatakowana z zewnątrz. Koniec świata - obiektywna Wyborcza!

 • miki2012

  Oceniono 16 razy 6

  nota bene widocze na zdjęciu czarny dym to efekt palących sie opon (stała zagrowka przy takich news-ach)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje