;

Bohdan Stupka nie żyje. Filmowy Chmielnicki z "Ogniem i mieczem" miał 71 lat

Zmarł Bohdan Stupka, wybitny ukraiński aktor, w Polsce znany głównie z roli Chmielnickiego w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Miał 71 lat.
Bohdan Stupka od dłuższego czasu chorował na serce. Półtora roku temu zrobiono mu operację w Niemczech, a ostatnie 4 miesiące spędził w podkijowskiej klinice rządowej "Teofania".

Aktor zmarł krótko przed ósmą rano. Pogrzeb, na stołecznym cmentarzu Bajkowa, odbędzie się we wtorek. Jego organizacją zajmie się minister kultury Mychajło Kulyniak. Kondolencje rodzinie złożyli premier i prezydent.

Bohdan Stupka zagrał w blisko 100 filmach, w tym w polskich produkcjach - obok "Ogniem i mieczem" także w "Starej baśni. Kiedy słońce było bogiem" oraz "Sercu na dłoni" Krzysztofa Zanussiego.

Bohdan Stupka chętnie grał także w rosyjskich filmach, między innymi w znanych w Polsce "Tarasie Bulbie" czy "Kierowcy dla Wiery". Miał też w dorobku ponad 50 ról teatralnych. Przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym imienia Iwana Franko w Kijowie, którym także kierował. W latach 1999-2001 był ministrem kultury Ukrainy.

Najnowsze informacje