Rupert Murdoch rezygnuje z funkcji dyrektora News International. Oddaje władzę?

22.07.2012 11:06
Rupert Murdoch

Rupert Murdoch (Fot. OLIVIA HARRIS REUTERS)

Magnat medialny Rupert Murdoch zrezygnował z kierowania kilkoma spółkami w Wielkiej Brytanii i USA, wchodzącymi w skład jego globalnego koncernu medialnego News Corp. Firma zapewnia, że ruch kadrowy jednego z najpotężniejszych ludzi mediów to "rutynowe zabiegi".
Informację o rezygnacji Murdocha z funkcji szefa News International podała brytyjska gazeta "The Telegraph". Potwierdziła ją Daisy Dunlop, rzeczniczka spółki News International, brytyjskiej filii News Corp. - Rupert Murdoch w zeszłym tygodniu ustąpił z funkcji dyrektora News International Group, Times Newspaper Holdings i News Corp Investments w Wielkiej Brytanii - poinformowała.

Te trzy spółki mają nadzór nad takimi brytyjskimi gazetami, jak "The Sun", "The Times" i "The Sunday Times". Jak sprecyzowała News International w oświadczeniu, chodzi o rutynowe zabiegi w firmie w związku z jej wcześniejszym podzieleniem się.

News Corp się dzieli, Murdoch zostanie

Pod koniec czerwca br. globalny koncern medialny News Corp poinformował, że podzieli się na część prasową i wydawniczą oraz medialno-rozrywkową. Zgodnie z ustaleniami 81-letni Murdoch ma być prezesem obu nowo utworzonych gałęzi i zostać dyrektorem zarządzającym części medialno-rozrywkowej. Murdoch zrezygnował również z kierowania spółkami w Stanach Zjednoczonych, ale - jak podaje "The Telegraph" - na razie nie ujawniono szczegółów, o jakie to firmy chodzi.

Murdoch znika z Wielkiej Brytanii?

Sobotnie doniesienia mogą sugerować - jak pisze agencja Associated Press - że Murdoch dystansuje się od swoich interesów na rynku medialnym w Wielkiej Brytanii z powodu zeszłorocznego skandalu podsłuchowego.

Głównym ośrodkiem tzw. afery podsłuchowej, która wstrząsnęła w zeszłym roku brytyjskimi mediami, był tabloid "News of the World", należący do koncernu Murdocha. Gazeta wynajmowała hakerów i prywatnych detektywów, by włamywali się do skrzynek głosowych w telefonach znanych osobistości i ofiar przestępstw, aby zdobyć informacje. Po ujawnieniu afery gazeta przestała się ukazywać.

Afera podsłuchowa w koncernie Murdocha

Wśród podsłuchiwanych osób byli m.in. aktorzy Hugh Grant, Sienna Miller, Jude Law, eksbeatles Paul McCartney, były premier John Prescott, bliscy żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie oraz krewni ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie z 2005 roku.

Z największym oburzeniem opinii publicznej spotkało się włamanie do poczty głosowej w telefonie 13-letniej Milly Dowler, zamordowanej w 2002 r., dokonane już po śmierci dziewczynki. Hakerzy wykasowali część wiadomości, by zrobić miejsce na nowe. Skłoniło to policję i rodziców dziecka do przyjęcia błędnej hipotezy, że dziewczynka żyje.

Zobacz także
Komentarze (14)
Rupert Murdoch rezygnuje z funkcji dyrektora News International. Oddaje władzę?
Zaloguj się
 • antobojar

  Oceniono 14 razy 8

  Stary cap.. w drodze do piekła... mało ludzi w ostatnich latach zasłużyło na większą pogardę i niechęć, jak ten medialny gangster.. fuj..

 • cezar85

  Oceniono 7 razy 7

  władzę przejmie pacynka

 • wyjepka

  Oceniono 10 razy 6

  Rezygnuje ? Dlaczego jeszcze nie siedzi w więzieniu ?

 • fuchsgs

  Oceniono 5 razy 5

  Same afery w tym #świecie demokracji i dobrobytu"!!krew już się gotuje!!

 • gtpress

  Oceniono 6 razy 4

  jak i dlaczego jeden czlowiek mogl miec tyle pralni ? to bylo i jest chore dla kazdego mozgu......!!!

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Pazerne bydle.

 • abhaod

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz rozumiem dlaczego to info...10 lat temu przychodzi rywin do michnika...
  www.rp.pl/artykul/843344,915236-Lew-Rywin-dziesiec-lat-po-aferze.html

 • abhaod

  Oceniono 8 razy 2

  Ach, jak redachtorów Zaborczej zabolało przyrównanie michnika do murdocha...a podobno prawdziwa cnota krytyk się nie boi....
  www.tezeusz321.republika.pl/towarzysze.html

 • adset

  Oceniono 4 razy 2

  A podsunąć mu kolejne "Dzienniki Hitlera", jak Kujau za pośrednictwem "Sterna" na początku lat osiemdziesiątych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje