21 bilionów dolarów. Tyle światowa elita bogaczy ukryła w rajach podatkowych

22.07.2012 09:44
Kajmany - jeden z rajów podatkowych

Kajmany - jeden z rajów podatkowych (fot. Wikimedia)

Wykorzystując luki w prawie i system lokowania pieniędzy w rajach podatkowych, najbogatsi ludzie świata wyprowadzili za granice krajów, w których normalnie powinni zapłacić podatek, gigantyczną sumę 21 bilionów dolarów. To PKB USA i Japonii razem wzięty - podkreśla "Guardian".
Szacowana na co najmniej 21 bilionów dolarów suma wyciekła z mnóstwa krajów do bezpiecznych przystani finansowych, takich jak Szwajcaria czy Kajmany - pisze brytyjski "Guardian". Astronomiczną sumę wyliczyła i przedstawiła w raporcie "The Price of Offshore Revisited" grupa Tax Justice Network, w skład której wchodził m.in. James Henry, były główny ekonomista w McKinsey i ekspert od rajów podatkowych.

Jak uniknąć fiskusa? Pomoże międzynarodowa sieć profesjonalistów

Badacze zebrali i przeanalizowali najdokładniejsze do tej pory dane dotyczące rozmiaru wyprowadzonych kwot, pochodzące m.in. z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pośrednikami i wspólnikami światowej elity finansowej w procesie unikania fiskusa są prywatne banki, którym zależy na zdobyciu wkładów pochodzących od najbardziej wartościowych klientów - tych z najgrubszym portfelem.

Ich bogactwo "jest chronione przez wysoko opłacaną, zdolną grupę profesjonalnych 'funkcyjnych' w prywatnej bankowości, prawie i doradztwie, którzy wykorzystują coraz bardziej pozbawioną granic światową gospodarkę" - stwierdził Henry. Wskazał kilku głównych aktorów tych działań - prywatne banki UBS, Credit Suisse i Goldman Sachs.

Skąd znikło najwięcej pieniędzy i co można byłoby za nie zrobić?

Wśród krajów, z których wyparowało najwięcej kapitału od lat 70., jest m.in. wiele krajów rozwijających się. W niejednym przypadku suma pieniędzy, które zamiast na ich rynki trafiły na konta, lokaty i rynki innych krajów, mogłaby spłacić ich zadłużenie wobec reszty świata. Przodują w tym m.in. kraje bogate w ropę, jak Arabia Saudyjska czy Nigeria, ale także - jeśli oszacować dochody, jakie mogłoby przynieść zainwestowanie wyprowadzonych za granicę pieniędzy - Rosja.

- Problem jest w tym, że aktywa tych krajów trzyma w ręku mała grupa bogatych ludzi, podczas gdy ciężar spłaty długów leży na barkach zwykłych ludzi - poprzez rządy - cytuje słowa raportu "Guardian".

Według zawartych w nim wyliczeń niemal połowa z tych środków jest w rękach 92 tys. ludzi, czyli 0,001 proc. ludności świata. Henry i jego grupa wyliczyli, że gdyby państwa mogły opodatkować ich dochody - zakładając średnio 3-procentowy zysk rocznie - zebrałyby więcej, niż rocznie wydają na pomoc dla krajów rozwijających się.SPROSTOWANIE

W pierwotnej wersji artykułu podaliśmy błędną sumę 21 trylionów dolarów. Zgodnie z niezbędnym przeliczeniem z tzw. krótkiej skali stosowanej przez kraje anglojęzyczne na skalę stosowaną w Polsce suma pieniędzy, jaką najbogatsi ludzie świata ocalili od opodatkowania poprzez ulokowanie w rajach podatkowych, wynosi 21 bilionów dolarów.

Naszych Czytelników serdecznie przepraszamy za błąd.

Zobacz także
Komentarze (143)
Zaloguj się
 • vinz3

  0

  "światowa elita złodziei" raczej - ta promocja cwaniactwa i oszustów przez gw jest porażająca !!!!

 • volkszorn

  0

  to teraz bande zlodzieji nazywaja elita, bande skorumpowanych nierobow politykami, okradanie narodu, faszyzm i niewolnictwo demokracja... to czym tak naprawde jest socjalizm

 • gh83

  Oceniono 10 razy 2

  Ja to oceniam pozytywnie. Prywatna inicjatywa zawsze bedzie skuteczniej wydawac te pieniadze (i stymulowac w ten sposob gospodarke), niz bezuzyteczny, ociezaly moloch zwany panstwem.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe ile nasi krewni i znajomi królika, nie tylko z PSL wywieźli z kraju?
  Palikot też ukrył majątek przed żoną za granicą

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko 21 bilionów? Nonsens. Suma ta jest dziesięciokrotnie większa jak doliczy się pieniądze w tak zwanych "tax-exempt (nieopodatkowanych) funduszach dobroczynnych, administrowanych przez "członków rodzin" (nepotyzm). Sam Bill Gates ma tam dziesiątki bilionów, a co mówić o tysiącu innych miliarderów! Ten artykuł jest pomocny, ale żałośnie mija sie z prawdą!

 • prof.gzymek

  Oceniono 4 razy 0

  A może sexylionow?

 • cztery44442

  Oceniono 8 razy 6

  Wśród krajów, z których wyparowało najwięcej kapitału jest wiele krajów rozwijających się
  ======================================================================

  Ponieważ Polska należy do krajów rozwijających się, mam pytanie: ile kapitału wyparowało z Polski? skoro mamy tak wielu bezdomnych i kilka milionów żyjących poniżej minimum socjalnego oraz poniżej minimum biologicznego.

 • genowef2

  Oceniono 7 razy 7

  * niemal połowa z tych środków jest w rękach 92 tys* - ciekawe jakiej nacji są chomiki...

 • josif47

  Oceniono 5 razy 3

  Zal bedzie umierac....nie da sie tego zabrac ze soba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje