Austria: Ogromne nawałnice, całe wioski pod lawinami błota. Stan klęski żywiołowej

21.07.2012 23:18
W Sankt Lorenzen starty są gigantyczne

W Sankt Lorenzen starty są gigantyczne (Fot. HERWIG PRAMMER REUTERS)

Ok. 1000 strażaków i 300 żołnierzy bierze udział w akcji ratunkowej po potężnych burzach, jakie przeszły przez Styrię i Karyntię na południu Austrii. Co najmniej jedna osoba zginęła, są ranni. W niektórych miejscowościach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Lawiny błota pogrzebały całe wioski.
Ofiara to 47-letni mężczyzna, który nie zdołał uciec przed lawiną błotną. Jego ciało znaleziono w mieście Throl, w centralnej Styrii. Jest też wielu rannych.

Ranni turyści

Pięciu turystów zostało rannych na skutek przejścia lawiny błotnej w okolicy zamku Hochosterwitz, w środkowej części Karyntii. Podmyty deszczami ogromny głaz runął na nich, pociągając za sobą lawinę kamieni, żwiru i błota. Dwie osoby zostały przetransportowane śmigłowcami Czerwonego Krzyża do pobliskiej miejscowości St. Veit. Stan 9-letniego chłopca, trafionego kamieniem w głowę, jest ciężki.

Domy pod lawinami błota

Tymczasem w Styrii i Tyrolu, krajach związkowych na południu i zachodzie Austrii, trwa akcja ratunkowa po ulewnych deszczach, które odcięły od świata kilka wiosek. Lawiny pogrzebały kilkadziesiąt domów pod kilkumetrową warstwą błota. Nad ranem w obu landach spadło 60 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu ostatniego miesiąca łącznie aż 300 litrów. Z żywiołem walczy ponad 1000 strażaków, 300 żołnierzy i setki ochotników.

Stan klęski żywiołowej ogłoszono w powiecie Liezen (Styria), gdzie lawina błota zmiotła z powierzchni ziemi dwie miejscowości - St. Lorenzen i Oppenberg - a wezbrane potoki przerwały zapory wodne. Trzema wojskowymi śmigłowcami zdołano uratować 43 osoby. Jedna osoba zginęła, jedna jest ciężko ranna. Trwają poszukiwania kolejnych zaginionych.

Świadkowie wydarzeń twierdzą, że żywioł w pół godziny zniszczył obydwie wioski. Prędkość, z jaką poruszała się lawina błota, kamieni i żwiru, szacuje się na 80 km/godz.

Gigantyczne straty

W miejscowościach Leoben, Liezen i Bruck an der Mur uszkodzonych jest 50 domów. Ewakuowano 300 osób, wiele gospodarstw nie ma prądu, zniszczonych jest wiele samochodów i mostów, a ponad 200 drzew wyrwanych z korzeniami blokuje lokalne drogi.W Karyntii przywrócono już ruch na autostradzie A-11, łączącej Austrię i Słowenię, który został zablokowany z powodu wypadku w blisko 8-kilometrowym tunelu Karawanken (w paśmie górskim Karawanki), ale przed wlotem do tunelu tworzą się wielokilometrowe kolejki. Korki tworzą się także na autostradzie A-2 z Wiednia do Włoch w okolicach miasta Villach. Aby oczyścić niektóre odcinki dróg z gradu i zwałów błota, użyto pługów śnieżnych.

W Burgenlandzie na wschodzie Austrii straty w uprawach rolnych po przejściu burz szacuje się na 20 mln euro. Przesiąknięta ziemia nie przyjmuje już wody.

Minister ds. ochrony środowiska Nikolaus Berlakovich przeznaczył na akcję ratunkową 1,5 mln euro.

Synoptycy nie przewidują poprawy pogody w najbliższych dniach. Policja prosi kierowców o ostrożną jazdę.

Z Wiednia Andrzej Niewiadowski, PAP

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • wikal

  Oceniono 5 razy 1

  Czy pan Kaczyński już się wypowiedział, że to oczywiście wina Tuska?

 • 2-julita

  Oceniono 7 razy 7

  straszne to wszystko , same plagi i kataklizmy , już za dużo tego
  sam człowiek niszczy nature ale z nią nigdy nie wygra

 • easy_maniek

  Oceniono 1 raz 1

  Bruck an der mur - ładna miejscowość byłem tam kilka krotnie z dostawą do sklepu meblowego

 • com.bi-nerki

  Oceniono 16 razy 4

  Zniszczone austriackie obejścia wyglądają niczym z naszych polskich wsi i miast, których nie nawiedził żaden żywioł, jeśli nie liczyć nieszczęść jakimi są ich niechlujni właściciele.

 • rewolucja_wisi_w_powietrzu

  Oceniono 12 razy -10

  No ale za ta jakie tam mają trasy zjazdowe dla narciarzy!

 • lob1

  Oceniono 25 razy 21

  Tak,z naturą trzeba żyć w zgodzie,być pokornym.To co człowiek zrobił przeciw naturze przez 50 lat teraz odpłaca się nam.Niszczymy przyrodę,wycinamy lasy,wypuszczamy smrody ,chemikalie w powietrze,za to nam się przyroda odpłaca.

 • byrcyn11

  Oceniono 22 razy -2

  Takie prawie w całości kraje górzyste jak Austria, czy Szwajcaria, lub całkiem nizinne jak Holandia, czy Dania mogą mieć największe kłopoty w dobie zmian klimatycznych . Topnienie lodowców, wichury, nadmierne opady śniegu czy deszczu będą sprawiać coraz większe kłopoty. Niestety już dziś i to na poważnie państwa, ale i sami mieszkańcy zagrożonych terenów powinni się zastanowić jak temu przeciwdziałać. Być może nawet trzeba będzie się przesiedlać - niestety.

 • rabbinhood

  Oceniono 24 razy 16

  Wszyscy jesteśmy pyłkiem wobec sił natury

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje