"Prawo do posiadania broni jest świętsze od życia 30 tys. ludzi, ginących rocznie od kul"

23.07.2012 10:27
Policja przed kinem w Denver, gdzie doszło do strzelaniny

Policja przed kinem w Denver, gdzie doszło do strzelaniny (Fot. Karl Gehring AP)

Niemiecka prasa krytykuje USA za reakcje po masakrze w kinie w Denver. "Ameryka reaguje szalonymi środkami bezpieczeństwa. Kraj, w którym prawo do posiadania broni jest świętsze od życia 30 tys. ludzi, ginących rocznie od kul, wydaje się odporny na zdrowy rozsądek" - pisze gazeta "Ostsee-Zeitung". Pozytywnie wyraża się natomiast o reakcji Norwegów na zamachy Breivika.
Niemiecka prasa łączy masakrę w kinie w USA z rocznicą zamachów w Norwegii. "Prawie co do dnia, rok po masakrze na norweskiej wyspie Utoya, w której zginęło 69 osób, światem wstrząsnęła podobnie brutalna zbrodnia" - pisze dziennik "Die Welt".

"Barack Obama powiedział, że jeśli z masakry w Colorado należałoby wyciągnąć wniosek, to ten, że nasze życie jest bardzo kruche, a nasz czas ograniczony i cenny. W ten sposób prezydent banalizuje ten czyn. Masakra w kinie, w wyniku której zginęło dwanaście osób, w tym sześcioletnia dziewczynka, uczy też, że kontrola nad posiadaniem broni jest w USA zbyt słaba" - dodaje komentator stołecznego dziennika.

Ukazująca się w Rostocku gazeta "Ostsee-Zeitung", podkreśla, że "podczas gdy Norwegom udało się zachować tolerancję i czcić zmarłych ciesząc się jednocześnie z życia, Ameryka reaguje szalonymi środkami bezpieczeństwa. Kraj, w którym prawo do posiadania broni jest świętsze od życia 30 tys. ludzi, ginących rocznie od kul, wydaje się odporny na zdrowy rozsądek. Szczególnie wtedy, gdy nawet prezydenci przymilają się do lobby producentów broni".

Märkische Oderzeitung z Frankfurtu nad Odrą dodaje: "Także w Niemczech lobby posiadaczy broni ma duże wpływy. Jest ich tu dwa i pół miliona. Przepisy regulujące posiadanie broni są względnie surowe, ale zezwalają uprawiającym sport na kupno broni, która z ich sportem nie ma wiele wspólnego. A do tego broń można przechowywać w domu".

"Mobilizacja przeciwko Breivikowi"

"Podczas gdy USA znajdują się w szoku po masakrze na premierze filmu z Batmanem w pobliżu Denver, Norwegowie szukają drogi do normalności" - pisze Neue Osnabrücker Zeitung. "Norwegii udało zmobilizować się przeciwko ksenofobicznej ideologii Breivika; Norwegia sławi się tym, że pozostała tolerancyjnym krajem".

Także komentator dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung z uznaniem wyraża się wobec sposobu, w jaki polityczne kierownictwo Norwegii obeszło się z zamachem i jego konsekwencjami. "Premier Stoltenberg ma rację, kiedy mówi, że to nie zamachowiec, ale naród wygrał, ponieważ pozostał przy wartościach demokracji. Rzeczywiście nie doszło do politycznych erupcji. (...) Ale codzienność w Norwegii nie jest taka prosta jak się wydaje. Oprócz zrozumiałego wstrząsu, który jeszcze raz ujawnił się w rocznicę tego niewyobrażalnego zdarzenia, znacząca obecność policji w Oslo dowodzi, że coś się jednak zmieniło. Także Norwegia nie może ignorować już zasady "najpierw bezpieczeństwo".

"Tagesspiegel" przypomina, że "ksenofobiczna Partia Postępu, której przez długi czas aktywnym członkiem był Anders Breivik, musiała po masakrze pogodzić się z dotkliwymi stratami. Według najnowszych sondaży partia ta znów ma 22,8 procent poparcia i jest tym samym drugą polityczną siłą w tym kraju. Gdy skończy się żałoba, musi zacząć się analiza. Norwegia musi nauczyć się większego krytycyzmu".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (250)
Zaloguj się
 • gandalph

  0

  "Prawo do posiadania broni jest świętsze od życia 30 tys. ludzi, ginących rocznie od kul"

  Tia... Może być tak autorzy tego tytułu podali do kompletu, ilu ludzi NIE ZGINĘŁO tylko dlatego, że niedoszła ofiara miała broń, ewentualnie przypadkowy przechodzień?

 • drupal

  0

  Jest jednak poważna różnica miedzy Rosją a Szwajcarią. To różnica w mentalności i świadomości tych społeczeństw. Rosjanin z natury potrzebuje nad sobą bata i urzędnika, który powie mu jak żyć, dlatego wybiera sobie Putina i jego partię do odgrywania roli tak bardzo mu potrzebnego nadzorcy nad jego umysłem i wolnością. Szwajcar woli o większości spraw związanych ze swoim życiem decydować sam: od referendów po lokalne wybory i wspomniane już trzymanie broni w domu.
  Porównywanie Rosjan do Szwajcarów nie ma sensu tak jak porównanie Rosjan do mieszkańców Papui-Nowej Gwinei czy Indian z amazońskiej dżungli. To są społeczeństwa na zupełnie różnym stopniu rozwoju. Rosjanom nie potrzeba wolności tylko wódki. Gdyby nagle i niespodziewanie otrzymali wolność typu szwajcarskiego doszłoby tam niewątpliwie do tragedii na skalę planety, bo przecież mają broń nuklearną.
  Podsumowując: do wolności trzeba dojrzeć a potem ją sobie wybrać i zatwierdzić konstytucyjnie.
  Krajom takim jak Rosja czy Polska potrzeba na to jeszcze około 200-300 lat.

 • harperk

  Oceniono 9 razy 3

  jewesej bardzo ladnie przystosowuje ludzi do niewychodzenia z domow, spedzanai zycia na twittererze i fb

 • moneetor

  Oceniono 16 razy 4

  30 000 ludzi zginęło od broni... a ile jest zabójstw na tych, co nie mieli broni, bo w niektórych stanach dostęp jest mocno ograniczony?

 • muciasgracias

  Oceniono 14 razy -2

  Gość musiał wejść do kona normalnie. Potem ponoć zadzwonił do niego telefon i wyszedł przed wrota ewakuacyjne, zostawiając niedomknięte, i wtedy wpadł niby ten sam, ale już w masce i z resztą ekwipunku (zapewne ktoś inny) i postrzelał sobie. A ten, któremu wina została przypisana został zatrzymany na parkingu - może nawet nie wiedział, że został wrobiony. Podłożyć infor na serwerze WWW, dowolnym, to dla wywiadu/FBI niewielka sztuka - tym bardziej, że zapewne prowadzili gościa od miesięcy i mieli jego hasła w małym palcu.

  Kłania się sprawa a la Gladio, czygo GWNO nie napisze, bo przecież to w interesie jej mocodawców, aby dyskusja dotyczyła broni, a nie detali sprawy, które mogłyby podważyć logikę zmasowanej propagandy.

 • cichwoda

  Oceniono 6 razy -2

  Gdy Jarek wyszedl szedl w marszu z okazji swieta niepodleglosci to bylao prowokowanie do przemocy i Adas chcial go wsadzic do kryminalu, ale juz jak Polanski czy Spielberg nakrecaja filmy o przemocy to trzeba Amerykanom odebrac prawo do posiadania broni zamiast wsadzic tych zboczencow do kicia

 • albrecht_kalba

  Oceniono 28 razy 2

  Nie mogę już czytać wypowiedzi baranów, którzy twierdzą, że gdyby ludzie mieli broń to zabiliby Brevika, czy Holmesa. Ludzie zastanówcie się. TO nie film sensacyjny, w którym 20-letnia blondynka strzela celnie, niczym wyszkolony żołnierz, czy policjant. Ilu z Amerykańców regularnie trenuje strzelanie, doskonali się. Ilu w ogóle ludzi posiadających broń to robi? Nie rozumiecie, że odpowiedź ogniem na ogień skończyłaby się masakrą? Czy Wy kiedykolwiek z czegokolwiek strzelaliście? Poza strzelaniem z dupy? Nie ma możliwości, żeby banda zestresowanych ludzi była w stanie prowadzić celny ostrzał.
  Dajcie już spokój z tym, najgłupszym z możliwych, argumentów.

 • bezportek

  Oceniono 29 razy 7

  Lewactwo z "Ostsee-Zeitung" wyssało z brudnego palucha "30 tysięcy" niewinnych ofiar amerykańskiej broni palnej, brawo! Pomijając lekki fałsz na liczbach (z grubsza, trzykrotny) socjalistyczni kaznodzieje dali się ponieść fanatycznej hoplofobii i zrozumiałej nienawiści do Ameryki, której zawdzięczają swe nędzne życie i tłuste bratwursty.
  Większość "ofiar" broni palnej w USA to menele ubite jak psy ZANIM dokonały zbrodni. Między innymi dzięki temu, przestępczość w Stanach spada, a w hundesrepublice - rośnie.
  Samych gwałtów na szwabskiej ziemi jest wielokrotnie więcej - czy durne lewaki wyciągną stąd wniosek, żeby się wykastrować?
  Wiem, szukać logiki w bredniach lewaka to jak sumienia u makaka. Ale odpuścić durnym agitatorom? Przecie narobią ino pod siebie i jeszcze będą drzeć mordy, że śmierdzi.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 2 razy 0

  W Norwegii też powinni zakazać posiadania broni i materiałów wybuchowych. Zobaczcie do czego ta powszechna dostępność doprowadziła. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje