Eksperci: TEPCO źle zarządzała w Fukushimie, zwiększyło to rozmiar katastrofy

23.07.2012 08:30
Elektrownia atomowa w Fukushimie

Elektrownia atomowa w Fukushimie (Fot. KYODO REUTERS)

Operator siłowni w Fukushimie - firma TEPCO - usiłowała pomniejszać faktyczną skalę zniszczeń w elektrowni, a jej samozadowolenie z rzekomego bezpieczeństwa w elektrowni oraz złe zarządzanie zwiększyły rozmiar katastrofy. Takie wnioski znajdują się w raporcie panelu ekspertów powołanym przez rząd.
Eksperci skrytykowali również rząd i japońską agencję bezpieczeństwa nuklearnego za promowanie energetyki jądrowej jako całkowicie bezpiecznej, bez wspominania o towarzyszących jej zagrożeniach. Jak zauważa agencja Reutera, raport podaje w wątpliwość twierdzenia, że inne elektrownie atomowe w Japonii są przygotowane na katastrofy o dużym zasięgu po wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa.

Eksperci sugerują, że kroki podjęte po katastrofie w Fukushimie w innych siłowniach mogą być niewystarczające, by można było poradzić sobie z dużym i złożonym wypadkiem jądrowym, spowodowanym przez błąd ludzki i klęskę żywiołową w - jak to określono - "podatnym na katastrofy" kraju, jakim jest Japonia, gdzie dochodzi do trzęsień ziemi, tsunami i wybuchów wulkanów. Liczący 450 stron raport sporządzony przez 10-osobowy panel ekspercki kończy serię dochodzeń w sprawie największej awarii nuklearnej od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku - pisze agencja Associated Press.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych w trzech reaktorach. W katastrofie zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób.

Po wypadku w Fukushimie wyłączono w Japonii wszystkie 50 komercyjnych reaktorów jądrowych. Ostatnio premier Yoshihiko Noda zdecydował jednak, że reaktory nr 3 i 4 elektrowni Ohi w zachodniej części kraju, które po badaniach uznano za bezpieczne, zostaną ponownie uruchomione. Pierwszy z nich wznowił pracę na początku lipca.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  0

  Na szczęście są jeszcze kraje które nie dają się terroryzować bandzie eko-terrorystów eko-idiotów i innych naćpanych eko-popaprańców którzy nawet nie wiedzą co to jest atom

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy 0

  @rudi_0
  Współcześnie status osoby poszkodowanej w wyniku katastrofy w Czarnobylu posiada 1 milion dzieci i 2 miliony dorosłych
  4769 km² -strefa wykluczenia
  350 000 osób wysiedlono
  Średnia dawka na całe ciało jaką otrzymał średnio mieszkaniec Polski w wyniku awarii czarnobylskiej w ciągu roku od awarii wyniosła 0,3 mSv
  Po katastrofie wyznaczono zamkniętą strefę buforową mierzącą 2,5 tysiąca km² i wysiedlono z niej wszystkich mieszkańców. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km2

 • 1helmut

  Oceniono 1 raz -1

  Ehh, to stara informacja. Najprawdopodobniej chodzi o ten sam raport co tu: www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/raport-ws-fukushimy-niekompetencja-wladz,195305.html czyli grudzień 2011.
  I niestety znów ta sama manipulacja liczbą ofiar. Pogoń za sensacją w samym środku sezonu ogórkowego.
  A kiedyś GW prowadziła całkiem przyzwoicie cykl artykułów "atom dla polski".

 • gazetaplum

  Oceniono 3 razy -1

  Raport powinien zawierać 1 linijkę.
  A w konkluzji: "projektanci i wykonawcy muszą mieszkać w strefie 2km. od elektrowni"
  450 stron jest nieczytelne.

 • galik79

  Oceniono 2 razy 0

  Ekooszołomom chciałbym przypomnieć, że w/w wspomniana elekotrnia była narażona w krótkim czasie na:
  trzęsienie ziemii
  tsunami
  pożar
  wybuch.

 • rudi_0

  Oceniono 3 razy -1

  Z zasady popieram wolnosc slowa , ale powinna sie ona konczyc tam , Droga "Gazeto" , gdzie klamstwo i manipulacja staja sie niebezpieczne...:)
  Albowiem poziom umyslowy polskiego spoleczenstwa jest taki jaki jest i umacnianie roznych zbrodniczych zabobonow i ciemnoty , raczej nie jest korzystne.

 • biorytmix

  Oceniono 16 razy 6

  Złe zarządzanie mamy, przy obecnym systemie politycznym, jak w banku.

  Jak się jeszcze doda polskie specialite de la mezon:

  1) ułańską fantazję
  2) filozofię jakoś to będzie
  3) stwierdzenia - po nas choćby potop
  4) umiłowanie do prowizorki
  5) wykorzystanie elektrowni do celów propagandy i polityki
  6) kompletny brak doświadczenia
  7) kontrole, których wyniki będą od razu chowane do szuflady
  8) brak procedur
  9) prawdopodobne stłamszenie inżynierów i fachowców przez politbiuro

  to... dzięki, w obecnej rzeczywistości atomu nie chcemy.
  Może kiedyś

 • 5m00tny

  Oceniono 14 razy 10

  Wszystkim pajacom twierdzącym że elektrownia atomowa w Polsce doprowadzi do "drugiego Czarnobyla" (uwielbiam to określenie) przypominam że od niemalże 40 lat w Ośrodku badań jądrowych w Świerku działa reaktor Maria polskiej konstrukcji i jakoś do tej pory nie było "drugiego Czarnobyla". Dziękuję, tyle na temat

 • cwanybolek

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko 21 tysięcy? Ja słyszałem, że milijon!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje