Holmes siedzi w izolatce. "Nie chce współpracować"

James Holmes - sprawca ataku w Denver - zdjęcie ze szkoły średniej

James Holmes - sprawca ataku w Denver - zdjęcie ze szkoły średniej (Fot. HANDOUT REUTERS)

Amerykańscy pirotechnicy całkowicie rozbroili ładunki wybuchowe w mieszkaniu sprawcy masakry w stanie Kolorado. W tej chwili policja zabezpiecza ślady i poszukuje informacji mogących wyjaśnić motywy działania zabójcy. Jak podają lokalne media, James Holmes, który przebywa w izolatce, nie chce współpracować z policją.
24-letni James Holmes, który zastrzelił w kinie 12 osób, a ranił 58, w poniedziałek stanie przed sędzią. Mężczyzna przed zamachem zastawił pułapkę w swoim mieszkaniu. - Tam było bardzo niebezpiecznie. Gdyby sąsiad, przechodzień albo policjant wszedł do środka, to na pewno by zginął - informował specjalny agent FBI Jim Yacone, który nadzorował akcję rozbrajania materiałów wybuchowych.

Doświadczony pirotechnik

Zastawiona w mieszkaniu Holmesa pułapka składała się z dwóch zapalników, substancji chemicznych, pojemników z materiałami łatwopalnymi oraz kabli, pociągnięcie których miało wywołać eksplozję. Rozbrajanie pułapki wykonano za pomocą zdalnie sterowanego robota.

- Mam duże doświadczenie z ładunkami wybuchowymi na całym świecie i muszę przyznać, że to było duże wyzwanie - mówił agent FBI. Policja ujawniła, że sprawca masakry od 4 miesięcy gromadził w swoim domu broń, pociski, chemikalia oraz materiały wybuchowe. Prawdopodobnie jeszcze w niedzielę do swoich domów wrócą sąsiedzi zamachowca spod Denver.

Wiele przesyłek

Szef policji w Aurorze Dan Oates poinformował natomiast, że funkcjonariusze dotarli do informacji, iż Holmes przez ostatnie cztery miesiące otrzymywał wiele przesyłek na adres domowy i do pracy. Prawdopodobnie w ten sposób przysyłano mu fachowe czasopisma, broń i materiały do ładunków wybuchowych.

W piątek podczas premiery filmu "Batman: Mroczny Rycerz powraca" 24-letni mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie w mieście Aurora w stanie Colorado. Zginęło 12 osób, a 58 zostało rannych. Według najnowszych doniesień zakończono identyfikację wszystkich ofiar. W poniedziałek zamachowiec ma po raz pierwszy stanąć przed sądem.

Przy całej operacji policja musi korzystać między innymi ze specjalistycznego sprzętu, w tym robota pirotechnicznego. Ten, prawidłowo poprowadzony, zidentyfikował i unieszkodliwił między innymi żyłkę umieszczoną tuż za drzwiami wejściowymi mieszkania Holmesa. Zaczepienie jej miało uruchomić jeden z ładunków wybuchowych.

Zobacz także
 • Policjanci wynoszą pojemnik z propanem z budynku, w którym znajduje się mieszkanie Jamesa Holmesa Granaty, benzyna, pułapka. Arsenał w domu mordercy z Denver zniszczyłby cały blok
 • 24-letni James Holmes jest sprawcą zamachu w Kolorado, podczas którego zginęło 12 osób Morderca z kina w areszcie. "Myśli, że gra w filmie". "Nie przeżyje do jutra, wszyscy chcą go zabić"
 • Próby rozbrojenia zaminowanego mieszkania zamachowca z Denver Prawicowy kongresman o masakrze: W USA jest za mało Boga. No i czy nikt tam nie miał broni?
Komentarze (48)
Holmes siedzi w izolatce. "Nie chce współpracować"
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 45 razy 33

  "ostatnie cztery miesiące otrzymywał wiele przesyłek " - i co w związku z tym jeszcze większa inwigilacja i ograniczenie praw ? Bo chyba w USA bardziej już się nie da...Patriot Act i inne, zbieranie danych z czego tylko się da, a jednak zamachy się udały, jednak można wziąć broń i kogoś zastrzelić, teraz w każdym budynku w USA wykrywacz metalu, przeszukania przed wyjściem do kina, szpitali, szkół ? Posiadanie broni świadczy o wolności ? Może kilkaset lat temu jak każdy ją miał, grasowały zorganizowane bandy złodziei, lokalna ludność broniła się przed białymi...- ale dzisiaj nie oznacza nic, poza tym, że można pójść do kina i "rozwalić" grupę ludzi, wpaść do szkoły i postrzelać do kolegów. Proszę spojrzeć ile ludzi ginie tam gdzie jest dostępna broń, ile mamy przypadków zabójstw przy użyciu broni w USA, w niektórych miejscach to plaga. Jak broń chroni pojedynczego człowieka przed napadem ? Idziemy na zakupy, wychodzimy ze sklepu (lub przed domem na podjeździe) i ktoś mówi oddawaj kasę..i co umawiamy się o 12 w południe czy dostajemy w plecy ? Już widzę jak jakiś facet/kobieta wyciąga niepostrzeżenie broń, odwraca się i strzela...co to Zabójcza Broń ?! Broń teoretycznie może się przydać jeśli spodziewamy się ataku i się do niego szykujemy, czekając z wycelowanym pistoletem w drzwi czy okna...tam ma wyglądać życie ?
  Wolność gdzie patentuje się kształt rogu obudowy (Apple), gdzie koncerny mogą zabronić zeznawania w sprawie, w której truły ludzi (przepisy stanowe i koncerny tytoniowe), gdzie co chwilę ogranicza się wolność i swobodę (Patriot Act, Protect America Act of 2007 itd.), gdzie mamy 1,6 bezdomnych dzieci, gdzie bez zgody ONZ napada się Irak i czerpie z tego profity (płacą podatnicy, zarabiają prywatne koncerny), gdzie czarni byli gorszą rasą - to jest ta wolność ?

 • goran69

  Oceniono 42 razy 24

  to jest właśnie Ameryka, gołego cycka na plaży pokazać nie wolno a broń może kupić każdy psychol

 • jamj

  Oceniono 25 razy 19

  Holmes siedzi w izolatce."nie chce współpracować"
  =====================================
  Jak to nie chce współpracować? Przecież uprzedził o zaminowaniu chaty. Gdyby tego nie zrobił pourywało by jaja tym saperom, którzy nie mogli rozbroić amatorskich ładunków.

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 15 razy 13

  No i co z tego że nie wsółpracuje , jakie to ma znaczenie?

 • mr.hell

  Oceniono 19 razy 13

  w Polsce utonęło od początku roku 292 osób - jaki możemy ludziom wprowadzić zakaz?

 • jamj

  Oceniono 17 razy 11

  Jaki sens ma szeroki dostęp do broni skoro na widowni nie znalazł się nikt, kto by mister Holmes'a odstrzelił? Wszystkie te "publiczne strzelaniny" wskazują, że w żadnym stopniu powszechny dostęp do broni nie zwiększa bezpieczeństwa normalnych, uczciwych obywateli.
  Inna sprawa, że i tam, gdzie dostęp do broni jest bardzo utrudniony, chętni do postrzelania i tak zdobędą broń.

 • korez

  Oceniono 13 razy 9

  @problemen i nie tylko do niego

  Człowieku! Czy na poważnie myślisz, że użycie wulgaryzmów w wypowiedzi wzmacnia jej efekt, odbiór, wydźwięk???
  Obudź się człowieku! To tylko dowodzi jakim pniakiem zbutwiałym jesteś!
  A tak w ogóle, to jakiś admin, moderator itd to czasem czyta te wszystkie wypociny? Przecież te wulgary to łamanie regulaminu, tak? Blokować takich co zaśmiecają fora...

 • szarak1111

  Oceniono 13 razy 9

  Jak podają lokalne media, James Holmes (...) nie chce współpracować z policją".
  No to teraz gość już ma całkiem przechlapane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje