Wspólnik zamachowca z Burgas - być może wciąż jeszcze w kraju

22.07.2012 19:22
Podejrzany zamachowiec samobójca na lotnisku

Podejrzany zamachowiec samobójca na lotnisku (Fot. nagranie z monitoringu lotniska)

Bułgarscy eksperci nie wykluczają, że wspólnik zamachowca, który wysadził w Burgas autobus z izraelskimi turystami, zabijając 6 osób, jest nadal w Bułgarii. Na istnienie wspólnika wskazuje opis podejrzanego przez świadków, różny od wyniku sekcji zwłok.
Według lekarki Galiny Milewej, która uczestniczyła w sekcji, zamachowiec samobójca miał "białą twarz i niebieskie oczy", podczas gdy świadkowie wskazują, że podejrzany miał "arabskie rysy" i czarne oczy. Może to oznaczać, że było dwóch organizatorów zamachu - pisze gazeta "24 czasa" w wydaniu internetowym.

"Zamachowiec miał wspólnika"

Wersję o wspólniku popierają bułgarscy eksperci ds. bezpieczeństwa, według których ładunek wybuchowy zdetonował wspólnik za pomocą telefonu komórkowego.

Dziennik "Standart", powołując się na anonimowych pracowników kontrwywiadu, pisze nawet o trzech osobach. Jeden miał zastąpić zamachowca w razie niepowodzenia, a trzeci kontrolował ich obu.

Szef MSW Cwetan Cwetanow jeszcze w piątek nie wykluczał, że "zamachowiec miał wspólnika". "Nie jest wykluczone, że ten wspólnik nadal jest w kraju" - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji BTV szef służb operacyjnych resortu Kalin Georgijew.

W sobotę opublikowano portret pamięciowy domniemanego wspólnika. Według BTV pokazywany jest on administratorom w hotelach na wybrzeżu czarnomorskim.

Według najnowszych danych zamachowiec, którego tożsamości wciąż nie udało się ustalić, kilka dni przed atakiem przebywał w hotelu w Warnie. Na recepcji legitymował się fałszywym amerykańskim prawem jazdy, które znaleziono po zamachu.

Międzynarodowe dochodzenie

Policja bułgarska we współpracy z izraelskimi i amerykańskimi służbami specjalnymi prowadzi dochodzenie w sprawie zamachu, skupiając się przede wszystkim na ustaleniu jego tożsamości.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu o zorganizowanie ataku oskarżył libański Hezbollah, który miał działać na zlecenie władz Iranu. W sobotę izraelska strona internetowa ynetnews.com podała, że odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie nieznana organizacja Kaidat al-Dżihad. Rzeczniczka MSZ Weseła Czernewa zdementowała jednak te doniesienia.

Bułgarskie władze wstrzymują się od wskazywania odpowiedzialnych za zamach przed zakończeniem dochodzenia, obawiając się dyplomatycznych komplikacji i dalszych aktów terrorystycznych. Eksperci ds. bezpieczeństwa skłonni są przypisywać atak Al-Kaidzie, a nie Hezbollahowi.

Szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow powiedział jednak w sobotę, że "Bułgaria nie będzie wskazywać na potencjalnych organizatorów zamachu, dopóki nie zakończy się dochodzenie".

"Na razie żaden z naszych partnerów z UE i NATO, w tym Stany Zjednoczone, nie śpieszą się ze wskazywaniem organizatora tego zamachu" - zaznaczył w wywiadzie dla radia publicznego.

Zobacz także
Komentarze (20)
Wspólnik zamachowca z Burgas - być może wciąż jeszcze w kraju
Zaloguj się
 • dokkk66

  Oceniono 14 razy 2

  "Biała twarz i niebieskie oczy" . Netanjahu miał rację, to stu procentowy Pers.

 • najlepszy-premier

  Oceniono 1 raz 1

  właśnie zamknięto dwie linie metra w Londynie "do odwołania" przechodzące przez teren Igrzysk. 200 000 osób jest spodziewane jutro na igrzyskach.
  Wiadomość o wspólniku zamachowca z Burgas - podawana już jako pewnik: a więc on będzie oskarżony za eksplozje w metrze i podłożenie brudnej bomby albo broni biologicznej lub chemicznej.
  Broń jest właśnie podkładana przez Mossad i CIA. Rodacy uciekajcie z Londynu!!!!

 • fletniapana

  Oceniono 1 raz 1

  A po co zamachowiec samobójca jeśli ładunek został odpalony za pomocą telefonu komórkowego?

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy 1

  Gra wywiadów za pośrednictwem tzw. prasy...

 • muciasgracias

  Oceniono 2 razy 0

  Wojna ma różne oblicza. czasami nazywa się pokój.

  www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=495477

 • patrzy-kat

  Oceniono 1 raz -1

  Jesli to tylko wybujala fantazja to odszczekam wszystko co napisalem do tej pory o beznapletkowcach, ale jesli nie ...... www.youtube.com/watch?v=wvFN1o8thKI

 • muciasgracias

  Oceniono 7 razy -1

  W artykule, którego, jak zwykle w GWNO, nie można komentować:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12174687,Bulgarzy_publikuja_portret_wspolnika_zamachowca_z.html

  Jest wszystko co trzeba, żeby mieć jasność, co do planu Izraela. Zamach zapewne będzie, w wykonaniu Mossadu, który "pojechał chronić" (bi przecież Mossad nigdy nie organizował terroru, zamachów itd., hehe). Ofiary zapewne będą, niestesty, żeby - jak w Bułgarii - było wiarygodnie. Zamach oczywiście zostanie uznany za akt terroru Iranu na podstawie sfabrykowanych dowodów, w czym pomoże wywiad brytyjski i amerykański. Netanjahu już w ciągu 2h będzie mieć pewność, że to Iran i rozpocznie kampanię wojskową nie tylko przeciw Iranowi, ale też przeciw Palestyńczykom. To powoływanie się na historię z Monachium nie jest ani przez chwilę przypadkowe. To element planu propagandowego. Najsmutniejsze jest to, że większość ludzi - poprzez fakt, że nie kwestionują nawet minimalnie tego, co mówi prasa, jest de facto współodpowiedzialnych za swobodę państwowego terroru Izraela i innych "demokratycznych" krajów.

 • jamj

  Oceniono 9 razy -1

  Nie pasuje do scenariusza wygląd zamachowca "z sekcji zwłok", to trzeba znaleźć wspólnika z "arabskimi rysami". Tylko patrzeć, jak w pobliżu znajdą Koran i instrukcję obsługi...Właśnie, czego? Bomby? Autobusu?

 • osykosy

  Oceniono 2 razy -2

  Twierdzę DALEJ JEDNO - gdyby na lotnisku w Burgas był pies do wykrycia materiałów wybuchowych- to do tej tragedii by nie doszlo!! Sprawę ewidentnie zawaliło MSW Bulgarii!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje