21 bilionów dolarów. Tyle światowa elita bogaczy ukryła w rajach podatkowych

Kajmany - jeden z rajów podatkowych

Kajmany - jeden z rajów podatkowych (fot. Wikimedia)

Wykorzystując luki w prawie i system lokowania pieniędzy w rajach podatkowych, najbogatsi ludzie świata wyprowadzili za granice krajów, w których normalnie powinni zapłacić podatek, gigantyczną sumę 21 bilionów dolarów. To PKB USA i Japonii razem wzięty - podkreśla ?Guardian?.
Szacowana na co najmniej 21 bilionów dolarów suma wyciekła z mnóstwa krajów do bezpiecznych przystani finansowych, takich jak Szwajcaria czy Kajmany - pisze brytyjski "Guardian". Astronomiczną sumę wyliczyła i przedstawiła w raporcie "The Price of Offshore Revisited" grupa Tax Justice Network, w skład której wchodził m.in. James Henry, były główny ekonomista w McKinsey i ekspert od rajów podatkowych.

Jak uniknąć fiskusa? Pomoże międzynarodowa sieć profesjonalistów

Badacze zebrali i przeanalizowali najdokładniejsze do tej pory dane dotyczące rozmiaru wyprowadzonych kwot, pochodzące m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pośrednikami i wspólnikami światowej elity finansowej w procesie unikania fiskusa są prywatne banki, którym zależy na zdobyciu wkładów pochodzących od najbardziej wartościowych klientów - tych z najgrubszym portfelem.

Ich bogactwo "jest chronione przez wysoko opłacaną, zdolną grupę profesjonalnych 'funkcyjnych' w prywatnej bankowości, prawie i doradztwie, którzy wykorzystują coraz bardziej pozbawioną granic światową gospodarkę" - stwierdził Henry. Wskazał kilku głównych aktorów tych działań - prywatne banki UBS, Credit Suisse i Goldman Sachs.

Skąd znikło najwięcej pieniędzy i co można byłoby za nie zrobić?

Wśród krajów, z których wyparowało najwięcej kapitału od lat 70., jest m.in. wiele krajów rozwijających się. W niejednym przypadku suma pieniędzy, które zamiast na ich rynki trafiły na konta, lokaty i rynki innych krajów, mogłaby spłacić ich zadłużenie wobec reszty świata. Przodują w tym m.in. kraje bogate w ropę, jak Arabia Saudyjska czy Nigeria, ale także - jeśli oszacować dochody, jakie mogłoby przynieść zainwestowanie wyprowadzonych za granicę pieniędzy - Rosja.

- Problem jest w tym, że aktywa tych krajów trzyma w ręku mała grupa bogatych ludzi, podczas gdy ciężar spłaty długów leży na barkach zwykłych ludzi - poprzez rządy - cytuje słowa raportu "Guardian".

Według zawartych w nim wyliczeń niemal połowa z tych środków jest w rękach 92 tys. ludzi, czyli 0,001 proc. ludności świata. Henry i jego grupa wyliczyli, że gdyby państwa mogły opodatkować ich dochody - zakładając średnio 3-procentowy zysk rocznie - zebrałyby więcej, niż rocznie wydają na pomoc dla krajów rozwijających się.SPROSTOWANIE

W pierwotnej wersji artykułu podaliśmy błędną sumę 21 trylionów dolarów. Zgodnie z niezbędnym przeliczeniem z tzw. krótkiej skali stosowanej przez kraje anglojęzyczne na skalę stosowaną w Polsce suma pieniędzy, jaką najbogatsi ludzie świata ocalili od opodatkowania poprzez ulokowanie w rajach podatkowych, wynosi 21 bilionów dolarów.

Naszych Czytelników serdecznie przepraszamy za błąd.

Zobacz także
 • Jarosław Makowski Makowski: Kryzys ekonomiczny? Grozi nam krach społeczny
Komentarze (143)
21 bilionów dolarów. Tyle światowa elita bogaczy ukryła w rajach podatkowych
Zaloguj się
 • aguerre

  Oceniono 39 razy 37

  Czy autor artykułu wie, ile to jest trylion? I czy ma choćby blade pojęcie o języku angielskim? Kolejna kompromitacja "Wyborczej". Kogo wy tam zatrudniacie?

 • prof.miauczur

  Oceniono 35 razy 31

  Tradycyjnie jakiś "redaktor-gimbus" nawet nie sprawdzi czym różni się trylion od biliona. Przeklepie tylko przez google translate i artykuł gotowy :D

 • br00net

  Oceniono 29 razy 27

  Ci sami bogacze mówią do nas(lobbyści przez usta polityków i tzw. ekonomistów i nie tylko):
  - zaciskajcie pasa!
  - wydłużcie wiek emerytalny
  - dziury budżetowe są tylko i wyłącznie przez rozdmuchany socjal

 • mg_40

  Oceniono 19 razy 17

  Trylionów - dobre. I nawet podane, że to suma PKB USA i Japonii. A potem jakiś durny student polegnie na egzaminie bo sie głupot naczytał w GW

 • scurvy.seen

  Oceniono 22 razy 16

  Najgorsze jest to,że nie ma ŻADNYCH szans na zmianę tej patologii bo większość ludzi ogłupiona przez rozmaite "Tańce z Gwiazdami" nie zdaje sobie sprawy jak jest dymana.

 • whiskey188

  Oceniono 18 razy 16

  Trylionów? To ze zatrudniacie studentow na praktyki darmowe na umowe zlecenie to kazdy wie, to ze pracuja u was za darmo po rok lub 2 tez, to ze obiecuyjecie im ze moze ich zatrudnicie po tej robocie za darmo a jak przychodzi co do czego kop w d.. i do widzenia tez, ale to ze zatrudniacie tłumoków to już też kazdy bedzie wiedzial

 • lulu_confabulu

  Oceniono 28 razy 16

  To kwintesencja (wiem trudne słowo, ale jeden z drugim poszuka w internecie) kapitalizmu.

 • dreamdre

  Oceniono 18 razy 12

  Gdy pojawiają się ludzie, mówiący prawdę - zaraz są zagłuszani przez ciołków, wrzeszczących - "to teoria spiskowa" ... A tymczasem proszę - dotyczy to "teorii spiskowej", że jakoby światem rządziła mała grupa multimiliarderów, do których należy wszystko (my też ..) ...

  "Problem jest w tym, że aktywa tych krajów trzyma w ręku mała grupa bogatych ludzi, podczas gdy ciężar spłaty długów leży na barkach zwykłych ludzi - poprzez rządy - cytuje słowa raportu "Guardian"

  A "Goldman Sachs" - ta nazwa pojawia się zawsze, gdy mówi się o oszustwach i cierpieniu zwykłych ludzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje