Bezkarność za okrzyki "ruska k...a". Mowa nienawiści polskiej ulicy

Na trasie przemarszu Rosjan przez Warszawę ustawiły się grupki Polaków

Na trasie przemarszu Rosjan przez Warszawę ustawiły się grupki Polaków (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Żaden z kiboli zatrzymanych po meczu Polska - Rosja nie został skazany za mowę nienawiści - ustalił portal Gazeta.pl. - Nikt z zawstydzonych Polaków, nie zwrócił uwagi tym od "ruskiej kur...y". Powstał przekaz, że mowa nienawiści, homofobia, antysemityzm, są akceptowane jako normalna forma ekspresji poglądów w społeczeństwie - komentują psychologowie i prawnicy.
Warszawa, 12 czerwca, przed meczem Euro 2012 Polska - Rosja. Kibice "Sbornej" maszerują na Stadion Narodowy. Słychać okrzyki "Je...ć Rosję". Panującą od kilku dni atmosferę futbolowego święta zastępuje - na szczęście na krótko - festiwal agresji w centrum miasta: bójki polskich i rosyjskich kiboli, wulgarne zaczepki. Policja skutecznie interweniuje. Ale na długo zapamiętamy medialne obrazki pijanych grup Polaków biegających Nowym Światem i skandujących przyśpiewkę "Ruska k...". I żaden z nich nie został ukarany.

Połowa spraw do umorzenia. "Niewykrycie sprawcy"

- Do 4 lipca w związku z polsko-rosyjskimi awanturami podczas Euro w Warszawie do sądu rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia (większość spraw trafiła do tego sądu - red.) wpłynęły 123 sprawy w stosunku do 144 osób, w tym 9 cudzoziemców - mówi portalowi Gazeta.pl sędzia Igor Tuleya, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zapadły 82 wyroki, w tym 43 prawomocne. Ale żaden - za mowę nienawiści, którą było słychać na ulicach. - Nie mamy z sądów rejonowych informacji, by po zamieszkach przed meczem Polska-Rosja ktokolwiek został skazany z art. 257 KK - potwierdza nam sędzia Tuleya.

Policja: ''Ludzie rzadko wnoszą skargę''

Dlaczego kibole obrażający Rosjan tylko za to, że są Rosjanami, nie ponieśli jakiejkolwiek kary?

- Nie jest tak, że policja godzi się, by ludzie, którzy wykrzykują obelgi czy hasła rasistowskie czy ksenofobiczne, chodzili bezkarni. Takie wydarzenia absolutnie nie powinny mieć miejsca. Niestety, w takich przypadkach ludzie rzadko wnoszą skargę, a przy sprawach zbiorowych, gdzie adresatem jest tłum, a obrażającym - też tłum - wychwycenie odpowiedzialnych za pojedyncze okrzyki jest trudne. Ale staramy się wykorzystywać inne przepisy, by utrudnić takim ludziom życie i na przykład na podstawie monitoringu aresztujemy ich za udział w bójce czy zbiegowisku - mówi portalowi Gazeta.pl Maciej Karczyński, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Państwo zrzuca ściganie zniewag na poszkodowanych?

Kraków, 7 lipca, finał Festiwalu Kultury Żydowskiej. Po ostatnim koncercie grupa polskich i izraelskich Żydów przysiada w restauracji Moment na piwo. Kilkoro ma na głowie jarmułki, niektórzy rozmawiają po hebrajsku. Jest późno, kelnerzy zaczynają sugerować, że zamykają lokal, klienci chcą zostać.

W odpowiedzi - według relacji świadków, którym zaprzecza menedżer restauracji - słyszą: "Pier... Żydzi, nie obsłużymy was, wyp...lać do Izraela!". Prokuratura nie wszczyna śledztwa ws. nawoływania do nienawiści. Doniesienie składają z oskarżenia prywatnego sami poszkodowani.

Dwa artykuły, duża różnica

W polskim prawie zachowania takie jak w Warszawie i Krakowie regulują artykuły 216 i 257 kodeksu karnego. Pierwszy to zniewaga, drugi - nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym i wyznaniowym. Pierwsze jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego, drugie - z urzędu. Problem w tym, że co roku spora ilość spraw kwalifikujących się do ścigania przez państwo jako mowę nienawiści, kończy jako zwykła zniewaga. Czyli dochodzenie sprawiedliwości przerzucane jest na barki samego pokrzywdzonego. A według policyjnych statystyk choć liczba postępowań wszczętych po prywatnych skargach wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat niemal dwukrotnie, to jest ich niezwykle mało - w 2011 r. tylko 292.

Wstydziliśmy się, ale nikt nie zwrócił uwagi tym od "ruskiej k...y"

- Niestety, jeśli już ktoś zgłasza takie przestępstwo, to zwykle jest to sama urażona na tle etnicznym osoba. Bardzo często policja, prokuratura czy sądy boją się kategoryzacji rasistowskiej wypowiedzi jako "mowy nienawiści". Samo prawo jednak nas nie uchroni. W czasie Euro 2012 widziałem w Warszawie kibiców ubranych w koszulki z napisem "1920" i "W...ierdol 2012". Czułem głęboki wstyd. Ale nikt z nas, zawstydzonych Polaków, nie zwrócił uwagi tym od "ruskiej kur...y" - mówi portalowi Gazeta.pl dr Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od psychologii języka i badań nad antysemityzmem. - Byliśmy wobec nich bezradni. Spodziewamy się, że sądy wszystko za nas załatwią - a tak raczej się nie stanie.

Sprawy nie dla sądu

- Te sprawy najczęściej nie dochodzą do sądu, nie zapadają orzeczenia. Władze nie podejmują wystarczających działań, żeby temu przeciwdziałać - mówi portalowi Gazeta.pl prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. - Tego typu zachowanie daje bardzo wyraźny przekaz społeczny: że mowa nienawiści, homofobia, antysemityzm, są akceptowane jako jedna z normalnych form ekspresji poglądów w społeczeństwie - ostrzega prof. Płatek.

Znikoma społeczna szkodliwość?

Czy wyzwiska rzeczywiście w swojej masie wciąż mają znikomą społeczną szkodliwość czynu?

- Są głęboko szkodliwe - mówi dr Bilewicz. - Nie tylko zmieniają podświadomie nasze postrzeganie mniejszości. Wpływają też kolosalnie na same mniejszości. To przypomina każde inne traumatyczne przeżycie. Najpierw są silne reakcje emocjonalne, przygnębienie, gniew, smutek na skutek utraty godności. Po jakimś czasie następuje próba zrozumienia, co tak naprawdę się stało. Wtedy obrażony Żyd, czarnoskóry czy gej zaczynają obwiniać całą grupę za to, co ich spotkało. Jeśli więc nie chcemy słyszeć na świecie, że wszyscy Polacy to antysemici czy homofoby, jeśli obrażają nas filmy BBC o rasizmie na polskich stadionach - to postarajmy się zwalczyć mowę nienawiści. Bo jej ofiary mogą nie zgłosić sprawy na policję, nie pójść do sądu, jednak ich uraz pozostanie i wpłynie znacząco na wizerunek Polski i Polaków - kwituje Bilewicz.

- Mamy trudność z uznawaniem ludzi za przestępców za wypowiedziane w gniewie słowa. Ale muszą być podjęte inne formy działań niż penalizacja. To nie może się ograniczyć do tego, że bardzo trudny kulturowo problem zepchniemy do działki prawa karnego - mówi prof. Płatek. - Co my zrobiliśmy, żeby policjant był wyczulony? Co zrobiliśmy, by prokurator rozumiał, o co chodzi?

Zobacz także
Komentarze (179)
Bezkarność za okrzyki "ruska k...a". Mowa nienawiści polskiej ulicy
Zaloguj się
 • ateofi

  Oceniono 27 razy 17

  A co tu się dziwic tej dziczy? Wystarczy wyjśc na ulicę i trochę posłucha języka "normanych" Polaków i Polek, niekoniecznie kiboli!! Kurwa, ch... i pi... nie schodzą z ust panom i paniom, aż wstyd słuchac zwłaszcza jak idę z moją małą córką i ona to wszystko slyszy. Nawet gimnazjailiści nagminnie "rzucają mięsem" aż włosy dęba stają, że można tak wulgarnie się odzywac!! Więc o co te pretensje do kiboli? Niech każdy popatrzy na siebie!!

 • langston

  Oceniono 54 razy 16

  za mowę nienawisci w stosunku do Polaków cała GW powinna dawno siedzieć!!

 • kuja1933

  Oceniono 30 razy 14

  trzeba tylko zauwazyć iż Gazeta Wyborcza pisała o tym już na 3 miesiące PRZED meczem. I robiła wszystko żeby tak było

 • juhang

  Oceniono 19 razy 13

  Gazeto przypomnieć wam tytuł waszego wydania na dzień przed meczem i uderzania w tony propagandy made in ZSRR?? Język nienawiści ulicy... dobre sobie ... najpierw zacznijcie od siebie podjudzacze!

 • gr_ub_y

  Oceniono 58 razy 12

  Ten tekst Gazety jest po prostu skandaliczny, w głowie mi się nie mieści, że można komuś zarzucać homofobię, antysemityzm i nienawiść podczas, gdy niezwisłe i niezależne prokuratury 3RP uznały, że prawo w żaden sposób nie zostało złamane i że sądy 3 RP wydały wyroki uniewinniające lub umarzające postępowania.

  Te wyjątkowo obrzydliwe insynuacje i pomówienia, zarzucające komuś mowę nienawiści, podważanie wyroków niezawisłych sądów wydanych w imieniu 3RP, to właśnie w całości nadaje się do prokuratury. Nie może być wiecznie tak, że byle pismak może, wedle własnych kryteriów, obsmarowywać wymyślnymi epitetami wszystkich których nie lubi i rzucać bezpodstawnie ciężkie oskarżenia na tych tych, którzy mu się z tych czy innych powodów nie podobają.

  DZIENNIKARZE MUSZĄ ZOSTAĆ ZMUSZENI WRESZCIE DO BRANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYPOWIEDZIANE SŁOWA!

 • eesensja

  Oceniono 36 razy 12

  A gdzie są skazani za: malskacza, durnia, borubara, irasada, małego człowiek, zabrane samoloty i krzesła? Towarzyszu Gostkiewicz , czy to jedyna mowa nienawiści jaką partia kazała wam dostrzec? Czyżby POmroczność wybiórcza?

 • aa.6

  Oceniono 23 razy 11

  Czy już wiadomo kiedy polski rząd zajmie się atakami na polskich obywateli?

  www.wroclaw.sport.pl/sport-wroclaw/1,123437,12160205,Policjanci_w_Podgoricy_bili_Czarnogorcow__bo_mysleli_.html
  Dziennik "Vijesti" opisuje przypadki agresywnego zachowania policjantów, którzy bili nie tylko kibiców, ale nawet przypadkowych przechodniów, w tym dzieci. - Jeden z mieszkańców Podgoricy przejeżdżał wczoraj autem przez Donją Goricę razem z 17-letnim synem. Gdy zapytał policjanta z jednostki specjalnej, dlaczego nie mogą przejechać, ci zaczęli uderzać pałkami w ich samochód. Gdy chłopak otworzył okno i się odezwał, policjant zaczął uderzać pałką w niego - donosi dziennik.

  Po chwili inni policjanci z drogówki zaczęli ich przepraszać. Przyszedł też jeden z jednostki specjalnej i powiedział, że przesadzili, bo myśleli, że są Polakami.

 • kixx

  Oceniono 25 razy 11

  To prawda,ale jednak przyklad idzie z gory.Sa gazety,ktore ustawicznie usiluja wmowic Polakom,iz sa antyzydowscy,rasisci.czy nawet mordercy

 • andaraos

  Oceniono 15 razy 11

  Gdyby adresatem był tłum żydów, to nawet brak jakiegokolwiek przepisu nie przeszkodził by policji spałować tłum obrażający.
  Już po tygodniu 100% tych kiboli miało by wyroki skazujące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje