Austria: Wojsko ewakuowało 140 osób. Kilka wiosek jest odciętych od świata

22.07.2012 11:41
 Sankt Lorenzen

Sankt Lorenzen (Fot. HERWIG PRAMMER REUTERS)

W Styrii już od 24 godzin twa akcja ratunkowa po gwałtownych nawałnicach, które odcięły od świata kilka wiosek. Wojsko ewakuowało 140 osób. Sytuacja powoli się stabilizuje.
W ewakuacji i usuwaniu zniszczeń po potężnych burzach, które przeszły w sobotę przez Styrię i Karyntię na południu Austrii, bierze udział 1200 strażaków i 300 żołnierzy.

Sytuacja jest nadal "napięta, ale stabilna". W powiecie Liesen, gdzie lawiny błotne zniszczyły kilkadziesiąt gospodarstw, utrzymano stan klęski żywiołowej. Miejscowości St. Lorenzen i Oppenberg, pogrzebane pod zwałami błota, są nadal odcięte od świata. Śmigłowcami wywieziono stamtąd 140 osób. Na ewakuację oczekuje nadal 250 mieszkańców tych terenów.

W wielu miejscowościach nie ma nadal wody i energii elektrycznej. Zniszczone są mosty i drogi. Usuwanie szkód potrwa wiele tygodni.

Wszystkie drogowe połączenia tranzytowe prowadzące przez Austrię są przejezdne, ale należy liczyć się z utrudnieniami w kierunkach na Słowenię i Włochy.

Alpejskie służby ratunkowe apelują do turystów o pozostanie w schroniskach. W Styrii nadal pada deszcz, górskie szlaki są niebezpieczne.

Świadkowie wydarzeń informowali w sobotę, że żywioł w pół godziny zniszczył obydwie wioski. Prędkość, z jaką poruszała się lawina błota, kamieni i żwiru, szacowano na 80 km/godz.

W Burgenlandzie na wschodzie Austrii straty w uprawach rolnych po przejściu burz szacuje się na 20 mln euro. Przesiąknięta ziemia nie przyjmuje już wody.

Minister ds. ochrony środowiska Nikolaus Berlakovich przeznaczył na akcję ratunkową 1,5 mln euro.

Synoptycy nie przewidują poprawy pogody w najbliższych dniach.

Według ostatnich doniesień, powoli poprawia się sytuacja w miejscowościach, gdzie doszło do poważnych podtopień, lawin błotnych i zalania wielu miejscowości. Zdaniem synoptyków, poziom wody już nie będzie wzrastał. Sprzątanie skutków powodzi i lawin błotnych jednak potrwa wiele tygodni. Straty, w tym rolne, szacowane są w milionach euro.

Zobacz także
  • W Sankt Lorenzen starty są gigantyczne Austria: Ogromne nawałnice, całe wioski pod lawinami błota. Stan klęski żywiołowej
Komentarze (7)
Austria: Wojsko ewakuowało 140 osób. Kilka wiosek jest odciętych od świata
Zaloguj się
  • 2-julita

    Oceniono 13 razy -5

    koniec kalendarza Majów coraz bliżej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje