Niedoszły zięć Kopacz, żona ministra... "Niech Tusk przyjrzy się kadrom własnej partii"

Donald Tusk i Waldemar Pawlak

Donald Tusk i Waldemar Pawlak (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Premier "będzie musiał przyjrzeć się też poczynaniom swoich partyjnych kolegów. I rozstrzygnąć, czy tylko względy merytoryczne decydowały o nominacjach" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Witold Gadomski i przypomina przykłady żon, znajomych czy członków rodzin działaczy PO, którzy załapali się na państwowe posady.
Publicysta "Gazety" pisze o reakcji Donalda Tuska na dymisję ministra rolnictwa i taśmy PSL - zaznacza, że premier musi "wymagać poprawy standardów uprawiania polityki" nie tylko od koalicjanta.

I wymienia: "Oto kilka przykładów: Anna Budzanowska - żona ministra skarbu - wygrała konkurs na dyrektora Biura Ministra Transportu. Piotr Borawski - działacz PO z Gdańska - został członkiem rady nadzorczej PPHU Zaplecze sp. z o.o. (spółki należącej do samorządu Warszawy) w czasie, kiedy był narzeczonym Katarzyny Kopacz, córki marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Iga Isańska-Rosół - żona Marcina Rosoła, jednego z bohaterów afery hazardowej - pracuje w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Pracują tam również: żona Michała Matejki, jednego z liderów PO na Ursynowie i wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Ursynów, synowa Elżbiety Neski, radnej PO na Bielanach, żona Piotra Żbikowskiego (PO), wiceburmistrza warszawskiej dzielnicy Ochota, żona Krzysztofa Łaptaszyńskiego, wicedyrektora w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Krótko mówiąc, na Mazowszu unijne pieniądze dzielą żony polityków PO. Czy to tylko przypadek?".

I ostatni przykład: b. minister skarbu Aleksander Grad zatrudniony za 110 tys. w jednej ze spółek PGE. Gadomski przyznaje, że zatrudnianie swoich polityków, ich żon i znajomych to nie tylko domena Platformy, ale to właśnie Donald Tusk zapowiedział ostatnio walkę z takimi patologiami. Dlatego wzywa m.in. do wycofania tzw. poprawki Rockiego, ograniczającej opinii publicznej dostęp do informacji publicznej.

Cały komentarz w "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (292)
Niedoszły zięć Kopacz, żona ministra... "Niech Tusk przyjrzy się kadrom własnej partii"
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 58 razy 50

  Dlatego ustawą spowodowali utajnienie zarobków w przedsiębiorstwach by ludzie nie dowiedzieli się ile zarabiają kierownictwa firm. Przecież nie chodziło o zarobki Kowalskiego z jego 1500 zł brutto, chodziło o takich Gradów 110 tys. miesięcznie.

 • marcin1956

  Oceniono 56 razy 46

  Tusk jest pryncypialny, dał temu dowód usuwając z partii Zytę Gilowską, Za to, że nie wyrzuciła z roboty w swoim biurze poselskim dziewczyny, z którą ożenił się jej syn.
  Dziennikarz GW podał premierowi "na tacy" kolejne nazwiska do usunięcia z partii. Czekam z niecierpliwością na szybką reakcję.

 • mamwolne

  Oceniono 47 razy 37

  Przypomnijmy córkę Rostowskiego, która pracuje w MIn. Spraw Zagranicznych.

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 41 razy 33

  A fryzjer Muchy, a żona Hofmana, a siostra Giżyńskiego, a Kownacki od Kaczyńskich, a Skrzypek?

 • dobry-bogdan

  Oceniono 37 razy 31

  Synowa Pani Neski, radnej PO z Bielan to pikuś! Sprawdźcie proszę ilu radnych PO z Bielan jest zatrudnionych Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Ilu świadczy usługi dla MJWPU przez swoje firmy?

 • natenczas_wojski

  Oceniono 31 razy 31

  Ta gangrena działa od góry do dołu i z dołu do góry. Podobnie jest w samorządach.
  Gdy np. dzwoni się do urzędu a szczególnie straży miejskiej - ważniejsze jest nazwisko niż problem do rozwiązania.
  PSL jest zdziwiony bo nepotyzm to ich statutowa niepisana działalność. A reszta niewiele lepsza.
  I tak głupota, przeciętność i dziadostwo triumfuje.

 • kot_ikkk

  Oceniono 66 razy 30

  W normalnym kraju byłoby to ostatnie 30 dni rządów Tuska i złodziei z POPSLU.

 • oelefante

  Oceniono 27 razy 25

  Ale wyborcy tego właśnie chcą. Od 20 lat dają władzę ciągle tym samym ludziom. Przecież POPiSLDPSL to nie cztery różne partie, które wzięły się znikąd. To tak naprawdę cztery frakcje tej samej partii, które wspólnie stworzyły system gwarantujący im nieprzerwane rządy. To są ci sami ludzie, środowiska, idee, co 10 i 20 lat temu. Kiedyś nazywali się UW, UD, AWS, KL-D, PC, Solidarność, ROP, ZChN, KPN, SdRP. Ale poza nazwami niczego nie zmienili. To ci sami ludzie. I całe POPiSLDPSL ma jeden i ten sam program. Między nimi nie ma zasadniczych różnic. Są tylko pozorne, kosmetyczne różnice, dzięki którymi wyborcy sądzą, że idąc do wyborów coś zmienią.
  Ale nic nie zmienią, bo zgadzają się na system (próg wyborczy, finansowanie z budżetu, metoda d'Hhondta), który gwarantuje władzę tym, którzy już ją mają.
  Te wszystki frakcje grają do jednej bramki. Pomyślcie, czy może być przypadkiem fakt, że od 20 lat uchwalane są ustawy powodujące coraz większy burdel w kraju, dające urzędnikom coraz większą władzę nad obywatelem, powodujące, że politycy są coraz bardziej bezkarni, że te same przepisy można interpretować na wiele różnych sposobów, że rozstrzyganie najmniejszej pierdoły przed sądem trwa latami, że za błędy i przestępstwa polityków oraz urzędników płaci podatnik, że nawet - wydawałoby się - znaczące wyroki sądów tak naprawdę niczego nie zmieniają, bo sąd może stwierdzić, że np. urząd źle postępował, ale to nie znaczy, że w przyszłości ma postępować inaczej?
  A popatrzcie na to, jak skonstruowana jest polska gospodarka. 25% ludzi pracuje na państwowym, to potężna siła, która gwarantuje, że status quo się nie zmieni. Myślicie, że to przypadek, że taki jest udział państwowych stołków? Popatrzcie na listy najbogatszych Polaków... przecież u nas "kapitalizm" budowany jest od 20 lat. A listy się nie zmieniają. Tymczasem w krajach, gdzie wprowadzano prawdziwy kapitalizm ludzie ciągle wchodzili na szczyt i z niego spadali. Bo rynek był niezwykle dynamiczny. U nas jest on mocno zakonserwowany. Przypadek?
  Wiele takich patologii można wymieniać. Ale wszystko prowadzi do jednego wniosku.
  Taki a nie inny system polityczno-gospodarczy jest świadomie budowany od 20 lat. I budują go, wspólnie i zgodnie, partie, ludzie i środowiska, które obecnie nazywają się POPiSLDPSL.

 • lava71

  Oceniono 27 razy 25

  WOW ...
  Euro2012 skończone i szambo wybiło ze wszystkich dziur.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje