Eksperci: TEPCO źle zarządzała w Fukushimie, zwiększyło to rozmiar katastrofy

23.07.2012 08:30
Elektrownia atomowa w Fukushimie

Elektrownia atomowa w Fukushimie (Fot. KYODO REUTERS)

Operator siłowni w Fukushimie - firma TEPCO - usiłowała pomniejszać faktyczną skalę zniszczeń w elektrowni, a jej samozadowolenie z rzekomego bezpieczeństwa w elektrowni oraz złe zarządzanie zwiększyły rozmiar katastrofy. Takie wnioski znajdują się w raporcie panelu ekspertów powołanym przez rząd.
Eksperci skrytykowali również rząd i japońską agencję bezpieczeństwa nuklearnego za promowanie energetyki jądrowej jako całkowicie bezpiecznej, bez wspominania o towarzyszących jej zagrożeniach. Jak zauważa agencja Reutera, raport podaje w wątpliwość twierdzenia, że inne elektrownie atomowe w Japonii są przygotowane na katastrofy o dużym zasięgu po wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa.

Eksperci sugerują, że kroki podjęte po katastrofie w Fukushimie w innych siłowniach mogą być niewystarczające, by można było poradzić sobie z dużym i złożonym wypadkiem jądrowym, spowodowanym przez błąd ludzki i klęskę żywiołową w - jak to określono - "podatnym na katastrofy" kraju, jakim jest Japonia, gdzie dochodzi do trzęsień ziemi, tsunami i wybuchów wulkanów. Liczący 450 stron raport sporządzony przez 10-osobowy panel ekspercki kończy serię dochodzeń w sprawie największej awarii nuklearnej od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku - pisze agencja Associated Press.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych w trzech reaktorach. W katastrofie zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób.

Po wypadku w Fukushimie wyłączono w Japonii wszystkie 50 komercyjnych reaktorów jądrowych. Ostatnio premier Yoshihiko Noda zdecydował jednak, że reaktory nr 3 i 4 elektrowni Ohi w zachodniej części kraju, które po badaniach uznano za bezpieczne, zostaną ponownie uruchomione. Pierwszy z nich wznowił pracę na początku lipca.

Zobacz także
Komentarze (58)
Eksperci: TEPCO źle zarządzała w Fukushimie, zwiększyło to rozmiar katastrofy
Zaloguj się
 • acid.jazz

  Oceniono 22 razy 20

  Co za manipulacyjny artykuł:
  "nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych w trzech reaktorach. W katastrofie zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób."
  Można by pomyśleć, że 21 000 osób zginęło w wyniku awarii w elektrowni, a przecież prawie wszyscy zginęli w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, elektrownia nie miała tu nic do rzeczy.

 • snurfik

  Oceniono 19 razy 11

  Ekooszolomom przypominam ze elektrownie atomowa w Fukushimie oddano w 1971 roku, wiec projektowano w latach 60tych. W tamtych czasach prosty komputer zajmowal pol budynku, byly inne technologie, materialy itp.
  Do 2011 roku wydarzylo sie tysiace powaznych trzesien ziemi w Japonii i WSZYSTKIE elektrownie dzialaly bez zarzutu.
  W polsce nie ma zagrozenia trzesieniem ziemi 9st w skali Richtera, teraz jest badana historia tsunami i wysokosci fali w historii polski.

 • stefan.jazinski

  Oceniono 17 razy 11

  Jaka piękna manipulacja:
  "W katastrofie zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób."
  Co sobie pomyślałeś czytelniku Gazety? W której katastrofie zginęło lub zaginęło tyle osób?

 • 5m00tny

  Oceniono 14 razy 10

  Wszystkim pajacom twierdzącym że elektrownia atomowa w Polsce doprowadzi do "drugiego Czarnobyla" (uwielbiam to określenie) przypominam że od niemalże 40 lat w Ośrodku badań jądrowych w Świerku działa reaktor Maria polskiej konstrukcji i jakoś do tej pory nie było "drugiego Czarnobyla". Dziękuję, tyle na temat

 • biorytmix

  Oceniono 16 razy 6

  Złe zarządzanie mamy, przy obecnym systemie politycznym, jak w banku.

  Jak się jeszcze doda polskie specialite de la mezon:

  1) ułańską fantazję
  2) filozofię jakoś to będzie
  3) stwierdzenia - po nas choćby potop
  4) umiłowanie do prowizorki
  5) wykorzystanie elektrowni do celów propagandy i polityki
  6) kompletny brak doświadczenia
  7) kontrole, których wyniki będą od razu chowane do szuflady
  8) brak procedur
  9) prawdopodobne stłamszenie inżynierów i fachowców przez politbiuro

  to... dzięki, w obecnej rzeczywistości atomu nie chcemy.
  Może kiedyś

 • q-ku

  Oceniono 8 razy 6

  no rozumiem że gazeta jest proeko i ultra i wogle nowoczesna i zielona, tudzież progejowska i tak dalej, ale manipulacja z 21tys ofiar elektrowni to już za wiele

 • boco15

  Oceniono 6 razy 6

  Wolalbym informacje jakie bylo skazenie w momencie katastrofy, a jakie jest teraz i porownac je np. do skazenia w Czernobylu. Jaki odnotowano wzrost zachorowan na choroby popromienne i inne mogace z tego wynikac?

  Bo narazie jest bardzo duzo bicia piany, zadnych konkretow i kwiatki sugerujace ze zginelo tam 20tys osob...

 • stefan_psychiatra

  Oceniono 5 razy 5

  hehehe, a czy ktoś pokazał jakie zniszczenia są skutkiem awarii w elektrowni a jaki samego tsunami. Bo zdaje się 1:10000 to mało.

 • maci.mac

  Oceniono 5 razy 3

  Co wpisać w adblocku, aby wyłączyć to upiorne wyskakujące na dole okienko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje